کد خبر: ۸۴۹۳۲۸
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰ 12 May 2020
 
تابناک گیلان/ آنچه در خوزستان رخ داده، وقوع پیک شیوع است که همه استان ها آن را گذرانده اند. به دلیل همین وضعیت، تعطیلی‌های مجدد در برخی شهرستان‌های استان خوزستان در دستور کار قرار گرفته است. در صورتی که نکات بهداشتی رعایت نشود، این اتفاق می‌تواند برای هر استان دیگری هم رخ دهد.
 
 
تابناک اجتماعیمعاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگرچه خوزستان دیرتر از همه کشور پیک ابتلا را شاهدیم، اما فاجعه رخ نداده و نرخ ابتلا در این استان از میانگین کشوری پایین تر است.
 
به گزارش «تابناک»، دکتر علیرضا رییسی در نشست آنلاین خبری با اصحاب رسانه در این باره گفت: آنچه در خوزستان رخ داده، وقوع پیک شیوع است که همه استان ها آن را گذرانده اند. به دلیل همین وضعیت، تعطیلی‌های مجدد در برخی شهرستان‌های استان خوزستان در دستور کار قرار گرفته است. در صورتی که نکات بهداشتی رعایت نشود، این اتفاق می‌تواند برای هر استان دیگری هم رخ دهد.
 
وی با تاکید بر اینکه وضعیت کرونا در کشور عادی نشده است و در صورت عدم رعایت موازین مربوطه از سوی مردم، بیماری می‌تواند به سرعت بازگردد و همه را گرفتار کند، گفت: یکی از اقدامات بسیار خوب در کشور این بود که بعد از مرحله بسیار طوفانی کرونا و مراجعات زیاد به بیمارستان، دو اتفاق موثر در کشور افتاد که بخش اول آن بسیار موثر بود و می‌توان این موضوع را با آمار و ارقام نشان داد.
 
تعطیلی مجدد در برخی شهرستان های خوزستان/ تعیین تکلیف فعالیت مساجد درلیالی قدر عصرامروز

رئیسی افزود: مهم‌ترین اتفاقی که افتاد رعایت کردن مردم بود. اگر رعایت کردن و این سطح از سواد سلامت در سطح کشور و در تک تک افراد اتفاق نمی‌افتاد، این توفیقات را به دست نمی‌آوردیم و این به صورت واضح خودش را نشان می‌دهد. زیرا تمام راه‌ها و توصیه‌ها و مدل‌هایی که در زمینه مبارزه و کنترل این بیماری وجود دارد، متکی بر رعایت افراد، مسئولیت‌های اجتماعی افراد و سطح سواد سلامت و همکاری و همدلی افراد جامعه است که در سطح جهان هم این اتفاق افتاده است؛ به طوری که در جا‌هایی که خوب رعایت کردند، الگوی موثری در روند بیماری را شاهدیم.
 
وی در ادامه گفت: در کشور ما هم همکاری فوق‌العاده‌ای که مردم انجام دادند در حوزه رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و توجه به دستورالعمل‌های بهداشت، باعث شد الگویی که در کشور ما رخ داد، بسیار قابل توجه باشد. بعد از ورود مردم و کنترل خوبی که انجام شد، افت بسیار خوبی در بیماری داشتیم.
 
معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: اتفاق دومی که افتاد بحث تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، عدم مسافرت‌ها بود که در این حوزه روز‌های بی‌نظیری را در کشور تجربه کردیم. ۱۳ به در امسال مردم ما بیرون نیامدند، در خانه ماندند و نتیجه آن را که در سطح کشور دیدیم. اقدام بعدی که اتفاق افتاد که آن هم بر پای مشارکت مردم بود، غربالگری افتخارآمیز و وسیعی بود که در سطح کشور رخ داد که در دنیا بی نظیر است که بتوانیم در یک ماه حدود ۷۸ میلیون نفر و ۹۰ درصد مردم کشور را غربالگری کنیم و اکنون مرحله دوم غربالگری آغاز شده است و در مرحله دوم هم به مرز ۳۲ میلیون نفر رسیده‌ایم که البته مرحله دوم بیشتر بر روی افراد آسیب‌پذیر، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و سنین بالا و مادران باردار متمرکز است.

وی افزود: در کنار این راه‌اندازی حدود ۴۰۰ مرکز نمونه‌گیری در سطح کشور برای تست‌های سرپایی باعث شد که ورودی بیمارستان‌های ما به شدت کاهش یابد. رابطه بسیار مستقیم و معناداری بین یافتن کیس‌ها و بیماران در مراحل اولیه و درمان آن‌ها و ایزوله کردن آنها، با کاهش بار بیمارستان وجود دارد. زیرا اگر افرادی که در مراحل ابتدایی پیدا کردیم، نمی‌یافتیم، ظرف دو هفته با حال بدتر مجبور بودند به بیمارستان بیایند.

رئیسی با تاکید بر برگشت پذیر بودن وضعیت مدیریت کرونا در کشور گفت: باید توجه کرد که همه این‌ها می‌تواند قابل برگشت باشد و بیماری می‌تواند شیوع یابد، اگر مردم نقش خود را تمام شده بدانند و رعایت نکنند و فکر کنند که این بیماری عادی شده است. متاسفانه در این صورت بیماری می‌تواند به سرعت برگردد و همه را گرفتار کند. نیاز داریم که مردم در کنار مسئولین بتوانند توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند تا بیماری به مرحله‌ای برسد که اعلام کنیم، خبری نداریم.

وی افزود: در استان خوزستان الان مشکلاتی داریم که دقیقا ناشی از رعایت نکردن همین موارد است. اینکه بعداز بازگشایی‌ها، به دلیل عدم رعایت، اوضاع به گونه‌ای شد که به عقب برگشتیم و در برخی شهرستان‌های استان خوزستان مجددا تعطیلی برقرار شده و برخی اماکن و ادارات تعطیل شده‌اند.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال «تابناک» درباره فرجام تست های سرولوژیک مانند الایزا و به کار گیری آنها در پایگاه های انتقال خون کشور گفت: تست های سرولوژیک مانند تست الایزا به جای خودش خوب است اما به عنوان تست تشخیصی خیر. این تست برای کارهای تحقیقاتی خوب است و حتی خودمان هم در وزارت بهداشت برنامه ای در دستور کار داریم که در برخی مراکز از آنهایی که مبتلا شده و بهبود یافته اند، تست سرولوژیک بگیریم تا به سطح آنتی بادی در بدن آنها پی ببریم.
 
وی افزود: وزارت بهداشت این تست ها را برای تشخیص به رسمیت نمی شناسد چراکه نکاتی دارند که موجب می شود تست های قبل اعتمادی نباشند، اما استفاده از آنها در مراکز انتقال خون و جاهایی از این دست خوب است اما برای تشخیص ابتلای افراد خیر.
 
تعطیلی مجدد در برخی شهرستان های خوزستان/ تست‌های سرولوژیک و الایزا را به رسمیت نشناخته‌ایم/ تعیین تکلیف فعالیت مساجد درلیالی قدر عصرامروز
 
وی در پاسخ به سوالی درباره برخی شایعات مبنی بر شیوع نوعی عفونت مشابه کرونا در کودکان با عنوان کرونا کاوازاکی در اروپا و آمریکا طی چند روز اخیر، گفت: کاوازاکی بیماری جدیدی نیست و بیش از ۵۰ سال است که شناخته شده است. این بیماری بیشتر افراد زیر پنج سال را درگیر می‌کند و بیماری است که در آن عوامل ناشناخته‌ای باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود و می‌تواند علائمی شبیه بیماری‌های واسکولیت ایجاد کند. به عبارتی برخی از سموم، باکتری‌ها، ویروس‌ها و انواعی از این موارد می‌توانند باعث شعله‌ور شدن این بیماری شوند و با توجه به اینکه عروق ریز را درگیر می‌کند، معمولا در جا‌هایی که مخاط یا پوست است را درگیر می‌کند؛ بنابراین بیماری کاوازاکی چیز جدیدی نیست.

وی افزود: درباره اینکه این بیماری را به کرونا ربط دهیم، بحث علمی وجود دارد. با توجه به اینکه در فیزیوپاتولوژی بیماری کرونا معمولا لایه پوششی داخل عروق درگیر می‌شود، می‌تواند علائمی شبیه کاوازاکی بدهد و به همین دلیل این دو بیماری را با هم اشتباه کرده‌اند. این درحالیست که اتفاقا درگیری ما در کرونا برای زیر پنج سال بسیار نادر است؛ بنابراین این دو بیماری از هم جدا هستند. این دو بیماری هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. کرونا بالای ۱۸ سال را درگیر می‌کند، اما بیشترین درگیری بیماری کاوازاکی در افراد زیر ۵ سال است. کاوازاکی همیشه بوده و ۵۰ سال است که وجود دارد و در رِنج خودش درمان می‌شود.
 
رییسی در پاسخ به سوال دیگری درباره دلایل کم بودن ابتلا به کرونا در بوشهر نیز گفت: یکی از اقدامات خوبی که در این استان از ابتدا تاکنون انجام شده، بحث فاصله‌گذاری اجتماعی است. در حال حاضر هم با توجه به برخی بازگشایی‌ها مردم این استان بسیار خوب رعایت می‌کنند و بسیار هوشیارند. در زمان اعلام فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از مناطقی که مردم بسیار سختگیرانه عمل کردند، استان بوشهر بود. به‌طوری که مواردمان در این استان بسیار کم بود. در حال حاضر یکی از اقدامات در این استان شناسایی بیماران در مراحل اولیه است که عمدتا هم افرادی که شناسایی می‌شوند، قرنطینه خانگی می‌شوند و بر همین اساس بار بستری بیمارستانی در این استان بسیار کم است.
 
وی با ذکر مثالی درباره رعایت موارد بهداشتی در استان بوشهر گفت: به عنوان مثال در یک روستا در بوشهر سرنخی از بیماری کرونا پیدا کردند و بلافاصله سراغ مردم روستا رفتند و دوباره مردم روستا را به طور کامل غربالگری کردند. حدود ۲۸ تا ۳۰ مورد مثبت پیدا کردند. کل روستا دو هفته قرنطینه شد و با همکاری مردم بعد از این مدت کاملا برطرف شد؛ بنابراین اینطور نیست که ویروس کرونا در بوشهر با سایر مناطق فرق کند و ویروس یکسان است. باید توجه کرد که اگر در بوشهر هم مردم رعایت نکنند و بیماری را تمام شده بدانند، آنجا هم مثل سایر مناطق خواهد شد.
 
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: در استانی مانند بوشهر ۹۴ درصد موارد و پروتکل‌های بهداشتی رعایت شده است و جایی مانند خوزستان به‌ویژه شهر اهواز ۴۰ درصد رعایت کردند؛ بنابراین رعایت مردم بسیار در کاهش ابتلا و قطع زنجیره موثر است. در این بین حدود ۲۱۰ هزار واحد صنفی تعطیل شدند و یا تذکر گرفتند، اما همچنان برخی از صنوفی مانند برخی نانوایی‌ها رعایت نمی‌کنند. همان روز که آمار رعایت نکردن در خوزستان آمد می شد حدس زد شاهد شیوع بیماری در این استان خواهیم بود.
 
وی افزود: از مردم می‌خواهیم که به ما کمک کنند، به این صورت که اگر QR کد‌هایی که واحد‌های صنفی دارند را اسکن کنند، چهار سوال ظاهر می‌شود که می‌توانند به این سوالات پاسخ دهند که مستقیما در داشبورد مدیریتی ما قرار می‌گیرند و می‌توانیم نظارت کنیم. این موضوع کمک می‌کند که نظارت مردمی بر اصناف داشته باشیم. وقتی ۲۱۰ هزار واحد صنفی یا تعطیل شده یا تذکر گرفتند، به این معنی است که برخی اصناف رعایت نمی‌کنند.
 
تعطیلی مجدد در برخی شهرستان های خوزستان/ تست‌های سرولوژیک و الایزا را به رسمیت نشناخته‌ایم/ تعیین تکلیف فعالیت مساجد درلیالی قدر عصرامروز/ ماجرای «کورنا کاوازاکی» چیست؟/ علت کاهش آمار ابتلا به کرونا در بوشهر/ با اسکن کردن QR کد‌های واحد‌های صنفی به ما کمک کنید

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره جزییات پروتکل بازگشایی مساجد در شب‌های قدر، گفت: یکی از بحث‌هایی که مطرح شده است و قطعا همه مردم متدین و مسلمان ایران منتظر بودیم که ماه مبارک رمضان و شب‌های احیا بیاید که سرنوشت بسیاری از افراد در این شب‌ها رقم می‌خورد، همه ما دوست داریم که این محیط فراهم شود و بتوانیم حضور پیدا کنیم. منتها نکته دیگری که وجود دارد درباره رعایت پروتکل‌ها است و به عبارتی این نگرانی وجود دارد که این تجمعات باعث شود که میزان شیوع و ابتلا افزایش یابد. تا امروز بعد از ظهر شرایط نهایی را اعلام می‌کنیم، اما چند نکته اصلی وجود دارد یکی اینکه ترجیح ما این است که اگر در این سه شب قرار است مراسمی برگزار شود، اولا با یک ظرفیت محدود برگزار شود؛ دوما اینکه ترجیحا در فضای باز برگزار شود، سوما حداقل فاصله از طرفین و از پشت سر و جلو هر فرد، حدود حداقل یک متر باشد.
 
وی افزود: در عین حال استفاده از ماسک و دستکش و استفاده از مهر و قرآن شخصی توصیه می‌شود. اگر فضای سربسته بود، حداکثر از یک‌چهارم فضا استفاده شود. مثلا اگر یک حسینیه ۲۰۰ نفر گنجایش دارد، حداکثر ۵۰ نفر در آن حضور یابند. اقدام دیگری که با همکاری صدا و سیما انجام شده این است که بسیاری از افراد که می‌خواهند در خانه این مراسم را برگزار کنند، صدا وسیما از مکان‌های خاص مراسم را به صورت زنده و در کانال‌های مختلف پخش کنند. اینکه چه تعداد از اماکن برای شب‌های احیا باز باشد، به جلسه بعدازظهر بستگی دارد که تصمیم‌گیری می‌کنیم، اما کلیت پروتکل به این صورت است که هیات امنا و امام جماعت مساجد و با نظارت دانشگاه‌ها این پروتکل‌ها رعایت شود و حداکثر زمانی که برای برگزاری شب‌های احیا گذاشتیم، دو ساعت است.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره بازگشایی آستان‌های مقدس و اماکن متبرکه گفت: درباره بازگشایی اماکن متبرکه و آستان‌های مقدس روز چهارشنبه جلسه‌ای در وزارت کشور با حضور نمایندگان آستان‌های مقدس برگزار خواهد شد و بازگشایی حرم‌ها و اماکن متبرکه را بررسی می‌کنیم. در عین حال باید توجه کرد که ریسک انتقال در صحن و حرم یک بحث است، اما یک بحث دیگر این است که باید توجه داشت با بازگشایی این حرم‌ها احتمال مسافرت به این شهر‌ها و شلوغی در هتل‌ها و بازار‌ها وجود دارد و ریسک تجمعی در شهر‌هایی که این حرم‌ها مانند مشهد، قم و شیراز وجود دارد؛ بنابراین باید بررسی کنیم تا تصمیم هوشمندانه‌تر و عاقلانه‌تری گرفته شود. ضمن اینکه همه مردم ایران دوست دارند هر چه زودتر به زیارت بروند، اما این نیازمند اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی است.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره مناطق سفید و قرمز کرونا و اقدامات انجام شده در هر یک از این مناطق، گفت: باید توجه کرد که مناطق کشور به مناطق با ریسک سطح یک، سطح دو و سطح سه تقسیم می‌شوند؛ گاهی اوقات سطح یک منطقه کم‌خطر ما است، اما منطقه بی‌خطر نداریم. به عبارتی ما رنگ سبز را برای مناطق بی‌خطر تعیین کرده‌ایم. در حال حاضر در کشور هیچ منطقه سبزی نداریم و به همین دلیل به سه رنگ سفید، زرد و قرمز رسیده‌ایم. اگر در منطقه‌ای روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر بستری شود، منطقه کم‌خطر است، بالای سه بستری، منطقه قرمز و بین این دو زرد محسوب می‌شود؛ بنابراین تعریفی درباره منطقه سبز نداریم؛ چراکه اصلا در کشور منطقه سبز نداریم. طی یک ماه گذشته اینطور نبوده که در استانی نه در حوزه بستری و نه در حوزه سرپایی و نه فوتی هیچ موردی نداشته باشیم و در سطح کشور منطقه سبز نداریم.
 
رئیسی افزود: از طرفی مشاغل و تجمعات را هم به سه قسمت تقسیم کردیم؛ مشاغل بسیار پرریسک و قرمز، مشاغل کم‌ریسک و مشاغل متوسط ریسک. در مرحله اول در سطح کل کشور مشاغل کم‌ریسک را باز کردیم، سپس مشاغل با ریسک متوسط را هم در کل کشور باز کردیم، اما زمانیکه در حوزه مشاغل پرریسک وارد شدیم برای تصمیم‌گیری درباره باز یا تعطیل بودن آن‌ها، به سمت طبقه‌بندی ریسک شهرستان‌ها رفتیم. به عنوان مثال اگر می‌خواهیم بگوییم ورزش تیمی آزاد باشد، آیا برای کل کشور آزاد باشد یا خیر. در اینجا باید این اقدام را فقط در مناطق سفید آغاز کنیم یا در زمینه برگزاری نماز جمعه ابتدا در منطقه سفید اقدام می‌کنیم؛ بنابراین این تقسیم‌بندی صرفا برای تصمیم‌گیری درباره مشاغل پرریسک انجام شده و به این معنی نیست که در یک منطقه اصلا مشکل نداریم و در یک منطقه مشکلات فراوانی داریم. از نظر ما اپیدمی هنوز در سطح کشور وجود دارد و هیچ منطقه سبزی هم نداریم.
 
وی ادامه داد: باید توجه داشت که ما برای برخی مشاغل رنگی در نظر نگرفتیم هرچند که پرخطر بودند، اما این مشاغل را تعطیل نکرده ایم که از جمله آن می‌توان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای تامین کننده غذای مردم اشاره کرد، اما ما به دلیل تامین مایحتاج مردم مجبور بودیم این مشاغل را باز نگه داریم؛ بنابراین همه باید رعایت کنند و همه باید پروتکل‌های بهداشتی را در همه مشاغل رعایت کنند و اگر فردی تخلف کند باید برخورد شود و مردم می‌توانند ز. طریق QR کد و سامانه ۱۹۰ بر عملکرد مشاغل نظارت کنند.
 
تعطیلی مجدد در برخی شهرستان های خوزستان/ تست‌های سرولوژیک و الایزا را به رسمیت نشناخته‌ایم/ تعیین تکلیف فعالیت مساجد درلیالی قدر عصرامروز/ ماجرای «کورنا کاوازاکی» چیست؟/ علت کاهش آمار ابتلا به کرونا در بوشهر/ با اسکن کردن QR کد‌های واحد‌های صنفی به ما کمک کنید
 
معاون وزیر بهداشت درباره بازگشایی مشاغل پرخطر مانند تالار‌ها و ورزشگاه‌ها، گفت: مشاغلی که پرخطر هستند و بازگشایی نشدند، لیست طولانی ندارند و اماکنی مثل سینماها، تئاتر، تالار‌ها و ورزشگاه‌ها را شامل می‌شوند که بازگشایی نشده‌اند. تضمین برای رعایت پروتکل‌ها در این مشاغل نظارت، تعهد طرفین، نظارت مردمی و مسئولیت پذیری اجتماعی و گزارش تخلفات است. اینکه مشاغل پرخطر یا کم خطر تخلف کنند به این معنی نیست که مشاغل کم خطر کمتر تخلف می‌کنند و تخلف در مشاغل پرخطر بیشتر است، بلکه هر کسی که پروتکل را رعایت نکند، متخلف است و باید با متخلف برخورد شود. حال ممکن است مشاغل پرخطر ما بازگشایی شوند و پروتکل‌ها را رعایت کنند و اتفاقی نیفتد.
 
وی درباره افزایش موارد ابتلا در تهران و احتمال تشدید محدودیت‌ها، گفت: این موضوع یک بحث کلی در کشور است، همانطور که برای خوزستان این تصمیم را گرفتیم، اگر در استان یا شهری موارد بستری افزایش یابد و ببینیم که موارد بستری و ابتلا و اپیدمی در حال گسترش است، باید سخت‌گیری‌های بیشتری درباره بحث حضور مردم در اماکن و محل‌های تجمعی انجام دهیم. البته یکسری مشاغل هنوز پرریسک هستند که هنوز آن‌ها را بازگشایی نکردیم و اگر در استانی ببینیم موارد ابتلا افزایش یافته و حتی ثابت مانده است، قطعا اجازه شروع به کار آن مشاغل را نمی‌دهیم. باید موارد نزولی باشد تا بتوانیم مشاغل پرریسک را باز کنیم؛ بنابراین همه چیز به رعایت مردم بستگی دارد، عدم رعایت می‌تواند شاخص مهمی برای بازگشت به عقب و یا کند عمل کردن در بازگشایی‌ها باشد.
 
وضعیت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها موضوع دیگری بود که دستمایه طرح سوال قرار گرفت و رئیسی در پاسخ گفت: در زمینه بازگشایی مدارس طبق آخرین تصمیمات قرار شد که همه مدارس سراسر کشور باز شوند، اما فقط برای رفع اشکال دانش‌آموزان. اگر دانش‌آموزی احساس کرد در درسی مشکلی دارد، می‌تواند برنامه را از مدرسه بگیرد و در آن روز به مدرسه مراجعه کند که البته به صورت رعایت فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌ها خواهد بود. ما در بازگشایی مدارس بیشتر نگران والدین و معلمان هستیم. زیرا دانش‌آموزان در سنینی هستند که اگر به کرونا مبتلا شوند، شانس بیماری شدیدشان بسیار پایین است؛ بنابراین این درصد بازگشایی مدارس خیلی مشکلی ایجاد نخواهد کرد و در عین حال اختیاری هم هست.

وی افزود: در زمینه دانشگاه‌ها هم که دو قسمت هستند یکی دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم و دانشگاه‌های علوم پزشکی. دانشگاه‌های علوم پزشکی همین حالا هم رزیدنت‌ها و فلو‌های ما در بیمارستان هستند. تقریبا ۳۰ درصد دانشجویان ما هستند. ما در حوزه دانشجویی نگران خوابگاه‌ها هستیم که می‌تواند مشکل‌ساز باشد. قرار شد درباره دانشگاه‌ها شنبه آینده تصمیم‌گیری شود. صحبت‌های اولیه این بود که دانشگاه‌ها را دو قسمت کنند؛ دروس نظری را به صورت آنلاین امتحان دهند و دروس عملی را تقسیم‌بندی کرده و دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها را به نحوی تقسیم‌بندی کنند که اگر در اتاقی قبلا شش نفر بوده است، در حال حاضر یک نفر مستقر شود تا دانشجویان هم در حد یک هفته مشکلات‌شان را برطرف کرده و بروند و این هم اختیاری باشد که قطعی آن شنبه تصمیم‌گیری می‌شود. به هر حال باید این دروه را بگذرانیم.
 
رئیسی در پاسخ به سوالی درباره اجرای طرح ترافیک و ارائه ماسک در مترو و وسایل حمل و نقل عمومی، گفت: یکی از معضلات و مشکلاتی که ما همواره داشتیم در سطح کلان‌شهر تهران است. ما در کلان‌شهر‌ها زیرساخت حمل و نقل عمومی‌مان ضعیف است. به‌ویژه در بحث آلودگی هوا که همیشه با حمل و نقل عمومی درگیر بودیم. از طرفی بحث طرح ترافیک منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شود، اما از طرفی در این شرایط شانس ابتلا به کرونا را بالا می‌برد و یک پارادوکسی است که باید مدیریت شود. درباره طرح ترافیک زمانی تعیین کرده بودند که هنوز قطعی نشده و حتما باید در ستاد استان و در کمیته امنیتی و اجتماعی و شورای عالی ترافیک بر روی آن بحث و تصمیم‌گیری و ابلاغ شود. در عین حال این روز‌ها به تدریج بحث آلودگی هوا هم در حال آغاز است و باید هر دو را باهم مدیریت کنیم.

وی افزود: اجباری شدن استفاده از ماسک و دستکش و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی در مترو و اتوبس مواردی است که همواره مورد تاکید ما بوده است و سخت‌گیری می‌شود که کسی حق ندارد بیش از ظرفیت مسافر سوار کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار