کد خبر: ۸۵۲۲۶۹
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴ 19 May 2020

لزوم برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت سالمندان با توجه با افزایش رشد سالمندی

تابناک/ دکترای تخصصی سالمندشناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل از افزایش رشد سالمندی در استان مازندران خبر داد و گفت: تا سه دهه‏‌ دیگر ایران سالمندترین کشور منطقه و از سالمندترین کشورهای جهان خواهد بود.

دکتر سمانه پورهادی با اشاره به اینکه رشد جمعیت سالمندی در دنیا یک درصد است اما در کشور ما این رقم حدودا دو برابر شده است، اظهار کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که ادامه این روند صعودی جمعیت سالمندان در کشور می‌توان منجر به این شود که تا ۳۰ سال آینده از هر سه نفر، یک نفر سالمند باشد یعنی جمعیت سالمندان در سال ۱۴۳۰ به حدود ۳۱ درصد خواهد رسید.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود هشت میلیون (حدود نه و دو درصد جمعیت کشور) سالمند داریم، که تا ۳۰ سال دیگر حدود ۲۴ میلیون خواهند شد، یعنی سه برابر و این وضعیت در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا رشد چشمگیری را نشان می‌دهد به طوری که تا سه دهه‏‌ی دیگر، ایران سالمندترین کشور منطقه و از سالمندترین کشورهای جهان خواهد بود.

دکترای تخصصی سالمندشناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: آمارهای رسمی نشان می‌دهد مازندران پا به سن پیری گذاشته و بعد از استان گیلان جایگاه دوم کشور را به خود اختصاص داد. 

دکتر پورهادی خاطرنشان کرد: براساس آمارهای رسمی ۱۲ درصد از جمعیت حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری مازندران یعنی حدود ۴۰۰ هزار نفر ، سالمندان هستند و نشان می‌دهد رشد جمعیت به سمت سالمندی در استان مازندران بیش از دیگر استان‌ها است که این موضوع، فرصت ها و تهدیدهایی را در پی خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، وی ادامه داد: با ورود به دوران بازنشستگی و کناره گیری از شغل، ازدواج فرزندان و ترک منزل و از دست دادن دوستان و اقوام، و احیانا همسر، باید فعالیت‌هایی برای پیشگیری از افسردگی افراد سالمند برنامه‌ریزی کرد.

دکترای تخصصی سالمندشناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه معمولا فعالیت فیزیکی افراد با افزایش سن کاهش می‌یابد که بر تعادل سالمندان تاثیر منفی دارد، افزود: انجام فعالیت‌های ورزشی نه تنها می‌تواند موجب افزایش روحیه و نشاطتان شود، بلکه می تواند به حفظ سلامت جسمیتان هم کمک فراوانی کند.

دکتر پورهادی بیان کرد: پیاده‌روی یکی از مناسب ترین فعالیت‌های بدنی بوده که می‌توان انجام داد البته انجام تمرینات گرم کننده، قبل و تمرینات سرد کننده (حرکات کششی)، بعد از  هر فعالیت بدنی ای لازم است. می توانید از ۱۵-۱۰ دقیقه فعالیت فیزیکی را آغاز کنند و کم کم به ۴۵-۳۰ دقیقه، سه بار در هفته برسانند.

وی با ذکر این نکته که پوشیدن کفش‌ها و  لباس‌های مناسب اهمیت دارد، تصریح کرد: بسیاری از افراد سالمندی که دارای درد زانو هستند، بهتر است در سراشیبی و سربلندی راه نروند و همچنین  اگر در حین پیاده روی درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا پا درد شدید عارض شد، استراحت فوری و مشورت با پزشک در اسرع وقت ضروری است. 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار کرد: حضور مستمر در فضای خانه موجب می‌شود این فضا احساس بی‌حوصلگی، کسالت و خستگی مفرط را ایجاد کند بنابراین در این دوران حضور در پارک ها توصیه می‌شود.

دکتر پورهادی با اشاره به اینکه سپری کردن اوقات فراغت در طبیعت، نشاط آور و سرورانگیز است، گفت: هر چه محیط فرد به محیط طبیعی نزدیک‌تر و شبیه‌تر باشد، آرامش و آسایش خاطر بیشتری را برای او به همراه می آورد و بر عکس، هر چه تضادها بیشتر باشد، ناآرامی روانی، بیشتر رخ می‌کند.

وی ادامه داد: اولین ثمره استفاده از طبیعت، کاستن از صدمات جسمی و روانی است، همچنین می‌توان در این فضا به مشاعره، تشکیل گروه های ورزشی، گروه های خاطره گویی هم پرداخت.

دکترای تخصصی سالمندشناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: گل و گیاه شادی‌آفرین هستند و بودن در کنار گیاهان و رسیدگی به آن‌ها، مانع از افسردگی در دوران سالمندی می‌شود. 

دکتر پورهادی گفت: برنامه‌های جدید بر حسب علایق فرد سالمند، مثل مطالعه ادبیات و شعر ، گوش دادن به رادیو، تماشای تلویزیون، انجام بازی های فکری (جدول حل کردن، سودوکو)، گوش دادن به موسیقی، خصوصا سی دی موسیقی های محلی شعر حفظ کردن، حفظ کردن ضرب المثل، نقاشی، خطاطی، موسیقی، بافتنی، قلاب بافی،... می تواند از فعالیت هایی باشد که بر سلامت ذهن فرد و پیشگیری از اختلالات شناختی آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

وی خاطرنشان کرد: داشتن برنامه‌های مذهبی سازگاری آن‌ها را افزایش می‌دهد، اضطراب‌شان را کاهش می‌دهد، انجام دادن فرایض دینی و امور مذهبی، خیرات،  رفتن به مسجد و زیارت اماکن مذهبی نیز شرایط آرامش دل و تسلای روح را فراهم می‌کند.

دکترای تخصصی سالمندشناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: ان شاء الله بعد از گذر کردن از بحران بیماری کرونا سالمندان عزیز می توانند از رفتن به مساجد و مکان‌های مذهبی، یا داشتن برنامه‌هایی مانند دوره های خودگردان قرآن خوانی، مولودی و روضه برای پر کردن اوقات فراغت خود استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: انجام دادن کارهای خیر، ارتباط داشتن با اعضای خانواده و دوستان، داشتن ارتباطات و صله رحم، تولدها و مناسبت‌های مهم و دیدن فیلم به‌صورت جمعی از سرگرمی‌های خوب است که به سالمند کمک کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد البته در شرایط موجود با توجه به محدودیت دید و بازدیدها توصیه می‌شود تا حد امکان از تماس‌های تصویری، تماس های تلفنی استفاده شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار