گیلان میزبان نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی کشور
کد خبر: ۱۰۹۶۰۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۸ 09 March 2023

هنوز چند روزی از ورود ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به گیلان برای بررسی وضعیت رشت به سبب دریافت عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی نمی‌گذرد که خبر رسید این شهر میزبان ۲۳ استان کشور برای برپایی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات در آستانه نوروز شده است.

به گزارش خبرگزاری تابناک گیلان ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری استان گیلان به خبرنگار تابناک گیلان گفت: نمایشگاه سراسری یادشده در راستای به اشتراک‌گذاری تولیدات صنایع‌دستی دستی و نیز ایجاد نشاط نوروزی روز شنبه با حضور نمایندگان ۲۳ استان کشور در باغ محتشم رشت گشایش می‌یابد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان افزود: زنجان، گلستان، اردبیل، مرکزی، خراسان شمالی، فارس، خراسان رضوی، مازندران، همدان، البرز، خراسان جنوبی، چهارمحال بختیاری، تهران، اصفهان، قزوین، ایلام، کرمانشاه، سمنان، یزد، آذربایجان شرقی، قم، کردستان، سیستان و بلوچستان؛ استان‌های میهمان در جشنواره صنایع‌دستی سراسری استان گیلان هستند.
او ادامه داد: این نمایشگاه در رشته‌های سراجی سنتی، ملیله دوزی، نساجی، گلیم بافی، لباس محلی، خاتم کاری، سنگتراشی، سفالگری و سرامیک، صنایع چوبی، گیوه بافی و رودوزی های سنتی برگزار می شود.
جهانی عنوان کرد: همچنین ۱۷ شهرستان گیلان با تولیداتی در رشته‌های سفال سنتی، مروارید بافی، لباس محلی، حصیر بافی، خراطی، چادرشب بافی، رشتی دوزی در این نمایشگاه حضور دارند.

صنعت دست بواسطه جاری شدن ذوق و هنر در تولید یادمان‌هایی از گذشته حامیان خویش را بی‌ارمغان رها نمی‌کند بلکه اصالت و قدمت برآمده از صفای روستایی پاداشی است که در برابر این حمایت، نصیب خریداران تولیدات صنایع دستی می‌شود.
بنا به سیاست‌ها و اولویت‌های تعیین شده از سوی ادار‌ه‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، پس از ثبت جهانی قاسم‌آباد رودسر با محوریت چادر شب‌بافی، برندسازی در سطح ملی با هدف رونق صنایع‌دستی در منطقه بیش از همیشه مورد اهتمام قرار گرفت و پس از معرفی "فشتکه خمام" با عنوان روستای ملی حصیربافی، شهر رشت نیز بعنوان شهر ملی رشتی دوزی و چهار روستای گیلان روستای ملی اعلام شد.
رشتی دوزی (قلاب دوزی رشت) یکی از رودوزی‌های سنتی ایران و از صنایع‌دستی گیلان است که در فهرست آثار ملی ایران - میراث فرهنگی ناملموس (معنوی) - به ثبت رسیده‌است؛ در این کار زمینه پارچه به وسیله نخ‌های ابریشمین رنگین به گونه‌ای بسیار زیبا و چشم نواز تزئین می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار