کد خبر: ۷۳۳۳۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵ 10 April 2019

تابناک / سپیدرود به‌عنوان تنها تیم لیگ برتری گیلانی در حال سقوط است و در این سقوط نباید از نقش هیئت فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان گیلان چشم‌پوشی کرد.

سپیدرود رشت تا 6 بازی باقی مانده به پایان لیگ برتر، در 24 بازی با 3 برد، 9 مساوی، 12 باخت، 27 گل خورده و 15 امتیاز در رده پانزدهم جدول قرار دارد.

فاصله سپیدرود با تیم ته جدولی استقلال خوزستان 5 امتیاز و با تیم‌های نفت مسجد سلیمان و صنعت نفت آبادان (تیم‌های سیزدهم و چهاردهم لیگ) به ترتیب 4 و 6 امتیاز است و در یک محاسبه ساده بقای سپیدرود در لیگ برتر مشروط به نتیجه‌گیری در 6 بازی آتی وعدم نتیجه‌گیری نفت مسجد سلیمان و صنعت نفت آبادان است.

سپیدرود پس از دو دهه حضور در لیگ دسته دوم و با هدف‌گذاری، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بومی مدیران وقت از فراموشخانه خارج و به لیگ برتر صعود کرد اما این تلاش‌های هدفمند با شبه کودتای اداره کل ورزش و جوانان و هیئت فوتبال گیلان،� فرجام مناسبی پیدا نکرد و هیئت فوتبال را به‌طور غیرقانونی بر راس هرم مدیریتی سپیدرود رشت نشاند.

بیشتر بخوانید

نقش قابل توجه "علی کریمی" در مشکلات سپیدرود رشت؛ مربی که اپوزیسیون شد

دلیل سقوط احتمالی سپیدرود رشت چیست؟

اختصاصی| مالک موقت سپیدرود رشت چه چیزی را تکذیب می‌کند؟ + اسناد

عدم کفایت مدیریتی، منفعت‌طلبی، باندبازی، برخورد سیاسی با موضوع مالکیت سپیدرود و زدودن ثبات و سرمایه‌گذاری بلندمدت، تحقیر شخصیت اجتماعی تیم و سایر عوامل منجر به وضعیت رقت‌بار کنونی این تیم محبوب و مردمی و ریشه‌دار شده است.

شرایط کنونی سپیدرود رشت نماد روشنی از وضعیت فوتبال گیلان در کلیه سطوح بوده و می‌تواند ملاک سنجش و ارزیابی مدیریت ورزش و فوتبال استان قرار گیرد و بدیهی است با این سطح از توانایی فکری و روانی و ذهنی و حرفه‌ای و مدیریتی� نباید انتظار داشت تحولی در ورزش گیلان انجام شود و همچنان روزمرگی‌ها و بی‌برنامگی‌ها ادامه خواهد داشت.

از منظر افکار عمومی، مدیریت ورزش فوتبال گیلان� ناکارآمد بوده و بسیار پر هزینه اداره می‌شود و می‌توان گفت فوتبال گیلان با نوعی مشکلات عدیده ساختاری و کارکردی مواجه است که بی‌توجهی به برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت، سطح نازل تصمیم‌گیری‌ها، ناتوانی در جذب سرمایه گذار و حمایت از باشگاه‌های خصوصی نمادهای مشخصی از آن به‌شمار می‌روند.

سپیدرود رشت در وضعیت سقوط به لیگ دسته یک قرار دارد و علی کریمی در بدترین شرایط تیم را رها کرد و امور تیم به‌صورت موقت توسط رئیس هیئت شطرنج گیلان انجام می‌‌شود.

هنوز مفاد قرارداد کریمی با اداره کل ورزش و جوانان منتشر نشده است و در نبود اطلاعات درست، امتیاز این تیم با شرایط عجیب و غریبی ظاهراً از علی کریمی به بیات منتقل شده است.

البته گفته می‌شود بیات از نظر حقوقی مالک سپیدرود رشت نیست و توافقات مکتوب بین کریمی و بیات و اداره کل ورزش و نماینده هیئت فوتبال گیلان صرفاً دور کردن کریمی از بحران سقوط سپیدرود رشت بوده و بیات صرفاً محلل دوران گذار است.

سکوت اداره کل ورزش، هیئت فوتبال گیلان، لیدرهای اجاره‌ای و صدا و سیمای مرکز استان در خصوص وضعیت بغرنج و خطرناک سپیدرود رشت غیر عادی است و آنها گویی به این نتیجه رسیده‌اند که سقوط سپیدرود حتمی است و دارند شرایط ذهنی و روانی را برای این موضوع آماده می‌کنند.

به‌عنوان یک سنت مدیریتی وقتی در جامعه بحران و یا حادثه مهمی اتفاق می‌افتد از سوی مدیران بالادستی کارگروه و یا کمیته‌ای تشکیل می‌شود تا دلایل و ابعاد آن پدیده مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین از استاندار� گیلان انتظار می‌رود تا کمیته‌ای تخصصی برای بررسی وضعیت مدیریت فوتبال گیلان تشکیل دهد و علل و عوامل ناکامی فوتبال گیلان طی یک دهه اخیر مورد بررسی‌� دقیق قرار گیرد تا� سرنوشت داماش گیلان، ملوان انزلی و سپیدرود رشت در چرخه مدیریت فوتبال گیلان تکرار شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار