«پروانه سلحشوری» در گفت‌و‌گو با «تابناک»:
تابناک گیلان/ دوم اسفند ماه قرار است یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شود. با نزدیک شدن به انتخابات و زمان رسمی فعالیت‌های انتخاباتی نیز به مرور داغ‌تر می‌شود، اما یازدهمین دوره انتخابات مجلس تا این ایستگاه خیلی غیر طبیعی سرد بود. حوادث گوناگون در کشور همچون نارضایتی مردم از عملکرد مجلس و دولت، شهادت سردار سپهبد سلیمانی، سقوط هوایپمای بویئنگ 737 و برخی از ناآرامی‌‌ها در دی‌ماه سال جاری مزید بر علت این سردی در انتخابات است.
کد خبر: ۸۱۹۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳ 03 February 2020

تابناک گیلان/ دوم اسفند ماه قرار است یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شود. با نزدیک شدن به انتخابات و زمان رسمی فعالیت‌های انتخاباتی نیز به مرور داغ‌تر می‌شود، اما یازدهمین دوره انتخابات مجلس تا این ایستگاه خیلی غیر طبیعی سرد بود. حوادث گوناگون در کشور همچون نارضایتی مردم از عملکرد مجلس و دولت، شهادت سردار سپهبد سلیمانی، سقوط هوایپمای بویئنگ 737 و برخی از ناآرامی‌‌ها در دی‌ماه سال جاری مزید بر علت این سردی در انتخابات است.

 

به گزارش «تابناک»، جریانات سیاسی کشور از جمله اصلاح‌طلبان و اصولگرایان هر دو به شدت مشغول رایزنی و بستن لیست واحد برای تهران و دیگر شهرستان‌ها هستند تا هرکدام از این طیف های سیاسی بتوانند افراد همسو بیشتری با خود وارد مجلس یازدهم کنند؛ چرا که طبق تجربه، احتمالا آرایش مجلس یازدهم گرایش دولت سیزدهم را نیز تا حدود زیادی مشخص می‌کند.

اصلاح طلبان با چهره‌های شاخصی همچون مجید انصاری، مسعود پزشکیان، سید حسین موسوی تبریزی، علی افشانی، محمدرضا خباز، علی صوفی، سهیلاجلودارزاده، پروانه مافی، مصطفی کواکبیان، علیرضا محجوب و برخی اعضای لیست امید در مجلس دهم وارد میدان شده‌اند و اصولگرایان نیز افرادی مثل سیدمصطفی میرسلیم، محمدباقر قالیباف و مرتضی آقا تهرانی، غلامرضا مصباحی مقدم، سید رضا تقوی، علدالحسین روح الامینی، الهام امین زاده و برخی وزیران دولت احمدی نژاد و اعضای جبهه پایداری را به عنوان برگ برنده در اختیار دارند.

اصلاح‌طلبان می‌گویند نامزدی نداریم که در لیست بگذاریم از آن سو تعدد نامزدها در طیف اصولگرایان آنقدر زیاد است که نمی دانند چه کسی را در لیست بگذارند؛ بنابراین حکایت جالبی شده است به گونه‌ای که احمد توکلی از اصولگرایان شناخته شده طی نامه‌ای به شورای نگهبان درخواست کرده بود که اصلاح‌طلبان بیشتری تائید صلاحیت شوند.

«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان نیز دیروز طی یک نشست خبری، خبر از اضافه شدن 2 هزار نامزد تائید صلاحیت شده به جمع نامزدهای دارای صلاحیت داده بود و گفته بود که جناح‌های سیاسی عجله نکنند آمار تایید صلاحیت شدگان افزایش هم می‌یابد.

با «پروانه سلحشوری» که از لیست امید وارد مجلس دهم شده بود و در دوره یازدهم  طی یک گفت‌و گوی جنجالی اعلام کرد که برای مجلس یازدهم کاندیدا نمی‌شود، درباره انتخابات و صلاحیت‌ نامزدهای اصلاح‌طلب گفت‌‌و گو کردیم.

 

چرا نباید اعضای شورای مرکزی احزاب اصلاح‌‌طلب تأیید صلاحیت شوند؟ / از بین این همه احزاب اصلاح‌طلب فقط آقای کواکبیان، محجوب و یکی دو نفر دیگر صلاحیت گرفتند! / کارکرد احزاب در ایران زیر سؤال است!

 

این عضو شورای مرکزی مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی و نماینده مردم تهران در مجلس دهم در گفت‌وگو با خبرنگار «تابناک» اظهار کرد: من خوشبین به  تحولات اجتماعی کشور هستم و اکنون به تحولات امیدوارم. وی افزود: امیدوارم بتوانیم نظام را به ریل اوایل انقلاب برگردانیم و همانطور ادامه دهیم. 

سلحشوری با بیان اینکه در مورد انتخابات برای شهرهای بزرگ خوشبین نیستم، گفت: به نظرم اتفاق خاصی نمی‌افتد. دیدید که در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم استقبال چندانی از انتخابات مجلس صورت نمی‌گرفت و در همین شهر تهران افرادی با 200 هزار رأی وارد مجلس شدند. 

وی خاطرنشان کرد: اگر مشارکت مردم مهم بود، باید تأیید صلاحیت‌ها به صورت گسترده‌تری صورت می‌گرفت، اما دیدید که این اتفاق نیفتاد. 

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: نباید دامنه تأیید صلاحیت‌ها محدود به اصلاح‌طلب‌ها و اصولگراها باشد، باید مردم تأیید شوند. کسانی که نامزد شدند باید براساس قابلیت تأیید شوند، نه اینکه در قبل از انتخابات افراد پرسش‌هایی را می‌پرسند و حین ثبت‌نام و بعد نیز مدام می‌پرسند که بیس سیاسی شما چیست؟

سلحشوری افزود: چرا نباید اعضای شورای مرکزی احزاب اصلاح‌‌طلب تأیید صلاحیت شوند؟ از بین این همه احزاب اصلاح‌طلب فقط آقای کواکبیان، محجوب و یکی دو نفر دیگر صلاحیت گرفتند. 

وی با تأکید بر اینکه کارکرد احزاب در ایران زیر سؤال است، گفت: اینکه احزاب در ایران زیر سؤال هستند، فقط به ساختار حکومت برنمی‌گردد، بلکه یک مشکل فرهنگی وجود دارد. آیا همین احزاب اصولگرا و اصلاح‌طلب می‌توانند زیر یک چتر واحد قرار بگیرند؟ هرگاه احزاب ملی ما توانستند زیر یک چتر واحد قرار بگیرند، آن وقت نوید این را می‌توانیم بدهیم که کارهای سیاسی بزرگ انجام دهیم.

 

 

تابناک اضافه می کند که هرچند ما هم بر این عقیده هستیم که برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات حتما باید نگاه بازتری به پروسه بررسی صلاحیت کاندیداها وجود داشته باشد و باید شرایط به منظور ایجاد یک فضای کاملا رقابتی مهیا شود، اما اینکه از قبل بررسی صلاحیت ها یک گروه مدام در بوق و کرنا کند که کاندیداهای ما تائید نمی شوند و بعد از بررسی صلاحیت ها به شدت بیشتری به این کار مشغول شود، هم خیلی جای دفاع ندارد.

مجید انصاری، مسعود پزشکیان، سید حسین موسوی تبریزی، حسین راغفر، علی افشانی، محمدرضا خباز، علی صوفی، سهیلاجلودارزاده، پروانه مافی، مصطفی کواکبیان، علیرضا محجوب و برخی اعضای لیست امید در مجلس دهم تنها بخشی از چهره های تائید صلاحیت شده جریان اصلاحات است که به آن اشاره شده و آنقدرها هم که می گویند، دست آنها خالی نیست؛ اگرچه حتما باید شورای نگهبان دید وسیع تر و بازتری در بررسی صلاحیت ها نه تنها درباره اصلاح طلبان، بلکه در مورد چهره های مختلفی که کاندیدا می شوند، داشته باشد.

 

 

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار