کد خبر: ۷۵۶۶۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸ 24 June 2019
 
 
 

تابناک / "  تصاویری از اهدای خون آتش نشانان در روز پنج شنبه ۳۰ خرداد ۹۸ در اتوبوس سیار سازمان انتقال خون گیلان مستقر در میدان رازی رشت"

۱۲۵ رشت- افراد زیادی هستند که با نیت خیرخواهانه ، خون خود را بدون هیچ چشم داشتی به دیگران هدیه می کنند. این کار اهدای دوباره زندگی به یک فرد دیگر است و البته فوایدی هم برای فرد اهدا کننده در بر دارد.

خون مایع حیات بشر

قلب در هر ضربان، خون را در داخل رگ های ما به جریان انداخته و به مصرف سلول ها می رساند. خون از دو بخش اصلی یعنی پلاسما و سلول های خونی تشکیل شده است. پلاسما مایعی زرد رنگ است که حاوی آب، املاح، هورمون ها و ویتامین ها می باشد.

تحقیقات نشان می دهد اهدای منظم خون خطر ابتلا به بیماری های قلبی، عروقی، سکته قلبی و همچنین سرطان را کاهش می دهد.

سلول های خونی ما نیز از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها تشکیل می شوند. گلبول های قرمز وظیفه اکسیژن رسانی و تبادل گازهای تنفسی را بر عهده دارند. گلبول های سفید سربازان بدن بوده و از بدن ما در برابر هجوم بیماری های محافظت می کنند. پلاکت ها نیز در انعقاد خون و کنترل خونریزی نقش دارند. باید بدانید که از هر سه نفر در دنیا یک نفر در طول زندگی خویش، به خون و فرآورده های آن نیاز پیدا می کند.

چه کسانی می توانند خون بدهند؟

افراد بین ۱۸ تا ۶۰ سال می توانند خون اهدا کنند و اهداکننده های دائمی نیز می توانند تا ۶۵ سالگی به این کار انسان دوستانه ادامه دهند.

در چه فاصله زمانی؟

افرادی که مشکل سلامتی ندارند، می توانند با فاصله هشت هفته خون اهدا کنند، یعنی اینکه فاصله بین دو نوبت اهدای خون باید ۸ هفته باشد. در واقع اهدا کننده می تواند بعد از دو ماه برای اهدای مجدد مراجعه کند. آقایان چهار بار در سال و خانم ها سه بار در سال می توانند خون اهدا کنند.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار