کد خبر: ۸۸۶۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱ 10 August 2020

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس قرمز شد، ورود ۲۰ شرکت دانش بنیان و استارت آپی به بورس، تولید انواع خودرو افزایش یافت، دلار ۲۱ هزار تومان شد، سکه به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید، طلا در برابر صعود دلار عقب نشست، لیر به پایین‌ترین نرخ خود برابر دلار رسید و کمترین سوددهی تویوتا در ۹ سال را در بر دارد.

بورس قرمز شد

امروز شاخص کل با 13435 واحد کاهش معادل منفی 0.65 درصد به دو میلیون و 65 هزار و 110 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی - ارزشی با 3529 واحد کاهش معادل منفی 0.65 درصد به 542 هزار و 500 واحد، شاخص کل هم وزن با 8618 واحد کاهش معادل منفی 1.62 درصد به 524 هزار و 870 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 5627 واحد کاهش معادل منفی 1.61 درصد به 344 هزار و 441 واحد، شاخص آزاد شناور با 35592 واحد کاهش معادل منفی 1.26 درصد به دو میلیون و 789 هزار و 628 واحد، شاخص بازار اول با 56 واحد کاهش معادل منفی 0.01 درصد به یک میلیون و 492 هزار و 761 واحد و شاخص بازار دوم با 50743 واحد کاهش معادل منفی 1.18 درصد به 4 میلیون و 259 هزار و 741 واحد رسید.

توصیه وزیر اقتصاد به تازه واردان بورسی: همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید

وزیر اقتصاد در همایش تجلیل از فعالان رسانه در تولید آثار کوتاه رادیویی پویش "کار و تولید": هرچه حضور بازار سرمایه در تامین مالی پر رنگ تر شود، به معنای بهبود فضای کسب و کار، افزایش بهره وری و افزایش بهره برداری از ظرفیت های موجود است؛ بعلاوه اینکه این امر، نوعی هدایت سرمایه های خرد در راستای تامین مالی بنگاه های تولیدی محسوب می شود. بازار سرمایه نه تنها در ایران که در همه کشورهای جهان دارای ریسک است، لذا صاحبان سرمایه های خرد و تازه واردان در بازار بورس دقت کنند، همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارند و در پرتفوی خود انواع دارایی ها را داشته باشند.

ورود ۲۰ شرکت دانش بنیان و استارت آپی به بورس

دستیار ویژه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اکنون تعداد ۳۵ شرکت دانش بنیان و استارت آپی روی تابلوهای بورس هستند و فعالیت می‌کنند. وی با بیان اینکه بنا بود تا پایان سال ۵ شرکت دانش بنیان به این شرکتها در تابلوهای بورس اضافه شوند، بیان کرد: اما در صدد برآمدیم شرکتهای دانش بنیان بیشتری را به تابلوهای بورس ببریم زیرا این اتفاق باعث فروش میلیاردی آنها می‌شود. به گفته دلیری، اکنون برای ۲۰ شرکت دانش بنیان و استارت آپی در حال رایزنی هستیم که تا پایان سال به تابلوهای بورس ورود پیدا کنند. تابلوهای بورس یک محل تأمین مالی خوب برای شرکتهای دانش بنیان محسوب می‌شود و می‌تواند تحولی را در کشور و در اقتصاد دانش بنیان ایجاد کند. با توجه به اینکه رشد شرکتهای دانش بنیان بالاست و می‌توانند رشد سرمایه مؤثری داشته باشند؛ از این رو ورود آنها به بورس نیز تأثیر بسزایی در رشد شاخص بورس خواهد داشت.

تولید انواع خودرو افزایش یافت

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت از افزایش بیش از ۲۰ درصدی تولید انواع خودرو در ۴ ماهه امسال خبر داد. سهیل معمارباشی با بیان این مطلب، افزود: در تیرماه امسال نیز ۱۰۶ هزار و ۱۸ دستگاه خودرو تولید شده بود که با احتساب ۶۹ هزار و ۴۰۲ دستگاه انواع خودرو در تیرماه سال گذشته (۱۳۹۸) افزایش ۵۲.۸ درصدی را در تولید تیرماه شاهد بودیم. وی با اعلام افزایش ۱۹.۴ درصدی تولید خودرو سواری از ابتدای امسال تا پایان تیرماه، تصریح کرد: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه ۲۹۶ هزار و ۳۲۸ دستگاه سواری تولید شد در حالی که میزان تولید سواری در مدت مشابه پارسال ۲۴۸ هزار و ۱۸۴ دستگاه بوده است.

مدرس خیابانی: از تحریم برای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی استفاده کردیم

حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ما از تحریم برای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی استفاده کردیم و اکنون این آرزوی دیرینه  که زمانی دست نیافتنی بنظر می  رسید رخ داده است. ‌نقطه اتکای فاصله گرفتن از درآمدهای نفتی، توسعه صادرات غیرنفتی است بنابراین حتما به آن توجه ویژه می شود و اگر صادرات در سال گذشته بیشتر از جنس منابع ارزی و درآمدی بود امسال صادرات به تامین مواد اولیه کارخانجات گره خورده است و بخش اعظمی از ارز حاصل از صادرات صرف خرید مواد اولیه کارخانجات مختلف خودرو، لوازم خانگی و امثال آن می شود. اما در پاسخ به این سوال که چرا طی سال های اخیر علیرغم تاکید بر امر صادرات، جهشی در صادرات مشاهده نشده است باید پرسید که چه چیز ما با بقیه کشورها قابل مقایسه است؟ ما تحت شدیدترین تحریم ها قرار داریم، کشتیرانی، سیستم بانکی، سوئیف، تجار و تجارت ما تحریم است و لذا هیچ کشوری را در جهان نخواهید یافت که به اندازه ایران تحت تحریم باشد. /فارس

واکنش همتی به احتکار خانه خالی توسط بانک ها: این خانه ها کاربری های دیگری دارد

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص شبهات مطرح شده درباره خانه های خالی متعلق به نظام بانکی عنوان کرد: این امر فرافکنی و نادرست است. براساس بررسی های به عمل آمده و اذعان مدیران عامل بانکها، این تعداد کمتر از 10 هزار ملک متعلق به 30 بانک است و شامل خانه های خالی نیست بلکه تملیکی و عمدتاً برای فروش است. ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از این موارد خانه مسکونی نیست و کاربری های دیگری دارد و بسیاری از آنها مربوط به سالیان گذشته است. همتی یادآور شد: لذا این درست نیست که در موضوع بیش از دو میلیون خانه خالی در کل کشور، با طرح چند هزار واحد که بخشی از آن نیز املاک بر اساس عقد اجاره به شرط تملیک به نام بانکهاست، بانکها را متهم کنند.

دلار 21 هزار تومان شد

در معاملات امروز (دوشنبه بیستم مردادماه 99) بازار ارز، شاهد کاهش قیمت خرید و فروش دلار و یورو در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور بودیم. به گونه ای که، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 20900 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 21000 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که نسبت به روز قبل، 800 تومان ارزان تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو در صرافی های بانکی و مجاز به نرخ 24600 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 24700 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز یکشنبه، 1100 تومان کاهش نرخ دارد.

سکه به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در معاملات بازار آزاد تهران امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹ به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. همچنین امروز قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۳۱ هزار و ۸۹۹ تومان است.

طلا در برابر صعود دلار عقب نشست

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی در پی قوی ماندن ارزش دلار آمریکا تحت تاثیر آمار اشتغال ماهانه مطلوب، کاهش پیدا کرد. به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۲۰۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید. بازارهای ژاپن و سنگاپور به مناسبت تعطیلات عمومی بسته بودند. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۶ درصد رشد کرد و به ۲۰۳۹ دلار و ۲۰ سنت رسید. طلا روز جمعه تا مرز ۲۰۷۲ دلار صعود کرده بود که در پی انتشار آمار اشتغال ماهانه مطلوب در آمریکا و رشد ارزش دلار حدود دو درصد سقوط کرد اما برای کل هفته ۲.۲ درصد رشد داشت.

لیر به پایین‌ترین نرخ خود برابر دلار رسید

پس از آنکه بانک مرکزی ترکیه برخی از سیاست‌های خود را که در بخش زیادی از سال جاری به آنها تکیه کرده بود کنار گذاشت، لیر با ادامه روند نزولی، ۱.۷ درصد از ارزش خود را از دست داد. به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، مابه‌التفاوتی که سرمایه گذاران را به جای خریداری اوراق وزارت خزانه‌داری آمریکا، به سمت خرید اوراق قرضه دلاری ترکیه سوق داد، با افزایش دو نقطه پایه‌ای به ۶۸۳ نقطه پایه رسید. آنچه پس زمینه بازارهای پُرتنش ترکیه را تشدید می‌کند، این است که آنکارا امروز در بخش‌های شرق و جنوب جزایر رودس و کاستلوریزو در یونان رزمایش نظامی انجام داد و در نتیجه این اقدام تنش‌ها با آتن بر سر حقوق دریایی در منطقه بالا گرفت. ضمن اینکه، در جریان آشوب یک‌ هفته‌ای در بازار بورس استانبول، شاخص ۱۰۰ این بورس هفته گذشته بیشترین سقوط خود را از ماه مارس تجربه کرد و از حیث ارزش دلاری ۹.۵ درصد از ارزش خود را از دست داد. در حال حاضر، هر دلار آمریکا با قیمت ۷.۴۰۸۰ لیر ترکیه دست به دست شد.

کمترین سوددهی تویوتا در ۹ سال

شرکت تویوتا موتور کمترین میزان سود فصلی خود را در ۹ سال اخیر اعلام کرد در حالی که پاندمی بیماری کووید-۱۹ موجب شده است تا فروش خودروهای تویوتا در چند ماه اخیر کاهش یابد. با این حال سهام این خودروساز ژاپنی با رشد ۳/ ۲ درصدی در روز بعدی معاملاتی مواجه شد. در این میان کمتر بودن میزان زیان تویوتا از پیش‌بینی‌ها و نیز اظهارات سخنگوی این شرکت درمورد احتمال بهبود فروش این خودروساز در آینده نزدیک موجب رشد قیمت سهام تویوتا شدند. در سه‌ماهه منتهی به ماه ژوئن، سود عملیاتی تویوتا با افت ۹۸ درصدی به ۹/ ۱۳ میلیارد ین (۷۳/ ۱۳۱ میلیون دلار) روبه‌رو شد. این درحالی است که پیش‌تر انتظار می‌رفت تا بر اساس گفته تحلیلگران بازار، زیانی ۱۷۹ میلیارد ینی در تویوتا رقم بخورد. افت قابل‌توجه درآمدهای تویوتا، یکی از غول‌های خودروسازی نشان از چالش‌های جدی دارد که پاندمی ویروس کرونا برای صنعت خودروی جهان درپی داشته است.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار