کد خبر: ۹۰۰۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷ 16 September 2020

در اردیبهشت ماه سال جاری بود که دولت پذیره نویسی اولین صندوق ETF خود که شامل سهام باقیمانده دولت یا شرکت‌های دولتی در شرکت‌های بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک صادرات، بانک ملت و بانک تجارت بود را با ۲۰ درصد تخفیف آغاز کرد.

 

آخرین مهلت پذیره نویسی ۳۱ اردیبهشت ماه اعلام و در نهایت واحد‌ها اولین صندوق ETF دولت با نماد دارایکم در تیرماه سال جاری قابل معامله شد. با بازگشایی و انجام معاملات واحد‌های دارایکم سود بسیاری نصیب کسانی که این واحد‌ها را خریداری کرده بودند، شد.

 

یک روز به پایان مهلت پذیره نویسی پالایش یکم، بخریم یا نخریم؟

آغاز پذیره نویسی دومین صندوق ETF دولت که شامل سهام باقی‌مانده دولت یا شرکت‌های دولتی در شرکت پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران بود، سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، در پنجم شهریورماه ۱۳۹۹ آغاز و اعلام شد، این پذیره نویسی تا نوزدهم شهریورماه ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت. نماد در نظر گرفته شده برای دومین صندوق ETF دولت پالایش یکم بود.

وضعیت نامساعد بازار سرمایه و ابهام‌های موجود در مورد آینده این بازار، موجب شد تا مشارکت چشمگیری از سوی مردم برای خرید واحد‌های دومین صندوق ETF دولت دیده نشود. از این روی، با نزدیک شدن به پایان مهلت پذیره نویسی، حسن علایی معاون سازمان خصوصی سازی طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: در نخستین ابلاغیه منتشره برای پذیره‌نویسی دومین مرحله از عرضه صندوق ETF تا نوزدهم شهریور ماه به فعالان بازار فرصت داده شد تا در پذیره‌نویسی این صندوق مشارکت کنند، اما اکنون براساس تصمیمات اتخاذ شده و برنامه‌های صورت گرفته تصمیم گرفته شد تا زمان پذیره‌نویسی صندوق ETF دولتی (دارا دوم) جهت مشارکت بیشتر مردم به مدت یک هفته تمدید شود.

بنابراین مهلت شرکت در پذیره نویسی پالایش یکم تا ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ تمدید شد. اگر دوباره زمان پذیره نویسی تمدید نشود، امروز آخرین مهلت خرید واحدهای پالایش یکم است و با توجه به بسته بودن نمادهای پالایشی حاضر در دومین صندوق ETF دولت در هفته جاری و همچنین مبهم بودن آینده بازار سرمایه، حالا پرسش بسیاری از مردم این است که واحدهای پالایشی یکم را خریداری کنیم یا خیر؟

علی حیدری کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش به خبرنگار بورس تابناک گفت: با توجه به اینکه دولت در زمان آغاز پذیره نویسی پالایشی یکم اعلام کرد که ۲۰ درصد تخفیف را برای این صندوق در نظر خواهد گرفت؛ بنابراین، در همین ابتدا کسانی که واحدهای این صندوق را خریداری کنند، با یک سود مواجه خواهند بود؛ اما این سود خوب است و عالی نیست! از این جهت که این سود نمی تواند پاسخگوی تورم موجود باشد. حیدری ادامه داد: خرید این واحدها برای کسانی که مبتدی هستند و با بازار سرمایه چندان آشنایی ندارند، می تواند مفید باشد؛ کسانی که تجربه ای در بازار سرمایه ندارند و توانایی و مهارت درآمدزایی را نیز ندارند و سرمایه هایشان به عبارتی راکد است.  

همچنین محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه طی مصاحبه ای اظهار داشت: در هنگام پذیره نویسی دارا اول به بسیاری از افراد پیشنهاد خرید دادیم. با توجه به آغاز بهبود روند بازار، در خصوص دارا دوم نیز پیشنهاد خرید آن را به سرمایه گذاران می‌دهیم. وی یادآور شد: دولت قطعاً از دارا دوم حمایت می‌کند. از قیمت روز ۲۹ مرداد با اعمال ۲۰ درصد تخفیف که ملاک تعیین قیمت دارا دوم است، اگر ریزش بازار ادامه می‌یافت، این تخفیف بلااثر می‌شد؛ اما زمان پذیره نویسی با زمان رشد شاخص یکی شده و مانند دارا یکم که عرضه آن با دوران رشد بازار همزمان شده بود، می‌تواند در سودده شدن دارا دوم مؤثر باشد. خبری زاد گفت: اگر حمایت‌های دولت از شرکت‌های پالایشی ادامه یابد، خرید دارا دوم برای افرادی که پول‌های خرد دارند، توصیه می‌شود.

سعید ابراهیمی، کارشناس بازار سرمایه نیز طی مصاحبه ای گفت: هر چهار نماد پالایشی دارا دوم (پالایش یکم) در ماه‌های اخیر تقریبا جزو نمادهای با بازده بالا در بورس تهران بوده‌اند؛ اما اصلاح سنگین ارزش سهام شرکت‌های بورسی و ریزش شاخص بورس تهران باعث ایجاد تردید در افراد علاقه‌مند به پذیره‌نویسی این صندوق شده است. با این حال شرایط عرضه این صندوق به گونه‌ای است که می‌توان آن را برای خرید جذاب توصیف کرد. اعمال تخفیف ۲۰ درصدی از قیمت روز ۲۹ مردادماه، نرخ‌گذاری جدید خوراک پالایشگاه‌ها که باعث افزایش روند سودآوری آنها به‌ صورت مستقیم شده است؛ از جمله این عوامل هستند.

 ایمان مقدسیان دیگر کارشناس بازار سرمایه در این باره در مصاحبه ای عنوان کرد: هدف از ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سوددهی با ریسک کم و بدون حاشیه است. با توجه به اینکه سرمایه گذاران اصلی این صندوق‌ها مردم هستند، رویکرد دولت، سرمایه‌گذاری با حداقل ریسک است؛ از این روی، در مقایسه با سودی که بانک نصیب سرمایه گذاران می‌کند، جذابیت بیشتری دارد. با توجه به اینکه سهامدارانی که در صندوق اول سرمایه‌گذاری کرده بودند حداقل صد درصد سود کرده‌اند به نظر می‌رسد در صورت بهبود وضعیت شاخص، دارندگان پالایشی یکم نیز 50 درصد سود کنند. دولت سطح دسترسی بالایی برای سرمایه‌گذاری مردم در نظر گرفته است و با توجه به تخفیف چشمگیری که برای پالایش یکم در نظر گرفتند سهامداران زیادی جذب این بازار می‌شوند.

در مجموع بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه خرید واحدهای دومین صندوق ETF را به دلیل حمایت دولت از آن و احتمال بهبود بازار سرمایه بعد از یک اصلاح سنگین توصیه می کنند.  

خبر تکمیلی

دقایقی پیش مدیریت ابزارهای نوین مالی شرکت بورس اوراق بهادار طی اطلاعیه ای، از تمدید مهلت پذیره نویسی پالایش یکم خبر داد.

در این اطلاعیه آمده بود: به اطلاع مي رساند مهلت پذيره نويسي صندوق سرمايه گذاري پالايشي يكم در نماد (پالايش) تا روز يكشنبه مورخ 1399/06/30 تمديد مي گردد.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار