کد خبر: ۷۳۳۷۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷ 11 April 2019

تابناک / رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت : با وجود افزایش 10 برابری ورود آب به سد سفیدرود هیچ گونه مشکلی در این سد از نظر پایداری و همچنین کنترل سیلاب نداریم.

 

وحید خرمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، میزان ورودی آب به سد سفید رود را حدود 600 متر مکعب بر ثانیه عنوان و تصریح کرد: این میزان ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 10 برابری داشته است که با توجه به شرایط موجود سال آبی مطلوبی را آغاز کرده ایم و امیدواریم سال آبی کم تنشی را تجربه کنیم.
وی اظهار داشت : با توجه به شرایط بارندگی و وضعیت مناسب جوی حوضه آبریز سد سفید رود ، تا کنون یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب ذخیره سازی در سفید رود انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش حدود 30 درصدی را نشان می دهد.
خرمی تصریح کرد: سال گذشته در نهایت آبگیری به سر ریز نرسیدیم ولی در سال جاری از چندین روز قبل به آستانه سر ریز رسیدیم.
وی درباره میزان خروجی آب سد سفید رود نیز بیان داشت: سال گذشته جهت مصرف آب کشاورزی در این مقطع زمانی از سال ، خروجی از محل ذخیره سد سفید رود نداشتیم و در حال ذخیره سازی آب بودیم.
خرمی با اشاره به اینکه بر اساس شرایط آب و هوایی و اعلام های سازمان جهاد کشاورزی استان طی اردیهشت ماه هرسال ، رهاسازی آب همزمان با اوج فعالیت کشاورزی صورت می گرفت ، افزود:هر ساله کشاورزان برای مقدمات کشاورزی از ظرفیت منابع آبی داخل حوضه استان از جمله چاهها و آب بندانها و بارشهای فصلی استفاده می کردند که زحمت بیشتری را برای کشاورزان داشته ولی امسال براساس شرایط مطلوب بارندگی از فروردین ماه آب در کانال های آبیاری رها شده و کشاورزان مقدمات کار کشاورزی را با این آب در حال انجام هستند که شرایط تا کنون مناسب گزارش شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص نوبت بندی آبگذاری در کانالهای آبیاری اشاره و بیان کرد : نوبت بندی آب بر اساس شرایط آب و هوایی و حجم ذخیره سد سفید رود و طبق نظر کمیته منابع و مصارف آب استان صورت می گیرد که امسال با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و بارش های مطلوب ، نوبت بندی آب بعد از اتمام سر ریز آب سد سفید رود انجام خواهد شد بنابراین کشاورزان در شبکه سد سفید رود تا پایان اردیبهشت ماه مشکلی نخواهند داشت و بعد از آن هم بر اساس شرایط طبق سال های گذشته نوبت بندی آبگذاری در کانالها انجام خواهد شد.
خرمی با اشاره به اینکه با گرم شدن هوا و ذوب شدن برف ها در بالا دست و افزایش دبی ورودی آب سد سفید رود آیا نگرانی ها یی در خصوص سیلاب وجود دارد ، گفت : هر ساله در فروردین ماه با توجه به پوشش برفی حوضه بالادست سفید رود و همچنین بارش ها باعث بوجود آمدن سیلاب می شود که یکی از ماهیت های کاری سد سفید رود هم کنترل سیلاب می باشد ، بنابر این در اسفند ماه با توجه به پیش بینی های جوی، 20 درصد از ظرفیت سد سفید رود جهت کنترل سیلاب آزاد گذاشته شده بود و این موجب شد در اولین سیلاب در سوم فروردین ماه و همچنین بعد از آن بدون هیج مشکلی سیلاب را کنترل کنیم و شهروندان در پایاب و بالا دست سد سفید رود متوجه هیچ گونه مشکلی نشوند.
وی در خصوص سیلاب های احتمالی در آینده تصریح کرد : قطعا در سفید رود ما سیلاب های بعدی را هم مدیریت خواهیم کرد؛ ضمن اینکه سد سفید رود بعد از رسیدن به نقطه سر ریز به معنای اتمام ظرفیت آن نیست بلکه می توانیم تا ارتفاع چهار متر بالاتر از نقطه سر ریز ، آب را ذخیره نماییم بنابراین نگران سیلابهای پیش رو نیستیم.
وی در خصوص کنترل پایداری سد سفید رود افزود: گاهی در فضای مجازی موضوع کنترل پایداری سد سفید رود را مطرح می کنند که باید گفت ، فرایند کنترل پایداری سد یک فرایند پیچیده و کاملا علمی است که بصورت روزانه ده ها نقطه را در سد اندازه گیری می کنیم و با تحلیل نتایج از پایداری سد مطمئن می شویم.
** هر سیلابی که حادث بشود قابل کنترل و مهار است
خرمی ادامه داد :کنترل پایداری شرکت آب منطقه ای گیلان در کشور عالی ترین نمره را اخذ نموده بنابر این با توجه به کنترل پایداری سد هیچگونه نگرانی در سد وجود ندارد و هر سیلابی که حادث بشود قابل کنترل و مهار است و قطعا برای پایاب سد سفید رود نگرانی نداریم.
رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص مقاومت سازه سد سفید رود خاطرنشان کرد : سد سفید رود مطمئن ترین حالت مقاومت را دارد و با مدیریت آبیاری که در آن برنامه ریزی شده هیچگونه مشکلی بوجود نخواهد آمد و از مردم می خواهیم که بدون توجه به شایعات، اطمینان داشته باشند که هیچگونه مشکلی در سد سفید رود از نظر پایداری و همچنین کنترل سیلاب ندارد.
سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در 75 کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده و ظرفیت فعلی آن، یک میلیارد و 50 میلیون متر مکعب است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
ر