کد خبر: ۷۸۸۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳ 13 October 2019

تابناک / معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گیلان از آغاز روند صید ماهیان استخوانی در دریای خزر خبر داد و گفت: در صورت مناسب بودن شرایط جوی، پیش‌بینی می‌شود صیادان گیلانی تا پایان فصل صید ۳ هزار تن ماهی استخوانی صید کنند.

اکبر ایلدرم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، از هدفگذاری شیلات گیلان برای صید بیش از 3 هزار تن انواع ماهی استخوانی از بستر دریای خزر توسط صیادان این استان سخن گفت و اظهار داشت: اداره کل شیلات گیلان برای مقرون به صرفه شدن شغل صید و صیادی هرساله نسبت به بازسازی ذخایر دریای خزر اقدام می‌کند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گیلان با تأکید بر اینکه بازسازی ذخایر و رها کردن بچه ماهی از رویکردها و اولویت‌های مهم این دستگاه به شمار می‌رود عنوان کرد: امسال چیزی حدود 130 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر با هدف رونق گرفتن شغل صید و صیادی رهاسازی شد.

ایلدرم مجموعه حمایت شیلات استان گیلان از جامعه صیادان و شرکت‌ها و تعاونی‌های پره صیادی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر مطابق سنوات گذشته و با توجه به آغاز فصل صید و صیادی در دریای خزر، بیش از 4 هزار صیاد گیلانی فعالیت خود را در قالب 51 شرکت تعاونی پره شروع کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه فصل صید انواع ماهیان استخوانی دریای خزر تا اواسط فروردین سال آینده ادامه دارد ابراز داشت: در کنار شروع فصل صید، علاوه بر صیادان گیلانی فعالیت حرفه‌هایی نظیر بازارهای عرضه ماهی، کارخانجات توربافی و صنایع وابسته که به صورت زنجیروار به این شغل مرتبط هستند نیز رونق بیشتری می‌گیرد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان گیلان ماهی سفید، کفال، سیم و سوف را از جمله بیشترین ماهیان استخوانی که در طول فصل صید و صیادی از بستر دریای خزر صید می‌شود اعلام کرد و گفت: امیدواریم با مساعد بودن شرایط جوی، امسال سود خوبی بابت صید ماهیان استخوانی نصیب صیادان گیلانی شود.

ایلدرم با اشاره به اینکه فصل صید و صیادی ماهیان استخوانی از دریای خزر تا شش ماه آینده ادامه پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین برآورد سازمان شیلات، ذخیره ماهی سفید دریای خزر 35 هزار تن و کفال 12 هزارتن است و ماهیان یاد شده بیشترین گونه‌هایی هستند که معمولاً توسط صیادان گیلانی صید می‌شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار