رئیس کل دادگستری استان یزد از صدور حکم دادگاه بدوی فوت فوتبالیست‌های یزدی در گرجستان خبر داد.
کد خبر: ۷۹۲۸۳۷
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸ 30 October 2019

به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد، غلامعلی دهشیری در این رابطه اظهار داشت: در موضوع رسیدگی به پرونده فوت دانش‌آموزان فوتبالیست یزدی در کشور گرجستان و شکایت اولیای دم از متهمان این پرونده، پس از تحقیق و بررسی در دادسرا و صدور کیفرخواست، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰۷ جزایی ارجاع شد که با بررسی دقیق ابعاد این ماجرا و مداقه در شرایط شکل گیری این حادثه با تکیه بر کسب شهادت شهود، اقاریر متهمان و اخذ نظریات کارشناسی رأی صادر شد.

وی گفت: مدیر باشگاه ورزشی به دلیل اعزام تعداد ۱۲ نفر از نوجوانان عضو باشگاه به خارج از کشور بدون همراهی مربی و یا مسئولی که بتواند از نوجوانان مراقبت کند و از رفتار و مسائل مرتبط با آنان آگاه باشد به میزان ۵۰ درصد مقصر شناخته شد.

این مقام قضایی میزان قصور مؤسس باشگاه را ۲۰ درصد اعلام کرد و عنوان کرد: مؤسس باشگاه به لحاظ عدم نظارت کافی بر عملکرد و نحوه فعالیت مدیریت باشگاه و افراد زیر مجموعه و تحت پوشش خود و همچنین به‌کارگیری تفویض اختیار کامل باشگاه به فردی که از لحاظ قانونی صلاحیت و رسمیت نداشته است ۲۰ درصد مقصر شناخته شده است.

وی تصریح کرد: نفر سوم از متهمان این پرونده که ۳۰ درصد مقصر شناخته شده است، همان فردی است که مسئولیت نقل و انتقال نوجوانان به کشور گرجستان را بر عهده داشته است و با انتقال آن‌ها به‌ویژه در محدوده ساحلی و دریاچه و همچنین اجازه ورود آن‌ها به داخل دریاچه در محلی ناایمن و عدم حضور نجات غریق موجب غرق شدن دو تن از آنان شده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: مدیر باشگاه از جنبه خصوصی جرم به پرداخت ۵۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان، مؤسس باشگاه به پرداخت ۲۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان و فرد همراهی کننده نیز به پرداخت ۳۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان محکوم شدند.

وی یادآور شد: علاوه بر دیه ذکر شده، مجرمین این حادثه باید یک سوم دیه کامل فوت در ماه حرام را نیز بپردازند.

دهشیری در مورد جنبه عمومی بزه ارتکابی متهمان اظهار داشت: ۱۸ ماه حبس تعزیری برای مدیر باشگاه ۱۲ ماه حبس تعزیری برای مؤسس باشگاه و ۱۴ ماه حبس تعزیری برای فرد همراه تیم در کشور گرجستان محکومیت صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: رأی صادر شده غیرقطعی و قابل تجدید نظرخواهی در محاکم تجدید نظر استان است.

شایان ذکر است مردادماه سال گذشته یک باشگاه آموزش فوتبال اقدام به اعزام نوجوانان تحت تعلیم خود به کشور گرجستان کرد که در این سفر دو نوجوان ۱۳ ساله همراه کاروان در پی یک حادثه ناگوار در دریاچه‌ای در کشور گرجستان غرق شدند، انجام تشریفات بین‌المللی و اعزام تیم کارشناسی به کشور گرجستان و برخی از دیگر مسائل قانونی باعث شد تا روند صدور رأی با توجه به اهمیت موضوع بیش از یک سال به درازا بیانجامد.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار