نیمه شب گذشته زلزله ۴.۴ ریشتری سرعین اردبیل را لرزاند که باعث ترس مردم این شهر شد.
کد خبر: ۸۲۳۲۷۶
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳ 16 February 2020

 

نیمه شب گذشته زلزله ۴.۴ ریشتری سرعین اردبیل را لرزاند که باعث ترس مردم این شهر شد.

 

به گزارش راهبرد معاصر، زلزله ۴.۴ ریشتری در ساعت ۰۱:۱۵:۴۱ بامداد یکشنبه سرعین اردبیل را لرزاند. این زلزله که در عمق ۶ کیلومتری زمین اتفاق افتاد باعث ترس و وحشت مردم و بیرون آمدنشان از خانه شد. طبق اعلام مردم محلی، این زمین‌لرزه در شهرستان‌های نیر، نمین، سرعین، مشگین‌شهر،‌ پارس آباد، تبریز و آستارا و روستاهای اطراف و شهر اردبیل نیز احساس شده است. در ادامه به جزییات زلزله شب گذشته سرعین اردبیل می پردازیم.

 

جزییات زلزله شب گذشته سرعین اردبیل
 
 

گزارش مقدماتی زلزله سرعین اردبیل

بزرگی: ۴.۴

 

محل وقوع زلزله: سرعین، اردبیل

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷، ۰۱:۱۵:۴۱.۶

طول جغرافیایی: ۴۸.۱۲ E. عرض جغرافیایی: ۳۸.۱۰ N. عمق: ۶ کیلومتری

 

نزدیکترین شهر‌ها به زلزله:
۷ کیلومتری سرعین، اردبیل

۱۱ کیلومتری ایردموسی، اردبیل

۱۲ کیلومتری نیر، اردبیل

 

جزییات زلزله شب گذشته سرعین اردبیل
 
 

جزییات زلزله شب گذشته سرعین اردبیل از زبان مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی

مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی؛ علی بیت اللهی با اشاره به زلزله ۴.۴ ریشتری نیمه شب گذشته در سرعین اظهار کرد: این زلزله ۲۷ بهمن ساعت ۱:۱۵ دقیقه نیمه شب در فاصله ۷ کیلومتری جنوب شرق سرعین منطبق بر جاده نیر – اردبیل در عمق حدود ۶ کیلومتری روی داد. رومرکز این زلزله از شهر نیر ۱۳ کیلومتر و در شمال شرق آن، از شهر اسلام آباد ۱۶ کیلومتر، از شهر کورائیم ۱۹ کیلومتر فاصله داشته و در فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب غربی اردبیل قرار دارد.

 

وی ادامه داد: بر اساس برآورد‌های تحلیلی خسارتی برای این زلزله در این منطقه ارزیابی نمی‌شود. همچنین، کیفیت واحد‌های روستائی اطراف زلزله تا شعاع ۳۲ کیلومتری نیز نسبت به سایر نقاط مناسب‌تر بوده و ۸۰ درصد این واحد‌ها بر اساس آمار ۱۳۹۵ دارای اسکلت هستند.

 

وی بیان کرد: موقعیت رومرکز زلزله ۴.۴ در امتداد شاخه انتهای شمال شرقی گسل بزقوش قرار می‌گیرد این سگمنت گسلی را در این ناحیه بنام گسل یامچی نیز نامگذاری کرده اند. همچنین در فاصله ۲ درجه از رومرکز زلزله ۴.۴ سرعین، زلزله‌های تاریخی رخ داده است.۴۰ زمین لرزه تاریخی در شمال غرب ایران و در اطراف این زلزله رخ داده اند که بزرگی آن‌ها از ۵.۶ تا ۷.۷ (جنوب خاور تبریز) است.

 

به گفته وی، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری اطراف زلزله ۴.۴ سرعین (تاریخ رخداد ۲۷-۱۱-۱۳۹۸)، ۲۶ زلزله دستگاهی با بزرگی ۵ و بالاتر واقع شده اند.

 

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات گفت: ۱۱۴۷ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در مدت ۱۳ سال اخیر (از سال ۲۰۰۶ تا زمان رخداد)، در فاصله یک درجه از اطراف رومرکز زلزله ۴.۴ سرعین رخ داده است که ۴ زلزله با بزرگی ۵ و بالاتر، ۴۱ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و ۱۱۰۱ زلزله با بزرگی کوچکتر از ۴ تا ۲.۵ بوده است

 

به گفته بیت‌الهی، نزدیکترین ایستگاه‌های شتابنگاشتی اطراف رومرکز شامل ایستگاه سرعین در فاصله ۷ کیلومتری، ایستگاه نیر در فاصله ۱۴ کیلومتری، ایستگاه اسلام آباد در فاصله ۱۵ کیلومتری، ایستگاه اردبیل ۲ در فاصله ۱۸ کیلومتری و ایستگاه کورائیم در فاصله ۱۹ کیلومتری است.

 

وی افزود: احتمالا ۱۸۶ آبادی تا فاصله ۳۲ کیلومتری شدت بین ۵ و ۴ این زلزله را احتمالا احساس کرده اند. از این تعداد سه آبادی چای سقرلو، رضاقلی قشلاق و دند کلخوران شدت ۵ و مابقی شدت ۴ زلزله را احساس می‌کنند. جمعیت این تعداد از آبادی‌های تا شعاع ۳۲ کیلومتری از رومرکز زلزله، ۶۸۲۹۸ نفر (آمار ۱۳۹۵) است. این تعداد از آبادی‌ها دارای ۱۷۰۰۵ واحد مسکونی بوده که ۱۳۶۸۶ واحد روستائی اسکلت دار و ۳۳۱۹ واحد روستائی فاقد اسکلت هستند. تعداد بالای واحد‌های اسکلتی روستائی احتمالا نتیجه بازسازی زلزله سرعین ۱۹۹۷ میلادی با بزرگی ۶.۱ است.

 

وی یادآور شد: ۸۰ درصد واحد‌های مسکونی روستائی دارای اسکلت هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار