کد خبر: ۷۳۶۴۳۸
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶ 20 April 2019
 

 
گروه سیاسی جهان نیوز: استاندار خوزستان توضیحاتی را در خصوص دلیل و کیفیت نیروهای حشدالشعبی در ایران بیان کرد. غلامرضا شریعتی درباره علت حضور نیروهای حشدالشعبی در مناطق سیل‌زده خوزستان به «جماران» گفت: از آنجا که آب در خوزستان به‌صورت بطئی خارج می‌شود و زمین مسطح است، شهرهای زیادی درگیر سیل هستند. از این‌رو ما نیاز به ماشین‌آلات داشته و این موضوع را نیز از قبل اعلام کردیم. از همین‌رو، برادران عراقی ما یکسری ماشین‌آلات نظیر بیل مکانیکی، کمپرسی و آمبولانس آوردند. آنها حتی بیمارستان صحرایی نیز آورده بودند که به آنها گفتم به بیمارستان صحرایی نیاز نداریم، همچنین گفتم که به این تعداد آمبولانس احتیاج نداریم و لذا تعدادی از آنها را برگرداندند.

 

وی افزود: به آنها گفته بودیم که ۳۰ بیل مکانیکی نیاز داریم اما آنها ۲۰ دستگاه آوردند و منتظر هستیم که ۱۰ دستگاه دیگر نیز بیاورند. آنها همچنین کمپرسی و لودر آوردند تا سیل‌بند زده و راه‌ها را ایجاد و روستاها را نجات دهند. تنها علت حضور این نیروها همین موضوع بوده و دلیل دیگری در کار نیست. از سوی دیگر، اخیرا عکسی در فضای مجازی از حضور حشدالشعبی در ستاد مدیریت بحران منتشرشده که مربوط به جلسه مدیریت بحران نیست. برادران عراقی در هیچ‌کدام از جلسات مدیریت بحران چه در استان چه شهرستان‌ها شرکت نکرده‌اند.

شریعتی ادامه داد: ما آن شب جلسه ستاد مدیریت استان را در خصوص شهرستان شادگان داشتیم و بعد از اتمام آن، در محل دیگری به نیروهای عراقی که برای کمک به استان آمده بودند خوشامد گفتیم.

استاندار خوزستان گفت: باید از همه کشورهایی که به ما کمک کردند؛ از عراق، کویت، پاکستان، آلمان و … تشکر کنیم. حشدالشعبی نیز از کشور عراق برای کمک به سیل‌زدگان امکانات آورده است.

وی یادآور شد: ما به ماشین‌آلات هرچه بیشتر نیاز داریم و امروز بیش از ۲۰۰۰ ماشین‌آلات در سطح استان فعالیت می‌کند. بی‌‌‌تردید ما تنها از این طریق توانستیم سیل را کنترل‌کرده و نگذاریم آب وارد شهرهایمان شود.

وی اظهار داشت: نیروهای عراقی از یک هفته قبل از ورود خود به ایران اعلام آمادگی کردند که می‌توانند ماشین‌آلات بیاورند و ما نیز استقبال کردیم. آنها نیز این زحمت را کشیدند و ماشین‌آلات خود را به کمک ما آوردند. بازهم اگر هر سازمان، نهاد یا کشور دیگری که می‌تواند ماشین‌آلات برای ما بیاورد با کمال میل می‌پذیریم تا وارد کشور شده و به سیل‌زدگان ایرانی کمک کند. همان‌طور که برخی کشورهای اروپایی ابراز آمادگی کردند و گفتند می‌توانند پمپ‌هایی برای ما تهیه کنند که به کمک آن می‌توان آب را از منازل خارج کرد و ما استقبال کردیم.

استاندار خوزستان در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود نیروهای انسانی عراق به کشور آمدند درحالی که ما کمبود نیروی انسانی نداریم، گفت: هیچ‌ نیروی انسانی‌ای به کشور نیامده، بلکه مسئولان نیروهای عراقی به همراه ماشین‌آلات خود به کشور آمده و تشریف هم بردند. مسلما راننده بیل مکانیکی از خود این نیروها بودند. ماشین‌آلات نیروهای عراقی، قیمتی بوده و آنها این حق را دارند که این ماشین‌آلات را به‌تنهایی دست ما ندهند. بنابراین راننده خود را دارند و مسئولی برای هندل‌کردن آنها وجود دارد. این حرف بسیار درستی است که خود به‌اندازه کافی نیروی انسانی داریم ولی حشدالشعبی آمد تا به ملت دوست و برادر خود ایران نشان دهد که کمک‌ها دوطرفه است.

وی در پایان گفت: همان‌طور که ما در مبارزه با داعش به عراقی‌ها کمک کردیم و این گروه تروریستی را در آن کشور زمین‌گیر کردیم، آنها نیز زمانی شهرهای ما گرفتار سیل شدند، امکانات خود را برای کمک و حمایت از ایران قرار دادند. این کار انسان‌دوستانه‌ای است که همه باید آن را تشویق و حمایت کنند. بنابراین همان‌طور که از کشورهای دیگر حمایت‌کننده خود تشکر کردیم از نیروهای مردمی دولت عراق نیز که به ما کمک کردند سپاسگزاریم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار