کد خبر: ۸۸۰۶۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹ 27 July 2020

بیمه محصول شلتوک در خوزستان تا پایان مرداد تمدید شد

تابناک/ رییس کارگروه خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی خوزستان گفت:بیمه شلتوک در استان با پیگیری‌های صورت گرفته با صندوق بیمه محصولات کشاورزی ایران ، تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۹ تمدید شد.

محمد آلاله روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مهلت بیمه محصول شلتوک در خوزستان پایان تیرماه بود از کشاورزان شلتوک‌کار خواست در مهلت تعیین شده‌ای که تمدید نخواهد شد نسبت به بیمه شلتوک اقدام کنند.
وی به شکنندگی بخش کشاورزی خوزستان در برابر حوادث غیرقابل پیش‌بینی ، آفات و کاهش شدید باردهی محصول به علت تغییرات آب و هوایی اشاره کرد و افزود: سهم ۷۵درصدی سهم دولت در بیمه محصول شلتوک خوزستان ، فرصت بی نظیری را در اختیار کشاورزان قرار داده و بهره برداران باید از این فرصت برای ارتقای امنیت غذایی و حمایت مالی دولت استفاده کنند.
رییس کارگروه خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی خوزستان شیوع بیماری کرونا ، عدم امکان ارتباط رو در رو با کشاورزان شلتوک کار و افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی را در استقبال کم شلتوک‌کاران خوزستانی از بیمه موثر خواند و افزود:دولت برای نخستین بار ، کشت برنج در سال زراعی جاری در خوزستان را مجاز اعلام کرد از این رو انتظار این است کشاورزان خوزستانی به بیمه محصول خود رغبت بیشتری نشان دهند.
دولت امسال پس از مجاز شمردن کشت شلتوک در خوزستان ، با پرداخت یارانه ۷۵درصدی دولت در بیمه این محصول موافقت کرد.
آلاله با بیان اینکه این  نخستین بار در تاریخ کشت شلتوک در خوزستان است که  شالی‌کاران استان از حمایت رسمی و شفاف دولت در تولید این محصول ارزشمند و پرطرفدار بهره‌مند می‌شوند افزود: سهم بیمه کشاورز شلتوک‌کار خوزستانی تنها ۲۵درصد است به عبارتی چنانچه حق بیمه هرهکتار برنج چهار میلیون ریال باشد دولت سه میلیون ریال آن را پرداخت می‌کند.
رییس کارگروه خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی خوزستان در ادامه تعهد پرداخت خسارت به هر هکتار از محصول شلتوک در خوزستان را ۵۴ میلیون ریال بیان کرد.
وی گفت: با ورود دولت به بیمه محصول برنج در خوزستان ، تولید برنج در خوزستان اقتصادی‌تر و به صرفه‌ترخواهد شد.
دولت در مصوبه خرداد ماه گذشته کشت برنج در استان‌های شمالی گیلان ، مازندران و خوزستان مجاز خواند و موافقت کرد این محصول راهبردی زیر پوشش حداکثری بیمه محصولات کشاورزی قرار گیرد.
با پوشش بیمه‌ای این محصول راهبردی هزینه‌های تولید آن کاهش خواهد یافت و نهاده‌های مورد نیاز کشت این برنج با قیمت بسیار مناسب‌تری به دست کشاورز خواهد رسید.
به گفته آلاله در طول سال‌های گذشته کشاورزان شلتوک‌کار خوزستانی حق بیمه این محصول را به علت غیرمجاز بودن این کشت از سوی دولت ، به طور کامل پرداخت می‌کردند ضمن آنکه قادر نبودند از نهاده‌های کشاورزی و تسهیلات ارزان قیمت بانکی بهره ببرند و آب مورد نیاز این محصول را با قیمت بسیار بالاتری تهیه می‌کردند.
بر اساس مصوبه آخرین نشست شورای کشاورزی خوزستان که ۳۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ریاست استاندار خوزستان برگزار شد امسال ۱۳۰هزار هکتار شالی در خوزستان زیرکشت می‌رود.کشت برنج در خوزستان از ابتدای تیرماه شروع و در اواخر آبان ماه برداشت می‌شود.
پارسال به برکت بارش‌های بی سابقه بهاری و پرشدن ذخایر آب سدهای خوزستان ، حدود ۲۰۰هزار هکتار به کشت برنج اختصاص یافت و در نهایت ۵۵۰هزار تن برنج محلی و عنبر بو به ارزش ۵۰هزار میلیارد ریال تولید شد که در تاریخ کشاورزی خوزستان بی‌سابقه بود.
این حجم تولید برنج در خوزستان که نیاز ۱۳میلیون ایرانی به این محصول بود از سوی رییس جمهوری مورد تقدیر ویژه قرار گرفت.
استان خوزستان با ۱.۲میلیون هکتار زمین زیرکشت و تولید سالانه ۱۷.۲میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش ۲۹۰هزار میلیارد ریال وعمل آوری ۱۲۸ نوع محصول ، از نظر کمیت و تنوع تولید جایگاه نخست کشوری را دارد.
گندم ، جو ، ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای ، نیشکر ، گل ، محصولات جالیزی و صیفی ، خرما ، مرکبات ، برنج ، کنجد ، کلزا و چغندرقند از مهمترین محصولات تولیدی خوزستان اهستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار