کد خبر: ۸۵۶۵۲۳
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۴ 31 May 2020
وزیر کشور در برنامه نگاه یک: سرباز مردم هستم/ حفظ اقتدار و امنیت جامعه برای همه ما اصل است/ دشمنان می خواستند سوری سازی کنند و جنگ داخلی در ایران راه بیاندازند/ مردم برای مهار کرونا جانانه پای کار آمدند/ باید علاوه بر سطوح کلان در لایه های مختلف عملیات جهادگرانه در حوزه اقتصادی و معیشتی انجام دهیم/ برای برگزاری کامل انتخابات الکترونیکی آماده ایم/ تاکنون مستنداتی ‌در باره حادثه ادعایی هریرود ارایه نشده است
 

وزیر کشور در برنامه نگاه یک: سرباز مردم هستم/ حفظ اقتدار و امنیت جامعه برای همه ما اصل است/ دشمنان می خواستند سوری سازی کنند و جنگ داخلی در ایران راه بیاندازند/ مردم برای مهار کرونا جانانه پای کار آمدند/ باید علاوه بر سطوح کلان در لایه های مختلف عملیات جهادگرانه در حوزه اقتصادی و معیشتی انجام دهیم/ برای برگزاری کامل انتخابات الکترونیکی آماده ایم/ تاکنون مستنداتی ‌در باره حادثه ادعایی هریرود ارایه نشده است

 

وزیر کشور شنبه شب در برنامه زنده نگاه یک با اشاره به حوادث آبان ماه سال گذشته، خواستار ارائه گزارش های دستگاه های اطلاعاتی به مردم از طرح های دشمن و عوامل آشوبها آبان ماه گذشته شد و تاکید کرد: دشمنان در این حوادث قصد داشتند سوری سازی کنند و جنگ داخلی در ایران راه بیاندازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی در این برنامه که از ساعت ۲۳ آغاز شد و بیش از ۹۰ دقیقه بطول انجامید، در باره عملکرد وزارت کشور در حوزه های مختلف از جمله انتخابات دوم اسفند ۹۸، روند مدیریت بیماری کرونا، اغتشاشات آبان ماه ۹۸، توسعه فعالیت های اقتصادی در استانها ، مسائل مرزی و وضعیت استان خوزستان سخن گفت.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه « من سرباز مردم هستم»، از روند مدیریت آشوبهای آبان ماه گذشته سخن گفت و تصریح کرد: حفظ اقتدار و امنیت جامعه برای همه ما اصل است.

رحمانی فضلی همچنین با تشریح دستاوردهای کشور در حوزه مدیریت بیماری کرونا گفت:  مردم برای مهار کرونا جانانه پای کار آمدند.
وی با تشریح برنامه‌های وزارت کشور در زمینه توسعه اقتصادی استانها خاطرنشان کرد: باید عملیات جهادگرانه ای در حوزه اقتصادی و معیشتی انجام دهیم.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از این مصاحبه، خدمات ایران را به حدود سه میلیون مهاجران و پناهندگان افغانستانی تشریح کرد و یادآور شد: طرف های افغانستانی تاکنون گزارش مستندی ‌در باره حادثه ادعایی هریرود ارایه نکرده اند.

​وزیر کشور همچنین آمادگی کامل این وزارتخانه را برای برگزاری انتخابات آینده به صورت کاملا الکترونیکی اعلام کرد و گفت: حتی اگر شورای نگهبان دستگاه‌های اخذ رای الکترونیکی را تهیه و ما نظارت کنیم، وزارت کشور همکاری و مشارکت خواهد کرد.

 متن کامل پرسش و پاسخ با وزیر کشور را در برنامه نگاه یک پیش رو دارید:

سوال: به نظر می رسد موضوعات مختلف و متنوعی با حضور جنابعالی در برنامه نگاه یک قابل بحث است که دایره شمول آن بیشتر از یک بخش تخصصی مثل یک وزارتخانه خاص هست. چون بحث وزارت کشور است بحث امنیت داخلی، بحث امنیت مرزها، بحث  وقایعی که  در کشور هست، بیماری ناشی از  ویروس منحوس کرونا و امثال آن مطرح است. با حضور شما خالی از لطف نیست که همه اینها یکبار مورد مرور و بررسی قرار بگیرد و مردم از تصمیمات شما مطلع بشوند. اجازه دهید با موضوع آغاز به کار دوره جدید مجلس شورای اسلامی (مجلس یازدهم ) شروع کنیم، ضمن اینکه  برای نمایندگان محترم در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آرزوی توفیق داریم. ما از همین جا سراغ بحث انتخابات برویم.
هرچند درگیر بحث بیماری کرونا در همان روز انتخابات شدیم و چند روز مانده به انتخابات خبرهای رسمی از شیوع این بیماری منتشر شد اما بحمد ا... مردم باز هم پای صندوق های رای حضور یافته و نمایندگان خود را انتخاب کردند ولی الآن یک تعداد کرسی ها هنوز باقی مانده است. بفرمایید تکلیف این کرسی ها چه می شود؟

وزیر کشور: در آغاز،  یاد حضرت امام خمینی (ره ) را  گرامی می داریم و با توجه به اینکه به ایام نیمه خرداد نزدیک می شویم امیدوارم خداوند به ما توفیق دهد که درک و معرفتی از آرمانهای بلند امام داشته باشیم و بتوانیم راه انقلاب و امام را انشاا... پیگیری کنیم.
من جمله اول شما را اصلاح کنم که فرمودید چند روز قبل از انتخابات موضوع کرونا معلوم شد. دقیقاً روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در هیات دولت آقای دکتر نمکی گزارش دادند که دو مورد ابتلا به کرونا در قم مشاهده شده است. ما  روز جمعه، انتخابات داشتیم.
بلافاصله جلسه تشکیل دادیم، از دوستان وزارت بهداشت دعوت کردیم و گفتیم آماده ایم هر نوع صلاحدیدی که دوستان دارند، انجام دهیم. توصیه هایی داشتند از جمله حذف استامپ و انگشت زدن هنگام رای گیری. مسائل دیگری هم بود که همه را در دستور کار قرار داده و رعایت کردیم.

انتخابات این دوره در شرایط ویژه ای بود؛ بحث کرونا ۲ روز قبلش مطرح شد، پیش از آن،  شهادت سردار دلها شهید قاسم سلیمانی را داشتیم، واقعه سقوط هواپیما را داشتیم و نیز، برخی از اعتراضات را که سه چهار پنج شبی در داخل کشور با آن مواجه بودیم.  از طرف دیگر ، به شدت بحث تحریم و بحث هجمه به مشارکت مردم در انتخابات وجود داشت.

با همه اینها، در  روز دوم اسفند انتخابات را طبق پیش بینی قبلی انجام دادیم. بحمدا... ما توانستیم در حدود ۵۴ هزار  شعبه انتخابات را برگزار کنیم. امنیت انتخابات ما بهترین شرایط را داشت و هیچگونه مشکل امنیتی نداشتیم. این موضوعی بود که از دو سه ماه قبل روی آن کار کرده بودیم. اطلس امنیتی تهیه کرده بودیم  و متناسب با آن عمل می کردیم. ۵۰۰ هزار نفر را به عنوان مجری انتخابات آموزش داده بودیم. حدود ۴۶ هزار نفر را به عنوان بازرس آموزش داده بودیم و با نیروهای تأمین کننده نظم و امنیت، حدود یک میلیون نفر در کار برگزاری انتخابات مشارکت داشتند.

انتخابات روز ۲ اسفند انجام شد و در  آن مرحله، تکلیف ۱۹۷ حوزه انتخابیه از ۲۰۸ حوزه تعیین شد و ۲۷۹ نفر به مجلس راه یافتند اما هنوز ۱۱ نفر از ۱۱ حوزه باقی مانده اند که با هماهنگی هایی که با شورای نگهبان به عمل آورده ایم در شهریورماه انتخابات را انجام می دهیم. البته،  اگر مشکل کرونا نبود انتخابات  را شاید در خرداد انجام می دادیم ولی آن را به شهریور موکول کرده ایم تا فضا برای برگزاری انتخابات مهیا شود. متاسفانه، در این مدت ۲ نفر از منتخبین شامل آقای رمضانی از گیلان و خانم رهبر از تهران که خداوند روحشان را قرین رحمت کند، از دست دادیم. انتخاب جایگزین های این ۲ نفر در این مرحله دوم نیست و انشاءالله همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده انتخاب خواهند شد.

سوال: حضرتعالی در روز افتتاحیه مجلس اعلام فرمودید که قوانین و مقررات فعلی انتخابات نیازمند بازنگری است. سوال این است که آیا لایحه انتخاباتی همه مشکلات مساله انتخابات را حل می کند؟

رحمانی فضلی: قانون انتخابات هر دوره در مجلس اصلاحیه ای خورده است اما نگاه وزارت کشور این بوده که لایحه جامع انتخاباتی داشته باشیم. الان انتخابات را در شوراها، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و ریاست جمهوری داریم. چهار تا انتخابات با چهار تا قانون داریم.

 در همین انتخابات حدود ۱۱۲۳ هیات اجرایی و به همان میزان هیات نظارت داشتیم. حدود ۱۷۹۵۲  نفر در هیات اجرایی ما عضو بودند. حالا وقتی انتخابات خبرگان پیش می آید عین همین شرایط را داریم. اگر در کنار آن ریاست جمهوری و شوراها را داشته باشیم، همینطور. 

ما مجبور هستیم که برای یک نفر در تهران کل فرایند انتخابات مجلس شورای اسلامی را همان از اول داشته باشیم. همین امر برای مجلس خبرگان هم مطرح است.

با توجه به مطالعاتی که در وزارت کشور هم انجام شده بود، لایحه جامع انتخابات را آماده و به مجلس به صورت  دو فوریتی ارائه دادیم که البته دو فوریتش رای نیاورد و در پشت لوایح و طرح های دیگر ماند.

البته هم زمان خود مجلسی ها هم طرحی را برای انتخابات آماده کرده بودند که این طرح بعد از تصویب در کمیسیون و صحن علنی  مجلس به شورای نگهبان رفت و در این رفت و برگشت میان مجلس و شورای نگهبان نهایتا به غیر از چند بند، آن طرح هم تصویب نشد. از این جهت دولت وظیفه اصلی اش را انجام داد. الان هم روی همان لایحه قبلی انتخابات مصر هستیم و در صحبت هایم در افتتاحیه مجلس به این مساله اشاره داشتم که آمادگی لازم را برای همکاری با مجلس در جهت اصلاح قانون انتخابات داریم و البته انتظار داریم که ضعف ها و کاستی ها هم در طی فرایند زمانی در کمیسیون ها بر طرف شود.

واقعا با ضعف های زیادی در ترتیبات قانونی اجرا مواجه هستیم. مساله تشکیل هیات های اجرایی، رابطه ما با شورای نگهبان، نحوه الکترونیکی کردن ، حمایت از احزاب و نقش این جریان ها در انتخابات که از نظر بنده باید احزاب نقش و هویت فعال تری در انتخابات پیدا کنند. همه این موارد باید چارچوب قانونی معینی در اجرا داشته باشند. از جمله احزاب می توانند با حضور شان منسجم تر عمل کنند و  در مقابل انتخاب ها پاسخگو هم باشند. 

سوال: آقای دکتر به انتخابات الکترونیکی اشاره کردید. بفرمایید  این انتخابات، چند درصد الکترونیکی بود و چقدر در انتخابات اسفندماه، دغدغه های شورای نگهبان در خصوص امر امنیت انتخابات برطرف شد؟

وزیر کشور: ما ۲۵ مرحله در انتخابات از روز اول تا مرحله نهایی داریم. ۲۳ مورد کاملا الکترونیکی است و فقط دو مورد اخذ و شمارش آراء باقی مانده است. مهم ترین مرحله احراز هویت بود که این بار موضوع با شورای نگهبان حل شد و توانستیم آن را انجام دهیم.۵۸  هزار دستگاه احراز هویت سفارش دادیم که ساخته و با نظارت شورای نگهبان در شعبه ها گذاشته شد و هر رای دهنده احزار هویت می شد. فوری  در ظرف دو ثانیه احراز هویت شد.

 مزیتش در این است که تکرار در رای گیری یا استفاده از شناسنامه افراد فوت شده و نظیر آن را نداشتیم و انتخابات در این دور با سلامت کامل برگزار شد.

در مساله اخذ و شمارش آراء پیگیری های جدی وجود داشت. البته در انتخابات قبل چه مجلس و چه ریاست جمهوری قبلی به صورت موردی و محدود آن را اجرا کردیم ولی امیدواریم که در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری، اعتماد شورای نگهبان را جلب کنیم. از نظر ما همه چیز برای تمام الکترونیکی کردن انتخابات مهیاست.

سوال: سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی را داریم. به نظر می آید که بیماری کرونا ادامه داشته باشد و انتخابات الکترونیکی می تواند خیلی راهگشا باشد. ایا آمادگی برای این امر وجود دارد؟

وزیر کشور: ما کاملا آماده هستیم و در سمت شورای نگهبان هم این آمادگی وجود دارد و امید به انجام انتخابات کاملا الکترونیکی داریم.

سوال: وزارت کشور به دلیل ساختار اداری نظیر استانداری ها، فرمانداری ها، بخشداری و دهیاری در کنار وزارت بهداشت در خط مقدم مبارزه با ویروس منحوس کرونا بودند. آخرین اقدامات را در این خصوص بفرمایید؟

وزیر کشور: کرونا اپیدمی عمومی در دنیاست. همه دنیا با آن درگیر هستند. به صورت کلی باید از مردم تشکر کنیم. مردم در این موضوع جانانه آمدند. گزارش وزارت بهداشت که امروز در ستاد ارائه شد، نشان داد که بیش از ۹۸ درصد مردم با اطلاع و آگاهی در کنترل روند بیماری مشارکت داشتتد که البته در این زمینه باید از صدا و سیما و رسانه ها هم  تشکر کنیم.
در کنار همراهی مردم، ستاد ملی با مدیریت رئیس جمهوری محترم  تشکیل شد. در ایام تعطیلات نوروز، همه افراد مرتبط در حوزه مقابله با کرونا  بودند، مرتب حاضر بودند و تعطیلات نرفتند. خود آقای رئیس جمهور که در بعضی هفته ها سه بار جلسه کمیته را تشکیل می دادند.

پیگیری های شخص ایشان از جمله  تماس با استانداران و روسای دانشگاه‌ها ی علوم پزشکی و همچنین تلاش های کادر پزشکی و بدنه وزارت بهداشت و همچنین حمایت مؤثر مقام معظم رهبری، باعث شد که امروز در جهان نمره قابل قبولی در حوزه مبارزه با کرونا بگیریم.

سوال: چه نمره‌ای به عملکرد وزارت کشور در این زمینه می دهید؟

رحمانی فضلی: هر تصمیمی که در کشور گرفته می شود، در مرحله اجرا، این وزارت کشور است که به عنوان نماینده عالی دولت در سطح ملی و  استان ها، نقش هماهنگی و پیگیری ها و اجرای آن را بر عهده دارد. در حوزه مبارزه با کرونا هم در وزارت کشور با عضویت ۲۳ دستگاه، کمیته اجتماعی و انتظامی به عنوان کمیته ای تصمیم ساز شکل گرفت. از جمله اعضای موثر، وزارت بهداشت بود که معمولا در سطح دو الی سه  معاون در جلسات کمیته اجتماعی شرکت دارند. تمام تصمیمات در این کمیته اتخاذ و تصمیم سازی لازم انجام می شود و در مرحله نهایی در خود ستاد اصلی با حضور رئیس جمهور تصمیم گیری می شود.

الان به جایی رسیده ایم که از لحاظ تجهیزات و ایمنی مجهز هستیم. پزشکان و پرستاران ما تجربه بسیار بالایی دارند و از سوی دیگر، مردم ما آگاهانه تر و دقیق تر عمل می کنند. خیلی متفاوت از روزهای اول اسفند است که دچار نگرانی بودیم و