کد خبر: ۸۶۹۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶ 30 June 2020

 

نرخ تورم خردادماه در گیلان به 26.8 درصد رسید

تابناک/گروه استان‌ها- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی گیلان گفت: نرخ تورم استان گیلان در خرداد امسال به ۲۶.۸ درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، محمد علی‌محمدی صبح امروز در جمع خبرنگاران در تشریح نرخ تورم به ثبت رسیده کشور و استان گیلان در خرداد امسال اظهار داشت: نرخ تورم کشور و گیلان در خرداد‌ به ترتیب 27/8 و 26/8 درصد رسید و گیلان در این ماه در بین 31 استان، در رتبه بیست و یکم نرخ تورم کشور قرار گرفت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان مشخص شدن قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان در خرداد‌ امسال را متذکر شد و عنوان کرد: آذربایجان غربی با 24/2 درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و ایلام با نرخ تورم 33 درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور هستند.

محمدی با بیان اینکه طبق آمارهای موجود 4 استان مجاور استان گیلان، شامل استان‌های مازندران، قزوین، اردبیل و زنجان به ‌ترتیب دارای رتبه‌های دوازدهم، چهاردهم، نوزدهم و بیست و هشتم نرخ تورم در کشور هستند تصریح کرد: طبق همین اطلاعات استان ساحلی گلستان دارای رتبه نهم بالاترین نرخ تورم کشور است.

وی با اشاره به اینکه نرخ تورم اقلامی شامل گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر 27 درصد و گیلان برابر 23/9 درصد مورد محاسبه قرار گرفته است خاطرنشان کرد: نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات در سطح کشور و در استان گیلان هم در خرداد امسال به ترتیب 28/2 و 28 درصد اعلام شد. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان مقدار تغییرات انجام شده تورم نقطه‌ به‌ نقطه در خرداد‌ امسال را نیز مورد اشاره قرار داد و در تشریح بیشتر این مطلب ابراز داشت: مقدار تغییرات تورم نقطه‌ به‌ نقطه در خرداد‌ امسال در سراسر کشور و در استان گیلان به ترتیب 22/5 و 20/3 درصد اعلام شده است.

محمدی ضمن مقایسه آمارهای اعلام شده در بخش نرخ تورم ماهیانه و تغییرات قیمت کالاهای خوراکی و غیرخوراکی عنوان کرد: بررسی و تحلیل تغییرات شاخص قیمت خرداد‌ امسال نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در سطح کشور برابر 2 درصد و در استان گیلان معادل 2/4 درصد است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار