کد خبر: ۸۸۰۴۱۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹ 27 July 2020

 

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، آیین‌نامه کمیسیون ورزشکاران در تاریخ 16 اردیبهشت 96 به تأیید هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک و در تاریخ 10 مرداد 96 به تصویب کمیته بین‌المللی المپیک رسید. پس از آن، مراحل تشکیل این کمیسیون آغاز شد. در گام نخست باید انتخابات کمیسیون برگزار می‌شد که براساس آیین‌نامه سه گروه از ورزشکاران شرایط کاندیدا شدن را داشتند.

اول؛ ورزشکارانی که حداقل در یکی از سه دوره قبل بازی‌های المپیک تابستانی و یا المپیک زمستانی حضور داشتند. دوم؛ ورزشکارانی که حداقل در یکی از سه دوره المپیک نوجوانان قبل، موفق به کسب مدال شدند. سوم؛ ورزشکارانی که حداقل در یکی از سه دوره بازی‌های آسیایی تابستانی قبل، موفق به کسب مدال طلا و یا در بازی‌های زمستانی قبل موفق به کسب مدال شدند. براین اساس 432 ورزشکار با شرایط فوق وجود داشتند که 50 نفر از آنها برای شرکت در انتخابات کمیسیون ثبت نام کردند.

برگزاری انتخابات کمیسیون ورزشکاران و آغاز یک مسیر پر تلاطم

انتخابات کمیسیون ورزشکاران 12 آبان سال 96 برگزار شد. در این انتخابات 125 نفر از مجموع 432 نفر، آرای خود را به صندوق انداختند و در پایان حمید سوریان، هادی ساعی، کمیل قاسمی، کیانوش رستمی، سعید حسنی‌پور، قاسم رضایی، کیمیا علیزاده، حمیدرضا قلی‌پور، یوسف کرمی، مهدی کامرانی، زهرا نعمتی، الهه احمدی، آرش میراسماعیلی، مجتبی عابدینی، علیداد ساه‌شمشکی بیشترین آرا را کسب کردند. براساس آیین‌نامه مصوب کمیسیون ورزشکاران در اردیبهشت سال 96 در بین نفرات برگزیده حتماً سه نفر خانم و یک نفر از ورزش‌های زمستانی باید حضور پیدا می‌کردند.

نخستین جلسه کمیسیون ورزشکاران به منظور معارفه و دومین نشست با برگزاری انتخابات داخلی به پایان رسید. با رأی‌گیری از میان اعضا، حمید سوریان به‌عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب شد. همچنین سعید حسنی‌پور به‌عنوان نایب رئیس کمیسیون ورزشکاران معرفی شد و مسئولیت سخنگویی و اجرایی هم به آرش میراسماعیلی سپرده شد.

کمیته ملی المپیک ایران ,

استعفای سوریان و نیمی از اعضا در فاصله 14 ماه

در آبان سال 97 حمید سوریان به دلیل آنچه مشغله کاری عنوان شد، از سمت خود استعفا کرد و به همین منظور مجدداً انتخابات داخلی در این زمینه برگزار شد که از بین یوسف کرمی و آرش میراسماعیلی دو کاندیدای این پست، آرش میراسماعیلی به‌عنوان رئیس کمیسیون ورزشکاران و یوسف کرمی هم به‌عنوان مسئول اجرایی کمیسیون انتخاب شدند. 14 ماه بعد و در دی ماه سال 98 بار دیگر کمیسیون ورزشکاران دچار حاشیه جدیدی شد و آن هم استعفای جمعی از اعضای آن بود.

در آن زمان زهرا نعمتی، مجتبی عابدینی، کیانوش رستمی، کمیل قاسمی، حمید سوریان، حسن تفتیان و سعید حسنی‌پور هفت عضو کمیسیون ورزشکاران اعلام کناره‌گیری کردند، اما این استعفا از سوی سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک پذیرفته نشد. از طرفی غیبت برخی از ورزشکاران باعث شد تا اعضای جدیدی وارد کمیسیون شوند. حسن تفتیان و افشین نوروزی جایگزین حمید سوریان و کیانوش رستمی شدند، اما این موضوع مطرح بود که کمیسیون با وجود تغییراتی که داشته است، نشست‌های خود را برگزار نمی‌کند.

در مجموع غیبت مکرر برخی از اعضا در نشست‌های کمیسیون ورزشکاران و استعفای جمعی دیگر از اعضا، در دی ماه سال 98 کمیسیون را به تعطیلی کشاند.

نقش معروف در استعفای دسته جمعی

در آیین‌نامه کمیسیون، انتخاب و معرفی نمایندگان ورزشکاران به کمیته بین‌المللی المپیک از طریق کمیته ملی المپیک، یکی از اهداف و وظایف کمیسیون ورزشکاران عنوان شده است به همین دلیل کمیسیون لیستی 10 نفره از ورزشکاران شامل؛ سعید معروف، زهرا نعمتی، احسان حدادی، حمید سوریان، قاسم رضایی، حسن یزدانی، کمیل قاسمی، کیمیا علیزاده، مجتبی عابدینی و الهه احمدی را تهیه و در پایان سعید معروف را برای شرکت در انتخابات کمیسیون ورزشکاران IOC معرفی کرد. برخی همین انتخاب را عامل دلخوری و استعفای جمعی از اعضای کمیسیون ورزشکاران می‌دانستند.

کمیته ملی المپیک ایران ,

ورود صالحی امیری برای پایان اختلافات

با افزایش حواشی در کمیسیون ورزشکاران و با توجه به اهمیت جایگاه این کمیسیون رئیس کمیته ملی المپیک شخصاً وارد ماجرا شد و پیگیری‌های لازم برای رفع نواقص و مشکلات را آغاز کرد. در همین راستا اصلاح آیین‌نامه را به‌عنوان اصلی‌ترین برنامه قرار داد. بالاخره در 25 خرداد ماه و در شصت‌وسومین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک آیین‌نامه کمیسیون ورزشکاران اصلاح شد.

با تصمیم اعضای هیئت اجرایی مصوب شد ریاست کمیسیون ورزشکاران که یک ساله بود، به دو سال افزایش پیدا کند. پیش از این آرش میراسماعیلی ریاست این کمیسیون را بر عهده داشت.

همچنین تعداد اعضای کمیسیون از 15 نفر به 17 نفر افزایش یافت و دو نفر از این اعضا توسط رئیس کمیته ملی المپیک انتخاب و معرفی می‌شدند.

همچنین اعلام شد این اساسنامه برای تصویب نهایی به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال خواهد شد، اما نکته سؤال‌برانگیز ادعاهای مختلف در مورد این آیین نامه است.

آیین‌نامه‌ای که خودش حاشیه‌ساز شد

برخی از اشخاص از درون و یا نزدیک به کمیته ملی المپیک معتقدند که آیین‌نامه کمیسیون ورزشکاران هنوز به تأیید IOC نرسیده است و برگزاری انتخابات کمیسیون با آیین‌نامه جدید و انتخاب دو عضو توسط رئیس نادرست است و امکان دارد در آینده مشکل‌ساز شود. از طرف دیگر این نظریه نیز وجود دارد که انتخاب دو ورزشکار توسط رئیس کاملاً قانونی و طبق دستورالعمل ابلاغی IOC است.

ظاهراً در راستای اصلاح آیین‌نامه کمیسیون ورزشکاران، دستورالعملی از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به کمیته ابلاغ شده است تا نقشه راه برای اجرای فعالیت‌های این کمیسیون باشد.

در این طرح به صراحت ذکر شده که رئیس IOC اختیار انتخاب هفت ورزشکار برای کمیسیون ورزشکاران کمیته بین‌المللی المپیک را دارد و رؤسای NOC هم اختیار دارند دو ورزشکار را با نظر خود انتخاب و به عضویت کمیسیون در بیاورند. این دستورالعمل ابلاغی است ‌و هیچ منافات و مغایرتی با آیین‌نامه و اساسنامه نخواهد داشت.

در صورت درست بودن این ادعا در بحث انتخاب دو عضو کمیسیون ورزشکاران توسط رئیس کمیته ملی المپیک، ایرادی وجود نخواهد داشت.

حرمت شکنی به خاطر یک صندلی

پس از تصویب آیین‌نامه کمیسیون ورزشکاران در هیئت اجرایی کمیته، تاریخ ثبت‌نام برای پست ریاست و نایب رئیسی اعلام شد، اما از همان زمان درگیری برخی از ورزشکاران آغاز شد.

در ابتدا حمید سوریان در مصاحبه‌ای بر پایبندی به مرام‌نامه کمیسیون ورزشکاران تأکید کرد و در بخش دیگری نیز گفت که «کمیسیون ورزشکاران در راستای حفظ و صیانت از جایگاه ورزشکاران، قهرمانان و المپین‌ها بود نه به دست آوردن پست و جایگاه و عنوان». همین موضوع با واکنش هادی ساعی همراه شد‌. وی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: سوریان اولین رئیس کمیسیون ورزشکاران بود، اما بعد از دو جلسه کار را رها کرد و رفت. خیلی زشت است سوریان حالا که در کمیسیون حضور ندارد به دنبال مهره‌چینی باشد. سوریان اگر می‌توانست کار کند به‌عنوان رئیس این کمیسیون به کار خود ادامه می‌داد، اما نتوانست دو جلسه را برگزار کند و حالا از بیرون در حال اظهارنظر است.

وی همچنین در واکنش به اظهارات سوریان مبنی بر وجود مرام‌نامه در کمیسیون ورزشکاران گفت: اصلاً مرام‌نامه‌ای وجود ندارد و سوریان اگر مرام‌نامه‌ای دارد آن را بیاورد.

درست در زمانی که همه امیدوارند اتفاقات دو سال اخیر در کمیسیون ورزشکاران با برگزاری انتخابات جدید و اضافه شدن اعضای تازه نفس به فراموشی سپرده شود و این کمیسیون به وظیفه اصلی خود توجه کند و ورزشکاران از خروجی این کمیسیون منتفع شوند، اختلاف دو اسطوره بزرگ ورزش ایران آن هم به دلیلی که برای کسی مشخص نیست، جای تعجب دارد.

کمیته ملی المپیک ایران ,

اتفاق سؤال‌برانگیز در مورد میراسماعیلی

در پایان مهلت ثبت‌نام از کاندیداهای پست ریاست و نایب رئیسی کمیسیون ورزشکاران و در حالی که ساعتی قبل از آن میراسماعیلی در گفت‌وگو با تسنیم از ثبت‌نام در انتخابات خبر داد، نام وی در بین گزینه‌های نهایی قرار نداشت. نکته جالب اینجاست که در ابتدا نام میراسماعیلی در بین کاندیداهای ریاست وجود داشت، اما بعداً از اخبار کمیته ملی المپیک حذف شد.

سپس طاهره طاهریان نایب رئیس کمیته ملی المپیک در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد: «جای میراسماعیلی محفوظ است و هر زمان بخواهد نامش در لیست وارد می‌شود». با وجود اظهارنظر خانم طاهریان اما کمیته ملی المپیک تا پایان شب موضع رسمی خود را در این مورد اعلام نکرد و بالاخره ساعت 23 شب گذشته ثبت‌نام میراسماعیلی را تأیید کردند.

 

حرف آخر با اعضای کمیسیون؛ کمی همدلی لطفاً!

انتخابات ریاست و نایب رئیسی کمیسیون ورزشکاران فردا (سه‌شنبه) برگزار می‌شود و امید می‌رود اعضا دودستگی موجود که مشخص نیست از چه بابت ایجاد شده است را کنار بگذارند و در فاصله یک سال مانده تا المپیک در یک راستا و رو به موفقیت ورزش ایران حرکت کنند. باید از ورزشکاران و اعضا پرسید چه دلیلی دارد وقتی همه ورزشکاران یک دغدغه را دارند برای منافع برخی اشخاص در دو مسیر خلاف هم حرکت کنند؟

اعضای کمیسیون ورزشکاران باید به یاد داشته باشند در حال حاضر چشم بسیاری از ورزشکاران‌ به این کمیسیون دوخته شده تا نمایندگان‌شان که بیش از هر کس دیگری با مشکلات آنها آشنا هستند، به دور از اختلاف و منافع فردی، به دنبال پیشبرد اهداف کمیسیون باشند و این مطمئناً بار سنگینی بر دوش اعضاست که باید حق مطلب را به خوبی ادا کنند.

گفتنی است، هادی ساعی، کمیل قاسمی، مجتبی عابدینی، سعید حسنی‌پور، قاسم رضایی، حمیدرضا قلی‌پور، یوسف کرمی، مهدی کامرانی، زهرا نعمتی، الهه احمدی، آرش میراسماعیلی، علیداد ساوه‌شمشکی، حسن تفتیان (جایگزین حمید سوریان)، افشین نوروزی (جایگزین کیانوش رستمی) و مهسا جاور (جایگزین کیمیا علیزاده) 15 نفر عضو کمیسیون ورزشکاران هستند و بهداد سلیمی و حمیده عباسعلی با انتخاب رئیس کمیته ملی المپیک به این جمع اضافه شدند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار