رئیس جهاد کشاورزی گیلان خبر داد
کد خبر: ۱۰۹۷۹۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۲ 24 March 2023

رئیس جهاد کشاورزی گیلان از انجام شخم اولیه در ۳۵ درصد اراضی شالیکاری استان خبر داد و افزود: یکی از مهمترین اهداف شخم اولیه مدیریت منابع آبی است.

صالح محمدی در گفتگو با تابناک با اشاره به بارش باران و نزولات جوی طی روزهای اخیر در استان گیلان، اظهار کرد: این امکان برای شالیکاران فراهم شده تا نسبت به شخم اولیه و آماده سازی شالیزارها اقدام کنند.

وی از انجام شخم اولیه در ۳۵ درصد اراضی شالیکاری استان خبر داد و افزود: یکی از مهمترین اهداف شخم اولیه مدیریت منابع آبی است، زیرا امسال با کاهش منابع آبی ناشی از کمبود نزولات جوی در پاییز و زمستان گذشته مواجه هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان  همچنین به کاهش ۴۰ درصدی آورد سد سفیدرود نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: زراعت برنج نیاز به منابع آبی فراوان دارد و لذا امسال زراعت برنج سخت است و باید از تجارب گذشته در قالب قرارگاه مدیریت جهادی آب برای عبور از این شرایط استفاده کنیم.

محمدی از شالیکاران خواست کلیه فعالیت های زراعت را با تقویم زراعی منطبق و از انجام شخم های عمیق خودداری کنند و ادامه داد: شخم های اولیه سطحی تا عمق ۲۰ سانت باشد؛ همچنین از آب سبز(باران)، آب بندان ها، ایستگاه های پمپاژ، چاه های کشاورزی و موتور پمپ ها استفاده شود.

وی یکی از روش ها برای نگهداری آب در شالیزارها را تسطیح اراضی کشاورزی دانست که در حال انجام است و متذکر شد: شالیکاران از نهاده های غیر آبی همچون بذرهای گواهی شده و کودهای پتاسه و فسفاته استفاده کنند

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار