رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا
تابناک گیلان/ رییس جمهور با تاکید بر لزوم جبران عقب افتادگی دانش آموزان از تحصیل گفت: کلاس‌ها چه از شانزدهم فروردین و چه بعد از آن تشکیل شود به همان نسبت کلاس‌های جبرانی برگزار می‌شود، اما آغاز سال تحصیلی آینده همان اول مهر خواهد بود.
کد خبر: ۸۳۱۶۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰ 16 March 2020

تابناک گیلان/ رییس جمهور با تاکید بر لزوم جبران عقب افتادگی دانش آموزان از تحصیل گفت: کلاس‌ها چه از شانزدهم فروردین و چه بعد از آن تشکیل شود به همان نسبت کلاس‌های جبرانی برگزار می‌شود، اما آغاز سال تحصیلی آینده همان اول مهر خواهد بود.

 

به گزارش «تابناک»؛ حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن قدردانی از رهبر انقلاب اسلامی برای تشکیل قرارگاه نیروهای مسلح جهت مقابله با کرونا اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب لطف کردند و قرارگاهی را مقرر کردند که ستاد کل نیروهای مسلح فرماندهی ‌آن را بر عهده دارد.

فعال‌ شدن نقاهتگاه‌های نیروهای مسلح در کشور

روحانی افزود: ما هم از رهبر معظم انقلاب و هم از همه نیروهای مسلح سپاسگزاری می کنیم که همیشه در همه ابتلا و سختی‌ها در خط مقدم بودند و تلاش کردند و در این حادثه هم وارد صحنه شدند و گزارشی هم که در این جلسه داده شد، بخشی از تخت‌های آنها آماده شده، ‌نقاهتگاه‌های آنها هم فعال شده، این کمک بزرگی به کشور و مردم است.

مسافران از فردا در خروجی شهرها کنترل می‌شوند/ مردم سفر نروند و از خانه هم خارج نشوند/ از مرحله پیک بیماری کرونا عبور کرده‌ایم

وی بار دیگر از همه کادر درمانی و پزشکی در کشور قدردانی کرد و افزود: از بخش درمانی و پزشکی نیروهای مسلح و همچنین از فرماندهان نیروهای مسلح که این را ساماندهی و اجرا می‌کنند سپاسگزاری و تشکر می‌کنم؛ از نیروی انتظامی که در این روزها بسیار فعال بوده است. می‌بینید پلیس در همه خیابان‌ها و در همه مقاطع با همه تخصص‌ها حضور دارد گاهی هم ممکن است لوازمی که باید همراه باشد که از خودش مراقبت کند، نباشد؛ اما حضور فعال داشته که از همه پلیس‌ها و پرسنل ناجا تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

رییس جمهور گفت: از همه استانداران که امروز از طریق ویدئو کنفرانس جلسه را دنبال می‌کردند و از طریق فضای مجازی در این جلسه حضور داشتند تشکر می‌کنم. استانداران با روسای دانشگاه‌های پزشکی بار سنگینی بر دوش دارند و در همه استان‌ها تلاش جمعی و همگانی برای پیروزی بر این ویروس خطرناک به همین صورتی که بوده و بهتر از آن انجام گرفته و انجام خواهد گرفت.

مردم سفر نروند و از خانه خارج نشوند

روحانی گفت: به همه مردم توصیه می‌کنیم حتی الامکان از خانه خارج نشوند یا به سفر نروند و اگر هم ضرورتی هست همه دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. از کسبه و شاغلین چه در دولت و چه در بخش خصوصی که در این روزها شبانه روز فعال هستند آنها هم دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی را مراعات کنند.

خروجی شهرها از فردا کنترل و غربالگری می‌شود

وی افزود: آنچه وزارت بهداشت و وزارت کشور هماهنگ کردند، از فردا دقیقا خودشان خروجی ها و جاده ها را در استان‌های مختلف اعلام می‌کنند، مردم از لحاظ تب با وسایل تب سنج که در اختیار دارند کنترل می‌شوند. اگر موردی را تشخیص دادند که فردی باید از جامعه جدا و قرنطینه شود و به خانه برگردد و حتی بعضی موارد باید به مراکز درمانی مراجعه کند، دیگر نمی‌گذارند ادامه مسیر دهند و این ماشین را برمی گردانند.

رییس جمهوری تاکید کرد: از مردم خواهش می کنیم با عوامل اجرایی همکاری کنند و اگر گفته می شود، ادامه سفر هم به ضرر خودشان و هم مردمی که در مسیر و مقصد هستند، همکاری کنند چرا که همه این کارها برای این است که سریعتر بتوانیم از شرایطی که این ویروس برای ما ایجاد کرده عبور کنیم و به یک جامعه کاملا سلامت برگردیم.

روحانی گفت: تصمیمات بسیاری در خصوص تبلیغات در فضای مجازی و هماهنگی بین رسانه ها و دستگاه ها و ‌بخش‌های تبلیغاتی و رسانه‌های گروهی و مسئولیت هایی که باید داشته باشند، گرفتیم. مسئولیت فضای مجازی به عهده مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفت که با حضور ارگان‌های مختلفی که در مصوبه امروز مشخص شده به طور منظم جلسات را تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری و همراهی رسانه‌ها، صداوسیما، فضای مجازی و بخش‌های مختلف تبلیغاتی گفت: مسئولیت فضای مجازی بر عهده مرکز ملی فضای مجازی است که به طور منظم جلسات آن را تشکیل می‌دهند و تذاکرت لازم به کسانی که فعالند، داده و با کسانی که لازم است برخورد ‌شود، برخورد می‌شود.

روزنامه‌ها و فعالان فضای مجازی کمک کنند

رییس دولت دوازدهم با بیان این که پلیس فتا هم در این رابطه فعال است، گفت: ‌از روزنامه‌ها و کسانی که در فضای مجازی فعالند، می‌خواهم کمک کنند. با کمک همگانی می‌شود از این شرایط عبور کرد و آموزش و نصحیت مردم را در شرایطی که باید آگاهی و همکاری‌شان با بخش درمان بیشتر شود، در دستور کار قرار دهند.

آخرین تصمیمات درباره امتحانات پایان سال و کنکور

رییس جمهوری با تاکید بر لزوم هماهنگی در فضای تبلیغات اظهار داشت: کمیته تبلیغات که وزیر ارشاد مسئولیت آن را برعهده دارد، با اعضا و به ویژه صداوسیما باید هماهنگی داشته باشند تا با هدایت بهتری این روزها را سپری کنیم. روحانی در ادامه از معلمان، دانشگاهیان و وزارت آموزش و پرورش که اجازه ندادند فرزندان از آموزش جدا شوند و از امکانات موجود استفاده شد، تشکر کرد و افزود: البته دانش‌آموزان و دانشجویان از موعد مقرر عقب افتادند که باید زمانی را برای جبران گذاشت. وزارت آموزش و پرورش پیشنهادهایی آورد که تصویب شد و آنها بعدا این مسائل را ابلاغ می‌کنند؛ چگونه بخشی که در یک ماه اسفند از بین رفت، جبران شود.

وی افزود: کلاس‌ها چه شانزدهم فروردین شروع و چه در زمان بعدی تشکیل شود، به همان نسبت کلاس جبرانی مشخص می‌شود، پایان تحصیلات و تاریخ امتحانات اعلام می‌شود و متعاقبا نیز زمان کنکور اعلام خواهد شد. همچنین قرار شد آغاز سال تحصیلی آینده همان اول مهر باشد و برنامه‌ریزی‌ها در این رابطه انجام شود.

جلسه بعدی ستاد کرونا دوم فروردین برگزار می‌شود

رییس جمهوری با بیان اینکه بحث درباره دانشگاه‌ها طولانی و قرار شد در جلسه بعدی ـ که شنبه، دوم فروردین تشکیل می‌شود ـ دوستان پیشنهادهای خود را بیاورند، خاطرنشان کرد: دانشجویان مانند همه ساله تعطیلات دارند ولی مقامات دولتی مسئول، وزرا، هیات وزیران و اعضای این جلسه تعطیلاتی در ایام عید نخواهیم داشت. همه سرکار خود هستیم. البته نیروهای مسلح همیشه پای کار هستند.

وی افزود: ما در دفترمان و مردم در خانه‌هایشان و با همدیگر کار را پیش می‌بریم. در ایام تعطیلات نوروز هم جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا را خواهیم داشت و هر گاه لازم باشد، حضور خواهیم داشت.

تشریح اقدامات دولت برای بخش‌های اقتصادی و رفاه قشرهای کم‌درآمد

روحانی با اشاره به جلسه دیروز خود با فعالان حوزه اقتصادی گفت: مواردی را برای اصنافی که کسب و کارشان از نظر چک و مالیات و... دچار مشکل شده بودند، تصویب کردیم که مسئولان اقتصادی به صورت ریز برای مردم این مصوبات را توضیح می‌دهند. آنهایی که برای بهداشت و درمان هر گونه کمکی می‌کنند ـ چه در بخش دولتی و چه در بخش نیروهای مسلح ـ هزینه‌های آنها در بخش مالیات مورد قبول قرار می‌گیرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه موارد دیگر هم که مربوط به قشرهای محروم است، قبلا اعلام شده است، عنوان کرد: من پیشاپیش ایام تحویل سال را به همگان تبریک می گویم و برای کسانی که در بیمارستان هستند، شفای عاجل را آرزو و برای مردم بردباری را توصیه می‌کنم، چون ما ملتی صبور هستیم.

رییس‌جمهور اضافه کرد: هماهنگی ما موجب می‌شود کارمان زودتر به پایان برسد. امیدوارم پایان سال با همکاری بزرگ و ملی ملت و همه فعالان بخش درمان در تاریخ ثبت شود و آغاز سال با پیروزی بر این ویروس ثبت شود و سال شادمانی و تلاش برای ملت باشد.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار