کد خبر: ۸۶۴۴۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸ 19 June 2020
 

آخرین هفته خرداد ۹۹ با افزایش نرخ ارز و طلا همراه بود و در بازار سرمایه نیز شاخص بورس همچنان بدون توقف در حال رشد است.

 

آیا نرخ ارز و سکه ارزان می شود؟تغییرات نرخ ارز بر قیمت نفت ایران تاثیر ندارد ؛ دوران سود دهی بازار بورس بازگشت ، تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار طلا و سکهبه گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، چهارمین هفته خرداد  ۹۹ با افزایش نرخ ارز و سکه سپری شد و بازار سرمایه همسو با  بازارهای مالی دیگر روند صعودی را در پیش گرفته بود

البته نرخ نفت خام در سطح جهانی  روند نزولی راتجربه کرد چراکه  افزایش حجم ذخایر نفت خام و سوخت در آمریکا موجب نگرانی از مازاد عرضه شده و قیمت ها را کاهشی کرده است.

باید توجه کرد که نگرانی‌ها در مورد موج دوم احتمالی شیوع کرونا نیز بر قیمت‌ها تأثیرگذار بوده است.

از طرف دیگر گزارش ماهانه اوپک نشان می‌دهد که قیمت نفت سنگین ایران ۳۷٫۲ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است.

ثبات نرخ طلا و سکه در گرو بازار ارز 

نادر بذرافشان دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: روند قیمت طلا و سکه در آخرین هفته خرداد ۹۹ صعودی بوده است  البته در این هفته با افزایش شدید اونس جهانی مواجه نبوده ایم و حدود ۵ دلار  نوسان داشت.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران  بیان کرد: افزایش نرخ ارز بر بازار سکه و طلا تاثیر گذاشت و از مهم ترین عوامل افزایش قیمت  طلا و سکه  است.

بذرافشان تصریح کرد: اگر کنترل و نظارت بانک مرکزی در بازر تشدید شود  احتمال دارد  قیمت طلا و سکه به ثبات برسد.

او افزود: تقاضا برای خرید سکه و طلا در بازار به شدت کاهش یافته است  که البته افزایش قیمت سکه و طلا می تواند  عاملی بر کاهش تقاضا باشد.

تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت نفت

حسن مرادی  کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: تغییرات نرخ ارز بر قیمت نفت در کشور چندان تأثیر گذار نیست چرا که ساختار قیمت گذاری نفت در ایران با کشورهای غربی متفاوت است. در کشور های دیگر مانند اروپا و آمریکا زمانی که قیمت نفت دچار نوسان می‌شود قیمت تمامی فرآورد های نفتی از جمله بنزین با نوسان مواجه می‌شود اما در ایران این گونه نیست.

آیا نرخ ارز کاهش می یابد؟

مرادی افزود:  بازار ارز با تقاضای کاذب مواجه بود و برخی از افراد سود جو  با نگهداری ارز به مقدار زیاد و جمع آوری نقدینگی در بازار باعث ایجاد تورم  شدند .

او تصریح کرد : بانک مرکزی اعلام کرد که ذخایر ارزی افزایش یافته است و برای واردات اقلام تجاری با مشکل روبرو نیستیم . 

مرادی گفت: با توجه به افزایش  نقدینگی ارز در کشور برای واردات محصولات مورد نیاز مانند دارو و مواد خوراکی  مشکلی نخواهیم داشت بنابراین احتمال دارد روند قیمت  بازار ارز با ثبات همراه باشد. 

ورود جریان نقدینگی جدید به بازار سرمایه؛ شاخص بورس به مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسید 

همایون دارابی  کارشناس بازار سرمایه  در گفت‌وگو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بازار سرمایه در چهارمین هفته خرداد ۹۹ روند مثبت و روبه رشدی را پشت سر گذاشت و شاخص بورس توانست از سطح قبلی خود  یعنی یک میلیون واحد عبور کند و به مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدرسید و همچنان جریان ورود نقدینگی به بازار وجود دارد.

دارابی افزود: در این هفته تقریباً نزدیک به هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط افراد حقیقی وارد بازار سرمایه شد واین موضوع نشان دهنده آن است که  بورس همچنان در حال جذب نقدینگی است. بنابراین بازارهای موازی بخصوص بازار ارز که دارای فعالیت و افزایش قیمت است موجب تقویت  شرکت‌هایی است که بر مبنای  صادرات فعالیت  می کنند و  به دنبال آن سود سهام این  شرکت‌ها افزایش می یابد.

مزیت اعطای کارت اعتباری خرید برای دارندگان سهام عدالت چیست؟

او تصریح کرد: باید دانست که در اقتصاد کشورمان برای تأمین سرمایه تسهیلات خُرد دچار مشکل هستیم یعنی مردم کمتر امکان در یافت  وام از نظام بانکی را  دارند چراکه بانک‌ها تمایل  بیشتری نسبت به تامین سرمایه عمده را دارند که به دنبال آن  میزان پرداختی‌های خُرد در کشور با مشکل جدی روبرو است.

دارابی اظهار کرد: باید  برای پرداخت‌های خرد در کشور راهکار مناسبی پیدا کرد که  یکی از راه‌های کمک به افراد ایجاد سیستم‌های اعتباری نظیر کارت‌های اعتباری بین‌المللی است  که توسط آن افراد می‌توانند تا سقف مشخصی از وثیقه یا  دارایی شان  به صورت عادی خرید داشته باشند و در یک مدت زمان مشخص حدود۳۰ تا ۴۵ روز مبلغ را به بانک باز گردانند.

این کارشناس بازار سرمایه  بیان کرد: با توجه به آنکه اکثر افراد در کشور سهام عدالت دارند از این سهام به عنوان وثیقه‌ای که قابل قبول است  می توان استفاده کرد یعنی اگر شخصی در حال حاضر مبلغ ۷ تا  ۸ میلیون تومان سهام داشته باشد می‌تواند بر اساس آن حدود یک تا ۳ میلیون تومان  کارت اعتباری خرید در یافت کند که این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای سهامداران عدالت  در دوران کرونا باشد.

دارابی گفت: افرادی که کارت اعتباری خرید دارند می‌توانند در هر جایی که دستگاه کارتخوان وجود دارد از آن  استفاده کنند .البته  مبلغی که از کارت به هنگام خرید  کاسته می‌شود کارمزد کمتری نسبت به کارت معمولی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در باره‌ وضعیت سهام‌های انرژی اظهار کرد: سهام‌های انرژی هم اکنون سود ده هستند و با توجه به اینکه نرخ دلار افزایشی شد  بنابراین سهام های گروه انرژی از وضعیت بهتری نسبت به  گذشته برخوردار هستد  چون صادرات محور است  و محصولات آن ارز آوری دارد.

او  در پایان گفت: پیش بینی می‌شوند بازار سرمایه  در روزهای آینده روند رو به رشد خود را  ادامه دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار