کد خبر: ۸۵۵۷۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲ 29 May 2020
 
جوانی که قصد داشت با انتشار تصاویر خصوصی هم اتاقی اش در فضای مجازی، پولی به جیب بزند ۴ گلوله نصیبش شد.

به گزارش میزان، سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی پایتخت در یادداشتی به تشریح جزییات درگیری دو همخوابگاهی و درگیری آنان که منجر به قتل یکی از آنان شد، پرداخت.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

در تعریف اکثر شبکه‌های اجتماعی این طور آمده که این شبکه به شما کمک می‌کند تا با افرادی که می‌شناسید در ارتباط و تماس باشید، اما در حال حاضر این شبکه‌ها به بستری برای آشنایی و تماس افرادی تبدیل شده که کاملا با یکدیگر غریبه هستند و چهره و نیت واقعی خود را پشت گیفت‌ها، ایموجی‌ها و ادعا‌های فریبنده‌ای که لازم نیست سندی برای اثباتش ارائه دهند پنهان می‌کنند. من و همکارانم بار‌ها از طریق مصاحبه‌های گوناگون تلاش کرده ایم با اطلاع رسانی و آگاهسازی به شهروندان خصوصا زنان و دختران، آسیب‌های این فضای پر خطر را به حداقل برسانیم.

در کنار افرادی که گمان می‌کنند فضای مجازی محلی برای دوستیابی، همسریابی و ارتباطاتی از این دست می‌باشد و با کمک این فضا تلاش می‌کنند از گوشه اتاق خواب خود و زیر سقف خانه خود دوست و همدمی برای خود بیابند، عده‌ای از شهروندان هم گمان می‌کنند فضای مجازی صحنه‌ای است برای به رخ کشیدن جنبه‌های مختلف زندگی خصوصی اشان! به همین دلیل لحظه به لحظه از تمام اتفاقات زندگی خود مستندسازی کرده و تصاویر را در معرض دید چشم‌های غریبه و آشنا می‌گذارند بی خبر از اینکه با این کار زندگی خود را تبدیل به خانه‌ای با دیوار‌های شیشه‌ای کرده اند و به شدت خود را در برابر هر صدمه‌ای از سوی افراد سوءاستفاده گرآسیب پذیر می‌سازند.

در هر شبانه روز حجم عظیمی از اطلاعات علمی و فرهنگی از طریق شبکه جهانی اینترنت در بین افراد در نقاط مختلف دنیا تبادل می‌شود و متاسفانه در کشور ما در کنار استفاده علمی و فرهنگی نخبگان و دانشمندان، عده‌ای به درک اشتباهی از این پدیده رسیده و گمان می‌کنند این فضا فضایی است که برای سهولت ارتکاب جرم و هتک حیثیت و آبروی افراد و تهدید و اخاذی ایجاد شده است.

به همین دلیل مترصد ضبط صدا و تصویر از دیگران هستند تا با تحت فشار گذاشتن افراد و اخاذی از آن‌ها پولی به جیب بزنند بی خبر از آنکه این اقدام برای کسب درآمدی بی زحمت، جرقه وقوع حریقی بزرگ است. وقتی شما فردی را تهدید به انتشار خصوصی‌ترین تصاویر و صدا‌ها از زندگی شخصی اش در فضای مجازی می‌کنید فرد را در سطحی از فشار روانی قرار می‌دهید که در نهایت برای رهایی از این فشار دست به خودکشی یا دیگر کشی می‌زند و طمع فردی تهی از وجدان و انسانیت، به مرگ تهدید کننده یا تهدید شونده ختم می‌شود. علاوه بر اینکه اقدام به تهدید و هتک حیثیت و حرمت افراد نیز از جمله جرائمی است که در اداره شانزدهم معاونت جرائم جنائی این یگان به آن رسیدگی می‌شود.

به تازگی همکاران من در اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی به پرونده‌ای رسیدگی کردند که در آن فردی که در یکی از خوابگاه‌های مجردی شرق تهران ساکن بوده هم اتاقی خود با شلیک ۴ گلوله به قتل رسانده است.

قاتل در تشریح علت قتل هم اتاقی خود اظهار داشت، مقتول زمانی که با هم مشروب و مواد مخدر مصرف کرده بودیم و من در حالت عادی نبودم فیلم‌های خجالت آوری از من تهیه کرده بود و هر گاه از او می‌خواستم تا پولی که نزد او به امانت داشتم به من پس بدهد، تهدید می‌کرد که این فیلم‌ها و تصاویر را در فضای مجازی منتشر می‌کند و هر چه در این مدت از او خواستم آن فیلم‌ها را پاک کند نپذیرفت و من هم تصمیم گرفتم او را به قتل برسانم.

با مشاهده اتفاقاتی از این دست می‌توان پی برد که چرا اسلام در اقدامی پیشگیرانه مصرف مواد و نوشیدنی‌هایی که قوه قضاوت و عقل آدمی را ذایل می‌گردانند حرام اعلام کرده است.

پیش از آنکه همکاران من برای دستگیری افراد سواستفاده گر و اغفالگر وارد عمل شوند، هر شهروندی باید با رعایت نکات هشداری از وقوع حوادثی از این دست برای خود جلوگیری کند.

فرزندان خود را به گونه‌ای تربیت کنید که در صورت فاصله گرفتن از کانون خانواده و در پیش گرفتن زندگی مجردی به دلیل تحصیل یا اشتغال، به گونه‌ای باور‌ها و اعتقادات مذهبی در آن‌ها درونی شده باشد که به راحتی تن به آسیب‌های زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی یا پانسیون‌های مجردی همچون استعمال سیگار و مواد مخدر و مشروبات الکلی و ارتباطات نامتعارف با جنس مخالف ندهند.

در صورت اجبار برای زندگی به دور از خانواده سعی کنید خوابگاه و پانسیون‌های دارای مجوزی را برگزینید که با استاندارد‌های لازم و سلامت اخلاقی بالا اداره می‌شوند زیرا عنوان خانه یا پانسیون مجردی بالقوه آسیب‌های متعددی را به همراه دارد و اگر در گزینش هم اتاقی و محل سکونت هم حساسیت لازم را به خرج ندهید دیر یا زود با صدمات آن روبرو خواهید شد.

در انتخاب دوست دقت کنید و به سادگی به هر کسی اعتماد نکنید تا دچار کمترین آسیب از ارتباطات و تعاملات اجتماعی شوید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار