این روزها که «ویروس کرونا» علاوه بر جسم، روح ما را نیز نشانه گرفته است بهترین کار دوری از اخبار دروغ، شایعه پراکنی و دعوت یکدیگر به آرامش است.
کد خبر: ۸۲۶۳۷۱
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳ 26 February 2020
 
یکدیگر را به آرامش دعوت کنیم

تابناک / این روزها که «ویروس کرونا» علاوه بر جسم، روح ما را نیز نشانه گرفته است بهترین کار دوری از اخبار دروغ، شایعه پراکنی و دعوت یکدیگر به آرامش است.

کرونا به غول وحشتناک این روزهای همه ما تبدیل شده و ذهن ما را به اندازه ای به خود مشغول کرده است به طوری که در حال تجربه استرس و اضطراب شبانه روزی هستیم اما باید بدانیم بهترین راه حل در این مواقع چیست.

۵ روش کاهش استرس در زمان بحران

معاون آموزشی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص می‌گوید: همه افراد در مواجهه با تهدید کننده های جدی سلامتی درجاتی از استرس را تجربه می‌کنند.

فریبا زرانی با بیان اینکه شیوه مقابله با این نوع فشار روانی می‌تواند سالم یا ناسالم باشد، ادامه داد: اینکه موضوع را کوچک یا بسیار بزرگ بدانیم، از شیوه های مقابله ناسالم است که منجر به عدم رعایت صحیح توصیه های بهداشتی می‌شود. در کوچک کردن موضوع افراد با کوچک‌ شمردن خطر تهدیدکننده، رفتارهای مراقبتی مناسب را انجام نمی دهند و همچنین بزرگ‌نمایی اضطراب ناشی از عدم بهبود مشکل، منجر به انجام نامناسب یا افراطی رفتارهای بهداشتی می شوند.

وی با اشاره به روش های مناسب کاهش استرس و مقابله با بحران، عنوان کرد: آگاهی از شیوه مقابله، اجتناب از افکار ناسالم، برخورد مبتنی بر واقعیت و شواهد علمی موجود، کسب آگاهی از منابع معتبر، رعایت توصیه های ارایه شده در سایت های رسمی بهداشتی و درمانی از روش های مناسب کاهش اضطراب در زمان بحران است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تصریح کرد: روش های مذکور ظرفیت روانشناختی افراد را در مواجهه با خطر بیماری بالا می برد که علاوه بر تاثیر بر سیستم ایمنی منجر به اتخاذ رفتارهای بهداشتی و مراقبتی مناسب برای پیشگیری و کنترل بیماری نیز می‌شود.

 اخطارهای ترس‌برانگیز چیست؟

این متخصص روانشناسی سلامت اظهار داشت: این روزها شاهد بحث افراد در مورد اطلاع‌رسانی یا اجتناب از ایجاد رعب و وحشت در مورد بیماری کرونا هستیم.

وی با طرح این سوال که آیا در زمان بحران باید اخطارهای ترس‌برانگیز را اشاعه دهیم یا همه را به آرامش دعوت کنیم، عنوان کرد: بر اساس الگوی باورهای بهداشتی، احتمال انجام رفتارهای پیشگیرانه و بهداشتی در کسانی بیشتر است که معتقدند در معرض خطر سلامتی جدی قرار دارند؛ بنابراین، اخطارها از طریق ایجاد ترس، انگیزه رفتار بهداشتی را افزایش می‌دهد اما کوچک دانستن موضوع موجب انکار و به سخره گرفتن موضوع می‌شود.

زرانی با اشاره به مهمترین ویژگی‌های اخطارهای ترس‌برانگیز که موجب تغییر رفتار می‌شود، تصریح کرد: باید تمامی پیامدهای جسمانی، روانی و اجتماعی بیماری را بیان کنیم و فقط به پیامدهای جسمانی و مرگ ومیر اشاره نکنیم به عنوان مثال در صورت عدم رعایت و شیوع بیماری چه آسیبی متوجه فرد، خانواده‌اش و جامعه در سطح وسیع‌تر خواهد بود.

وی اضافه کرد: همچنین علاوه بر اخطار، به افراد راهکار داده و حس کارآمدی افراد را تقویت کنیم. به عبارتی، اگر افراد در زمان ترسیدن از شرایط، احساس کنند کاری از دستشان برمی‌آید، می‌توانند از خود مراقبت کنند و احساس اضطراب نکنند. بنابراین در این شرایط بیشتر احتمال انجام رفتارهای بهداشتی وجود خواهد داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی عنوان کرد: روش فوق در مورد بزرگسالان موثر بوده و در مورد کودکان موجب رفتارهای اجتنابی و ناسازگار می‌شود، در نتیجه از ترساندن آنها برای ترغیب عمل بهداشتی خودداری کنیم.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت؛ تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۰۱ نفر را گرفته است. ۲۷ هزار و ۶۹۱ نفر درمان شده اند.

ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را در جهان به خود اختصاص داده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز اعلام کرد که تاکنون ۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ نفر فوت کردند.

کیانوش جهانپور افزود: تا ظهر دیروز ٣٤ نفر شامل قم ١٦، تهران ٩، فارس ١، مازندران ٢، گیلان ٢، نیشابور ١، البرز ۲ و قشم ١ نفر به شمار مبتلایان به کرونا اضافه شده و به ۹۵ نفر رسیده است. 

وی ادامه داد: این افراد از مسافرانی بودند که از قم به این مناطق رفتند یا سابقه سفر به قم را داشتند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار