با توجه به عدم مناسب بودن شرایط و فضای کسب و کار، مشکلات اقتصادی و مالی بخش خصوصی و صنعت گیلان تمایل چندانی برای ورود به عرصه تحقیق و پژوهش نداشته و برای آن سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
کد خبر: ۸۰۳۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱ 07 December 2019

 

تابناک / بخش‌ خصوصی و صنعت گیلان با انبوهی از مشکلات اقتصادی و مالی رو به رو بوده و پژوهش برای آنان عمدتاً یک کالای لوکس محسوب می‌شود از سوی دیگر وضعیت کسب و کار در استان شرایط مطلوبی ندارد به همین دلیل استقبال خوبی از فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی در این بخش به عمل نمی‌آید.

به گفته کارشناسان عواملی نظیر نبود ارتباط منسجم و منطقی بین دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و واحدهای تولیدی، نبود انگیزه کافی برای اجرای طرح‌های تحقیقاتی بین استادان و مراکز ذیربط، کمبود اعتبارات و نیروی انسانی، مشخص نبودن سیاست‌ها و اولویت‌های تحقیقاتی از جمله مهم‌ترین موانع رشد پژوهش محسوب می‌شوند.

امروزه کشورهای پیشرفته دنیا سعی می‌کنند تا با فراهم آوردن یکسری از ساختارهای انگیزشی و ترغیب پژوهشگران و فناوران شرایط مناسبی را در حوزه فعالیت‌های پژوهشی و تولید علم ایجاد کنند از سوی دیگر با برقراری پیوند بین علم و ثروت قصد دارند در مسیر توسعه پایدار و رفاه اجتماعی برای جامعه خود گام‌های مثبتی بردارند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گیلان امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید با یک دیدگاه سیستمی و کلان موضوع موانع پژوهش مورد بحث و بررسی قرار گیرد اظهار داشت: آن‌چه که در مرحله نخست به افزایش سهم پژوهش و تحقیقات کمک می‌شود انتخاب عناوین تحقیقاتی مناسب و مطابق با چالش‌ها و مشکلات یک جامعه است.

سید ضیاءالدین میرحسینی اصل انگیزه‌بخشی برای مراکز تحقیقاتی و محققان فعال در حوزه‌های پژوهشی را نیز مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: هم‌اینک در بخش‌های خصوصی و صنعت استان گیلان به علت وجود مشکلات مالی و اعتباری از یک سو و فراهم نبودن شرایط مناسب کسب و کار استقبال خوبی از بحث پژوهش و تحقیق به عمل نمی‌آید.

وی با اشاره به اینکه در بخش‌های دولتی نیز فرآیندهای اداری زائد و بروکراسی‌های پچیده در مسیر انجام تحقیقات پژوهشی اختلال ایجاد می‌کند ابراز داشت: وقتی این زنجیره هدفمند و چرخه لازم از مراکز تولیدی و اجرایی تا حوزه‌های علمی به خوبی شکل نگرفته باشد محقق و نهادهای تحقیقاتی انگیزه کافی را برای پژوهش ندارند.

میرحسینی از وجود یک کارگاه آموزش، پژوهش و فناوری در ذیل شورای برنامه‌ریزی گیلان سخن گفت و خاطرنشان کرد: این کارگاه برای اینکه در حوزه پژوهشی و فناوری دچار روزمرگی نشویم راهکارهای لازم را ارائه می‌دهد از سوی دیگر با ترسیم سند علم و فناوری امیدواریم چالش‌های موجود در حوزه پژوهش از بین بروند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گیلان تلاش شورای عالی تحقیقات و فناوری کشور با هماهنگی نقشه جامع علمی برای تدوین سند علم و فناوری را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: برای رسیدن به رشد واقعی، توسعه پایدار، رفع بسیاری از مشکلات و معضلات جامعه و مواردی از این دست باید به سمت تقویت پژوهش حرکت کنیم.

به گزارش تسنیم، بین تحقیقات و میزان پیشرفت حقیقی هر کشـوری رابطه مستقیمی وجـود دارد بنابراین تـا زمانی­‌کـه کشور و دانشگاه‌­های ما از دستاوردهای تحقیقات راهبردی، کاربردی و توسعه در برنامه‌ریزی‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و برنامه‌ریزی آموزشی بهره‌برداری نکنند به توسعه پایدار دست پیدا نمی‌کنیم.

از سوی دیگر گیلان به عنوان یک استان شمالی در نوار ساحلی دریای خزر استعدادهای بسیار زیادی برای تولید ثروت و درآمدزایی دارد که از همه آن‌ها غفلت شده است در صورتی که اگر سهم پژوهش و تحقیق تاکنون به خوبی ادا می‌شد مطمئناً ذخایر ارزشمند این منطقه که هم‌اینک با انواع مشکلات و چالش‌ها روبه‌رو شده بلااستفاده نمی‌ماند.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار