شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»

شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»

کد خبر: ۱۱۷۴۴۲۴
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۴ 06 July 2024

شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»شکرگزاری کشاورزان چایجان در آیین ۲۵۰ ساله «شِیلان»

تابناک/گیلان دهیار چایجان، از برگزاری آیین شکرگزاری فصل کشت و کار تحت عنوان «شِیلان» در این روستا خبر داد و گفت: کشاورزان طلب باران می کنند.

ابوالفضل امیری چایجان در گفت وگو با خبرنگارتابناک گیلان، از برگزاری آیین شکرگزاری فصل کشت و کار در روستای چایجان از توابع شهرستان رودسر خبر داد و اظهار کرد: آیین «شِیلان» یا «شِیلان کشی» امروز در روستای چایجان برگزار شد.

وی با بیان اینکه قدمت این آیین سنتی به ۲۵۰ سال پیش باز می‌گردد، افزود: کشاورزان چایجان بعد از پایان فصل کشت و کار در سه نقطه که در آن مزار امامزادگان مقدس قرار دارد، دور هم جمع می‌شوند و ضمن شکرگزاری، طلب باران می‌کنند.

 

دهیار روستای چایجان، با اشاره به برگزاری سالانه آیین «شیلان» در اواخر بهار و اوایل تابستان، عنوان کرد: شاهد استقبال کشاورزان از این سنت حسنه هستیم.

امیری با بیان اینکه «شیلان» در سال جاری با برگزاری انتخابات مقارن شده است، خاطرنشان کرد: اهالی روستای چایجان پس از آیین شکرگزاری در پای صندوق‌های رای حاضر شدند.

وی با اشاره به تمرکز آیین شیلان در امامزاده آقا سید حسن، خاطرنشان کرد: این امامزاده به خاطر موقعیت جغرافیایی در مرکز روستا قرار دارد و لذا علاوه بر اهالی چایجان، شاهد حضور مردم از اقصی نقاط شهرستان و استان در این آیین هستیم.

 

دهیار چایجان با بیان اینکه کشاورزان با ابزار و ادوات سنتی کشاورزی آیین شیلان را گرامی می‌دارند، گفت: شاهد حضور بیش از ۳۵۰ نفر از کشاورزان در امامزاده آقا سید حسن هستیم؛ اهالی چایجان پس از اقامه نماز و صرف ناهار در این مکان، به دو امامزاده دیگر می‌روند و آداب شکرگزاری را به جا می‌آورند.

امیری شیلان را آیینی مقدس و معنوی دانست و بیان کرد: اهالی چایجان در آیین شیلان با یکدیگر و با خویشاوندانشان دیدار تازه می‌کنند.

 

وی همچنین از اهتمام دهیاری و شورای روستا بر تفکیک زباله از مبدا خبر داد و عنوان کرد: با مشارکت کودکان و نوجوانان زباله‌های بازیافتی تولید شده در آیین شیلان را دریافت می‌کنیم و به عنوان تشویق، محصولاتی به آنان می‌دهیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار