تابناک گیلان/ کشته شدن دو سرباز ترکیه‌ای در ادلب، آغاز عملیات حشد شعبی علیه داعش در دیالی، ثبت دادخواست لغو تحریم های ایران در پارلمان انگلیس و تازه‌ترین آمارها از مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تاکید گوترش بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران برای مقابله با کرونا نیز اشاره کرد.
کد خبر: ۸۳۲۹۰۷
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸ 21 March 2020

تابناک گیلان/ کشته شدن دو سرباز ترکیه‌ای در ادلب، آغاز عملیات حشد شعبی علیه داعش در دیالی، ثبت دادخواست لغو تحریم های ایران در پارلمان انگلیس و تازه‌ترین آمارها از مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تاکید گوترش بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران برای مقابله با کرونا نیز اشاره کرد.

 

به گزارش تابناک، به دنبال رایزنی‌های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در خصوص مقابله با شیوع کرونا در ایران و جهان و پیرو نامه چند روز گذشته وی به دبیرکل سازمان ملل متحد، در گفتگویی تلفنی با «آنتونیو گوترش» در خصوص آخرین تحولات مربوط به مقابله ایران با کرونا و موانع پیش روی ملت ایران در این راه رایزنی و تبادل نظر کرد.

 

تازه‌ترین آمارها از مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی/ ثبت دادخواست لغو تحریم های ایران در پارلمان انگلیس/ تاکید گوترش بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران برای مقابله با کرونا/کشته شدن دو سرباز ترکیه‌ای در ادلب

دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفتگو ضمن ابراز همدردی و همبستگی با ملت ایران بر لزوم رفع تحریم های آمریکا علیه ملت ایران برای مبارزه با کرونا تاکید کرد.

کشته شدن دو سرباز ترکیه‌ای در ادلب

وزارت دفاع ترکیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در حمله موشکی گروه‌های تندرو به استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه دو سرباز کشته و یک تن زخمی شدند.

در بیانیه مذکور همچنین آمده است: از طریق بمباران محل استقرار این گروه‌های تندرو در این منطقه، به این حمله پاسخ داده شد.

مقامات ترکیه پیشتر از کشته شدن یک سرباز ترکیه‌ای در شهر ادلب سوریه خبر دادند و جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه ندادند.

آغاز عملیات حشد شعبی علیه داعش در دیالی

 به گزارش پایگاه خبری العهد، یک فرمانده حشد شعبی از آغاز عملیات امنیتی در کوههای نفت خانه در استان دیالی خبر داد.

تازه‌ترین آمارها از مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی/ ثبت دادخواست لغو تحریم های ایران در پارلمان انگلیس/ تاکید گوترش بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران برای مقابله با کرونا/کشته شدن دو سرباز ترکیه‌ای در ادلب

این فرمانده حشد شعبی تصریح کرد هدف از این عملیات، پیگرد بقایای داعش و تامین امنیت کامل این مناطق است.

ثبت دادخواست لغو تحریم های ایران در پارلمان انگلیس 

«حمید بعیدی نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در صفحه توئیترش نوشت: «پارلمان انگلیس با ثبت «دادخواستی»، از دولت آمریکا تقاضا کرده است که فوراً تحریم‌های خود علیه ایران را در دوره بیماری کرونا لغو کند.»

وی افزود: «این دادخواست را تا این لحظه بیش از ۱۱۰۰ نفر امضا کرده اند. اتباع و اقامت کنندگان بریتانیا می توانند این درخواست را امضا کنند.»

در گفتگوی اخیر ظریف و «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس٬ وزیر خارجه ایران ضمن قدردانی از کمک‌های ارسالی اتحادیه و سه کشور اروپایی به ایران برای مقابله با کرونا، تحریم‌های غیر قانونی و یکجانبه آمریکا را مانعی بر سر راه مبارزه با این اپیدمی جهانی خواند و از انگلیس خواست در این شرایط، تحریم‌های ظالمانه آمریکا ضد ملت ایران را هم بر اساس تعهدات برجامی خود و هم به دلیل ملاحظات انسانی رعایت نکند.

روزنامه گاردین نیز اخیرا مدعی شد دولت انگلیس به منظور کمک به ایران برای مبارزه با شیوع ویروس «کرونای جدید» به صورت محرمانه آمریکا را برای کاستن از تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار قرار داده است.

تازه‌ترین آمارها از مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی

گسترش ویروس کرونا در کشورهای عربی و آفریقایی نیز سایر دیگر کشورها ادامه دارد. در این کشورها تدابیر گوناگونی برای مقابله با این بیماری دنیا گیر اتخاذ شده است از قرنطینه برخی شهرها گرفته تا وضع منع آمد و شد و تعطیلی همه نهادهای دولتی و خصوصی، مراکز تجاری، مدارس و دانشگاه‌ها که موجب مختل شدن زندگی عادی مردم شده است.

تازه‌ترین آمارها از مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی/ ثبت دادخواست لغو تحریم های ایران در پارلمان انگلیس/ تاکید گوترش بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران برای مقابله با کرونا/کشته شدن دو سرباز ترکیه‌ای در ادلب

عربستان

خبرگزاری عربستان (واس) روز جمعه به نقل از یک مقام وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که از فردا شنبه همه پروازهای داخلی،و حرکت اتوبوس، تاکسی و قطار در سراسر عربستان به مدت 14روز متوقف می‌شود.

عربستان این اقدام را در راستای تکمیل اقدامات پیشگیرانه مورد توصیه وزارت بهداشت برای مقابله با شیوع بیش‌تر ویروس کرونا در این کشور اعلام کرد.

عربستان تاکنون 274 مورد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت و ادعا کرده که از این میان هیچ فوتی نداشته است.

عربستان همچنین اعلام کرد که حضور و برپایی نماز در صحن‌های «حرمین شریفین» به خصوص در روز جمعه نیز متوقف شده است.

عربستان از روز سه شنبه برپایی نماز در مساجد را نیز هم متوقف کرده بود، اما گفته بود در حرمین شریفین ادامه دارد.

شاه سعودی شامگاه پنجشنبه هشدار داده بود که کشورش در مقابله با ویروس کرونا مرحله ای دشوارتر را پیش رو دارد.

همه مراکز تجاری، سینماها و رستوران‌ها هم در عربستان تعطیل شده مناسک عمره هم متوقف و منطقه القطیف که عمدتا شیعه نشین است، هم به دلیل شیوع بیش‌تر ویروس در آنجا قرنطینه شده است.

عربستان روز چهارشنبه فعالیت بخش اعظم نهادهای خصوصی در این کشور را هم برای مدت 15 روز متوقف کرد و به شرکت‌ها توصیه کرد سیاست دورکاری را به کار گیرند.

کویت

در کویت هم گسترش ویروس کرونا مدارس و دانشگاه‌ها را تا چهار ماه دیگر هم تعطیل کرد.

هیئت دولت کویت با اعلام ثبت 148 مورد ابتلا به ویروس کرونا تا به امروز اعلام کرد که مدارس و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور تا سوم آگوست تعطیل است و از روز چهارم از سر گرفته می‌شود.

اردن

«امجد العضایله» وزیر مشاور در امور اطلاع رسانی اردن امروز جمعه اعلام کرد که از فردا شنبه قانون منع آمد و شد در همه مناطق اردن به اجرا درخواهد آمد.

او تاکید کرد کسانی که از این قانون سرپیچی کنند مجازات تا یک سال حبس در انتظار آنهاست.

بر اساس تصمیم مذکور همه مغازه‌ها و مراکز تجاری هم در همه جای اردن بسته می‌شود و در صبح روز سه شنبه 24 مارس زمان‌های مشخصی اعلام می‌شود که در آن به شهروندان اجازه خروج از منزل برای رفع نیازهایشان داده می‌شود.

از این میان افرادی که از سوی دولت اردن مجوز خروج برای رفتن به سر کار خود گرفته‌اند از قانون فوق الذکر مستثنی می‌شوند و کسانی هم که به دلایل اورژانسی نیاز به مراجعه به پزشک دارند باید به حوزه حمایت شهروندنی سرویس امنیت عمومی اطلاع بدهند تا تدابیر لازم برای آننها اتخاذ شود.

وزارت بهداشت اردن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور را تا روز پنجشنبه 69 نفر اعلام کرده است.

فلسطین

«می کیله» وزیر بهداشت فلسطین هم روز جمعه اعلام کرد که 17 نفر از مبتلایان به ویروس کرونا که در شهر بیت لحم در کرانه باختری در قرنطینه بودند بهبود یافتند و آزمایش 19 نفر از شهروندان هم که مشکوک به ابتلا بودند منفی شده است و با این حساب تعداد مبتلایان قطعی به 31 نفر تقلیل یافته است.

شهر بیت لحم که بیش‌ترین تعداد مبتلایان قطعی و افراد مشکوک مبتلا به کرونا را در خود جای داده از ده روز پیش در قرنطینه است و ورود و خروج به آنجا ممنوع است.

الجزائر

خطوط هوایی الجزائر هم روز پنجشنبه از لغو همه پروازهای داخلی خود در چارچوب اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا خبر داد.

وزارت بهداشت الجزائر شمار مبتلایان به این ویروس را تا پنجشنبه شب 92 نفر خوانده و گفته که 400 نفر هم مشکوک به ابتلا هستند و 9 نفر از جمله یک بازیکن سابق جودو در این کشور هم فوت کرده است.

مغرب

وزارت کشور مغرب هم با اعلام حالت فوق العاده در این کشور به دنبال ثبت 58 مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور گفت که از ساعت شش عصر امروز جمعه قانون محدودیت تردد در سطح شهر اعمال می شود و مردم فقط در ساعاتی مشخص برای خرید مایحتاجشان از منزل خارج می شوند و به کارمندان و کارگران هم مجوز خروج از منزل داده می شود.

تونس

در کشور تونس هم که تاکنون 39 نفر مبتلا به ویروس و یک نفر فوتی ثبت شده است، مساجد بازارها تعطیل شدند و قانون منع آمد و شد وضع شده و همه مرزهای زمینی دریایی و هوایی بسته شدند.

مصر

هیئت دولت مصر هم با ثبت 256 مورد مبتلا تا به امروز اعلام کرد که از روز جمعه تا 31 مارس باشگاه‌های ورزشی، رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز تجاری از هشت شب تا 6 صبح تعطیل است.

عراق

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی عراق هم روز جمعه دستور داد ورود زائران به شهرهای زیارتی و عتبات عالیات متوقف شود و به در طول مدتی که در شماری از استان‌های این کشور از جمله بغداد قانون منع آمد و شد وضع شده اجازه برپایی تجمع‌ یا راهپیمایی داده نشود.

عبدالمهدی تاکید کرد که متخلفان مجبور به پرداخت جریمه خواهند شد و خودروهای متخلف هم توقیف می‌شود.

شمار مبتلایان به کرونا در عراق تا این لحظه 192 نفر بوده که از این میان 13 نفر فوت کردند.

استاندار کربلا اعلام کرد هر کدام از شهروندان مقیم کربلا اگر ازاین استان خارج شود با او مشابه مسافران به کشورهایی که در آن کرونا شایع شده تعامب می شود و باید قبل از برگشت به استان کربلا در قرنطینه باشند.

بحرین

بحرین هم با ثبت 278 مورد ابتلا و یک فوتی از روز جمعه برپایی نماز جمعه را در همه مساجد متوقف کرد.

قطر

قطر هم با ثبت 460 مورد ابتلا به ویروس کرونا از شهروندان خود خواسته است جز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند و از حضور در تجمعات خودداری کنند.

لبنان

وزارت بهداشت لبنان هم ظهر جمعه از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به 163 مورد خبر داد و وزارت خارجه این کشور هم اعلام کرد که محموله کمک‌های پزشکی چین برای درمان کرونا به زودی وارد لبنان می‌شود.

عمان

کشور عمان هم 48 مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور را ثبت کرده است.

سودان

در کشور سودان هم دو مورد قطعی ابتلای به ویروس کرونا ثبت شده که یکی از آنها فوت کرد و 21 مورد دیگر هم مشکوک به ابتلا به این بیماری هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار