طی ۳ ماهه امسال انجام شد؛

بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تجارت دریابُرد در دریای خزر

کد خبر: ۱۱۷۲۰۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۲ 20 June 2024

تابناک/گیلان معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طی ۳ ماهه امسال در فعالیت‌ها و تجارت دریابرد در دریای خزر بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن عملکرد داشتیم که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته و سهم بندرانزلی از این تجارت دریابرد حدودا ۶۰۰ هزار تن با رشد ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است به گزارش خبرنگارتابناک گیلان.

علی اکبر صفایی عصر امروز چهارشنبه، ۳۰ خرداد ماه در بازدید از مجتمع بندری انزلی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه با تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی، راه آهن رشت به بندر کاسپین به اتمام رسید، اظهار کرد: این پروژه بسیار مهم بود که با اتمام آن بندر کاسپین به ریل سراسری کشور وصل شد.

وی افزود: علاوه بر بندر امیرآباد که قبلاً به ریل سراسری وصل بود هم اکنون با وصل شدن بندر کاسپین به ریل سراسری، ۲ استان مهم در شمال کشور از طریق دریای خزر به ریل سراسری واگذار شده است.

صفایی با اشاره به اینکه کشورهای حاشیه دریای خزر به خصوص کشورهای بزرگی از جمله روسیه و قزاقستان کشورهای ریل‌پایه هستند و از ریل بهره‌برداری‌های بسیار زیادی انجام می‌دهند، تصریح کرد: در بندر امیرآباد اجرای ترمینال و اسکله رورو ریلی؛ کشتی و اسکله‌ای که از طریق آن واگن می تواند مستقیما وارد کشتی شود؛ در حال اجرا داریم.

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: اجرای این ۲ پروژه عظیم می‌تواند در رشد تبادل تجاری ما از طریق ریل با کشورهای حاشیه دریای خزر تاثیر و رشد بسیار مناسبی داشته باشد.

صفایی در ادامه با اشاره به آمار عملکرد ۳ ماهه امسال در فعالیت های سازمان بنادر دریانوردی کشور گفت: طی این مدت در فعالیت ها و تجارت دریابرد در دریای خزر بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن عملکرد داشتیم که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سهم بندرانزلی از این تجارت دریابرد حدودا ۶۰۰ هزار تن بوده، افزود: رشد صادراتی بنادر و دریانوردی در بندرانزلی طی ۳ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۰ درصدی بوده است.

صفایی با تاکید بر اینکه پروژه‌هایی که در بندرانزلی و استان گیلان در حوزه دریایی و بندری شکل گرفته پروژه‌های بسیار ارزشمندی هستند، گفت: این پروژه ها اعم از پروژه‌هایی که توسط سازمان در بندر انجام شده همچنین پروژه‌هایی که توسط بخش خصوصی به صورت سرمایه‌گذاری اجرا شده که اخیراً هم ۲ پروژه سرمایه‌گذاری و زیربنایی توسط وزیر راه و شهرسازی در بندرانزلی به افتتاح رسید.

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: علاوه بر فعالیت‌های اداره کل و سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه دریایی و بندری، با توجه به اینکه بندر داخل شهر قرار دارد و اهمیتی که این سازمان برای مردم عزیز بندرانزلی قائل است لایروبی تالاب انزلی که یک نیاز جدی بود، در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون بیش از ۷۵ درصد پیشرفت داشته است.

صفایی تاکید کرد: عدم امکان حضور گردشگران و استفاده از قایق‌های تفریحی در حوضچه آرامش مقابل بندر که به دلیل انباشت گل و لای خشک شده بود، لایروبی مناطق تردد قایق‌های تفریحی به سرعت انجام شد و مردم عزیز در نوروز امسال توانستند به راحتی تردد دریایی انجام دهند.

وی با اشاره به تعریض خیابان بایندر بندرانزلی تصریح کرد: با توجه که این مسیر پرترافیک از مقابل اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان است با همت عزیزان این مسیر در حال بازگشایی و تعریض است و بیش از ۶۰ درصد پیشرفت پروژه دارد و تا پایان سال شاهد بهره‌برداری کامل آن در جهت رفاه حال مردم خواهیم بود.

صفایی در خصوص روکش آسفالت کمربندی در شهر بندرانزلی گفت: این اقدام نیز در جهت رفاه حال مردم برای تردد در مسیر مناسب و بدون دست انداز انجام و به بهره‌برداری رسید.

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص امکان اتصال بندرانزلی به راه آهن سراسری تاکید کرد: در این رابطه ۲ ایده مطرح است اول انتقال شاخ‌ ای از ریل بندر کاسپین به بندرانزلی است که این پروژه به علت وجود تالاب حساسیت‌های زیست محیطی بسیار زیادی دارد و همکاران و مشاوران در خصوص این موضوع مطالعه کردند ولی اجرای آن سختی‌های زیادی خواهد داشت.


صفایی گفت: راهکار دوم این است که بتوانیم در نزدیک‌ترین نقطه ریلی بندر کاسپین به بندرانزلی یک مجموعه ترمینال کانتینری -ریلی تشکیل دهیم و با کامیون بین بندر و ترمینال ریلی این نقیصه را برطرف کنیم که هر دو موضوع در دستور کار مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان قرار دارد تا آنچه که به نفع مردم و حمل و نقل است اجرا شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار