«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی دولت عربستان سعودی در مصاحبه با یک رسانه فرانسوی ضمن تکرار اتهام‌زنی‌های بی‌سند آمریکا در ماجرای حمله به نفتکش‌ها گفت: «هر کاری که بتواند فشار بر ایران برای تغییر سیاست‌هایش را افزایش دهد، باید انجام شود».
کد خبر: ۷۵۶۷۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴ 24 June 2019

 

تابناک / عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی دولت عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه «فرانس ۲۴» به تکرار مواضع ضد ایرانی سعودی‌ها پرداخت و خواستار اعمال فشار آمریکا و دیگر کشور‌ها بر ایران به منظور تغییر رفتار و سیاست‌های ایران شد.

این مقام سعودی در این مصاحبه، ایران را مقصر تنش‌های اخیر در منطقه خلیج فارس خوانده و مدعی شد: «همه در منطقه در تلاش هستند که از جنگ در منطقه اجتناب شود. جنگ برای همه خطرناک خواهد بود البته تشدید تنش همیشه از سوی طرف ایرانی انجام می‌شود. ایران به نفتکش‌ها در خلیج (فارس) حمله کرد نه یک بار بلکه دو بار».

الجبیر همچنین ادعا کرد: «ایران از طریق نیرو‌های نیابتی خود، حوثی‌ها (انصارالله یمن) موشک‌های بالستیک و پهپاد علیه خطوط انتقال نفت و فرودگاه‌های عربستان سعودی فرستاد. ایران مشغول به انجام رفتار تهاجمی و اقدامات تهدیدآمیز بوده‌اند به خاطر همین این بسته به ایرانی‌ها است که بخواهند تنش‌ها را کاهش دهند».

وزیر مشاور سعودی در این مصاحبه با تاکید بر اینکه ریاض از اعمال تحریم‌های بیشتری علیه تهران حمایت می‌کند، از تلاش واشنگتن برای هدف قرار دادن صنعت گاز ایران خبر داد.

او گفت: «به نظر من هر کاری که بتواند فشار بر ایران برای تغییر سیاست‌هایش را افزایش دهد، باید انجام شود. فکر می‌کنم که آن‌ها (آمریکا) در حال نگاه کردن به تحریم‌هایی هستند که شاید شامل بخش گاز شود. من البته صحبت در این باره را به کارشناسان تجاری و اقتصادی محول می‌کنم، اما ایده آن است که فشار بر ایران افزایش یابد تا ایران بداند که بهای زیادی باید بپردازد و اینکه سیاست‌هاش قابل قبول نیستند و باید تغییر کنند».

الجبیر در این مصاحبه با سوالی درباره گزارش «آگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل در تحقیقات درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استانبول مواجه شد.

کالامارد بیست و نهم خرداددماه اعلام کرد که مدارک معتبری از دست داشتن مقامات عالی‌رتبه سعودی از جمله «محمد بن سلمان»، ولی عهد این کشور در تحقیقات حول قتل خاشقچی به‌دست آمده است.

وی از دبیرکل سازمان ملل خواست تا دستور آغاز تحقیقات بین‌المللی از محمد بن سلمان و نقش او در قتل خاشقچی صادر کند. گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین گفت که عربستان سعودی باید از ترکیه عذرخواهی کند (جزئیات بیشتر).

عادل الجبیر مدعی شد که گزارش گزارشگر سازمان ملل درباره قتل جمال خاشقچی، «پر از تناقض» و دارای «تعصبات ضد سعودی» است.

وزیر مشاور سعودی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره نشست «منامه» برای رونمایی کردن از «معامله قرن» مدنظر دولت آمریکا در خصوص مذاکرات سازش بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی صحبت کرد؛ نشست دو روزه‌ای که قرار است فردا در بحرین آغاز به کار کند.

الجبیر با ابراز خوشبینی و استقبال از تلاش آمریکا برای حل منازعه فلسطین و رژیم صهیونیستی تاکید کرد که طی کردن روند سیاسی برای حل کردن این منازعه «بسیار مهم» است.

او گفت: «به نظر من، باید از هر کاری که سبب بهبود شرایط مردم فلسطین شود، استقبال شود. با ذکر این موضوع باید بگویم که فرایند سیاسی (حل این منازعه) بسیار حائز اهمیت است. این فلسطینی‌ها هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرد چرا که این مساله آن‌ها است و به نظر من هر چه فلسطینیان بپذیرند دیگران هم خواهند پذیرفت».

الجبیر در حالی که رایزنی‌های پیدا و پنهان عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی طی سال‌های اخیر اعتراض شدید فلسطینیان را درپی داشته است، در این مصاحبه مدعی شده که ریاض به حمایت از روند سیاسی حل این منازعه بر مبنای حق فلسطین برای ایجاد یک کشور مستقل بر اساس مرز‌های سال ۱۹۶۷ با پایتختی قدس شرقی ادامه می‌دهد.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار