کد خبر: ۸۸۳۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲ 03 August 2020
 
تابناک/فدراسیون وزنه‌برداری مثل خیلی از فدراسیون‌های دیگر با مشکلات مالی مواجه شده، تا جایی که تعدادی از نیروهای خود را تعدیل کرده است.
 
 

محسن بیرانوند و بهداد سلیمیبه گزارش خبرورزشی، تعدیل نیروهای فدراسیون وزنه‌برداری حواشی تازه‌ای در پیش داشته و گویا باعث شده که این افراد از فدراسیون شکایت کنند که البته محسن بیوانوند نظر دیگری دارد. به بهانه این موضوع و مسائل دیگری که فدراسیون وزنه‌برداری با آن‌ها مواجه است، با بیرانوند، دبیر فدراسیون همکلام می‌شویم و نقدهایی که وجود دارد را با او در میان می‌گذاریم و حرف‌هایش را به عنوان یک مقام مسئول در این فدراسیون می‌شنویم.

بیرانوند درباره این‌که گفته می‌شود شرایط مالی فدراسیون نگران کننده است، می‌گوید: «شرایط اقتصادی کشور، با توجه به بحرانی که کرونا ایجاد کرده، خوب نیست. اغلب کارخانجات و شرکت‌های دولتی و خصوصی دراین وضعیت یا تعدیل نیرو دارند و یا حتی حقوق کارمندان و کارگران خود را نمی‌توانند سر وقت پرداخت کنند. ما هم جزئی از این سیستم هستیم و مثل بقیه مشکلات مالی داریم. ولی این مشکلات طوری نیست که کلاً جلوی کار و حرکت ما را بگیرد و نگذارد برنامه‌ریزی‌هایی که داریم عملیاتی شود. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بودجه سالیانه‌ای برای ما مصوب کردند که آن را تا پایان سال به صورت قسط‌‌‌بندی‌شده پرداخت می‌کنند. ما هم برای این‌که کارمان زمین نماند، با توجه به این‌که مطمئن هستیم این بودجه هر اتفاقی که رخ دهد به حساب ما واریز می‌شود، به صورت اعتباری برنامه‌هایمان را جلو می‌بریم و خریدهایی که نیاز داریم را انجام می‌دهیم. تا الان هم مشکلی از این بابت نداشتیم. مثلاً همین جوایز قهرمانان جام فجر رشت نمونه‌ای از بدهی‌هایی بود که داشتیم و خوشبختانه بعد از این‌که کمیته ملی المپیک مبلغ ۵۶۰میلیون تومان از بودجه جاری ما را پرداخت کرد، به سرعت با قهرمانان داخلی و خارجی حسابمان را تسویه کردیم تا بدهی روی دوش ما باقی نماند.»

سه ماه حقوق به کارکنان بدهکاریم
دبیر فدراسیون وزنه‌برداری درباره این سؤال که آیا درست است کارکنان فدراسیون حدود ۵، ۶ ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند، می‌گوید: «اوضاع مالی‌مان خوب نیست اما این دلیل نمی‌شود که ما حق و حقوق کارکنان را نادیده بگیریم. همکارانم در فدراسیون حقوق فروردین و اردیبهشت خود را دریافت کرده‌اند، فقط مانده حقوق خرداد و تیر. این معوقه را نیز به زودی با تأمین اعتبار مالی از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک پرداخت می‌کنیم. ما در فدرسیون وزنه‌برداری می‌فهمیم و می‌دانیم که مشکلات اقتصادی و معیشتی بسیاری وجود دارد اما وقتی خزانه ما خالی است چاره‌ای جز صبر و تحمل نداریم تا مشکلات مالی برطرف شود.»

مشکلی با شکایت تعدیل‌شده‌ها نداریم
محسن بیرانوند با تأیید شکایت تعدادی از نیروهای تعدیل‌شده فدراسیون به اداره کار و تامین اجتماعی می‌گوید: «انجام شکایت، حق آن‌ها بوده و ما هم مشکلی با این موضوع نداریم. همین دیروز بعد از گرفتن تأییدیه از رئیس فدراسیون با مسئول مالی صحبت کردم تا بعد از مشخص شدن ارقام بدهی که به این عزیزان داریم، تا ریال آخر حق و حقوقشان را پرداخت کنیم. این وظیفه ما است و قطعاً هیچ مشکلی هم برای پرداخت بدهی به آن‌ها نداریم. فکر نمی‌کنم رقم بدهی ما به این عزیزان، بیشتر از ۴۰ یا نهایتاً ۵۰میلیون تومان باشد.»

خزانه‌دار به خاطر مشغله کاری استعفا داد
بیرانوند با تکذیب این موضوع که فاطمه فلاحی، خزانه‌دار فدراسیون وزنه‌برداری بابت اختلافی که با رئیس فدراسیون وزنه‌برداری داشته استعفا داده نیز توضیحاتی می‌دهد: «اصلاً موضوع قطع همکاری خانم فلاحی خزانه‌دار فدراسیون، هیچ ربطی به بحثی که مطرح کردید ندارد. خانم فلاحی یکی از مسئولان وظیفه‌شناس فدراسیون وزنه‌برداری بود. تنها مشکلی که باعث شد خانم فلاحی تصمیم به قطع همکاری با فدراسیون بگیرد مشغله کاری ایشان بود. این خواست خودشان بود که تصمیم گرفتند به صورت مستقیم و مستمر با ما نباشند اما هنوز هم ما از وجود او و تجربه و دانشش در زمینه مالی استفاده می‌کنیم و همچنان با ما به صورت پاره‌وقت و مشاوره‌ای همکاری دارند.»

برند وزنه‌برداری را ارزان نمی‌فروشیم
بیرانوند در خصوص ضعف فدراسیون در جذب اسپانسر و حامیان مالی قدرتمند برای حمایت و پشتیبانی مالی از این مجموعه پرافتخار و المپیکی می‌گوید: «ما مدت‌ها روی آیین‌نامه و دستورالعمل‌های ایده‌آل برای جذب و حفظ اسپانسر و حامیان مالی شناخته شده وقت گذاشتیم و تحقیق کردیم تا در نهایت یک چارچوب قوی و کارآمدی را برای رسیدن به این مقوله مهم و ارزشمند تحریر و تدوین کنیم اما خب تا به امروز هر چه تلاش کردیم موفق نشدیم اسپانسر یا حامیان مالی در خور شأن و نام وزنه‌برداری برای این رشته المپیکی پیدا کنیم. نه این‌که اصلاً پیشنهاداتی نداشتیم؛ نه اینطور نیست. اتفاقاً پیشنهادات متعددی هم داشتیم ولی هیچ‌کدام این‌قدر دندان‌گیر و دل‌چسب نبوده که ما با آن مجموعه مالی وارد مذاکره و عقد قرارداد شویم. یکی دو اسپانسر مقطعی داشتیم که با آن‌ها برای لیگ و مسابقات قهرمانی جهان قرارداد بستیم و شرایط نسبتاً خوبی را برای خود در آن مقطع رقم زدیم اما چون به این اصل معتقدیم که «برند وزنه‌برداری را نباید ارزان فروخت» اغلب پیشنهادهای سطح پایین و غیر معقول را نادیده گرفته و رد می‌کنیم.»

مجوزی برای برپایی اردوی المپیکی‌ها نداریم
بیرانوند در خصوص بازگشایی اردوی تیم ملی در شرایط موجود که وضع مالی فدراسیون چنگی به دل نمی‌زند، می‌گوید: «هروقت اردوها و مسابقات شروع شود، با هماهنگی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هم هزینه‌های اردویی و هم شرایط اعزام برای حضور در مسابقات گزینشی فراهم می‌شود. پس جای هیچ‌گونه نگرانی در این خصوص نیست. فعلاً که به خاطر وضعیت قرمزی که کرونا ایجاد کرده هیچ رشته‌ای اجازه فعالیت اردویی ندارد. ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم اما در خارج از اردو با سرمربی، اعضای کادر فنی و ملی پوشان المپیکی خود ارتباط داریم. اولین مسابقه بین‌المللی که قرار باشد برگزار شود حتماً سه، چهار ماه قبلش به کشورها اطلاع داده می‌شود. بنابراین هر وقت شرایط مسابقه و اردو فراهم شد ما استارت کار را می‌زنیم و برای قطعی کردن دو سهمیه خود تلاش می‌کنیم.»

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار