شورای شهر تهران به پیشنهاد اعضا، امروز اسامی 30 کاندیدای تصدی شهرداری تهران را اعلام کرد. این اقدام اعضای شورا در عین اینکه به شدت عجیب بود (انتخاب 30 کاندیدا) سوالاتی را هم در ذهن شهروندان تهرانی ایجاد کرد از جمله اینکه برخی اعضای شورا در دفاع از ادامه کار محمد علی افشانی پس از تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان مدعی شده بودند شهردار تهران در حد وزیر و معاون رئیس جمهور است، حالا چه تعداد از این 30 نفر واقعا در حد وزارت هستند و اگر اعضای شورا، نماینده مجلس بودند به چند نفر از این کاندیدا به عنوان وزیر رای اعتماد می دادند؟ نکته بعدی اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان برای جایگزینی مدیران میانسال و جوان بود حالا چرا اعضای شورا افرادی را کاندیدا کرده اند که برخی از آنها از نظر سنی حتی از افشانی هم بزرگتر هستند؟

این سوالات را اعضای شورا باید پاسخ دهند اما برای اینکه شهروندان تهرانی در جریان کارنامه و رزومه کاندیداهای شهرداری قرار گیرند یک نگاه کلی به این افراد می اندازیم:

افرادی که در حد وزیر و معاون رئیس جمهور هستند

از میان این سی نفر چند چهره ساخص دیده می شوند، محسن هاشمی، منتخب اول تهران که مردم در انتخابات با رای بالا به او رکورد منتخب اول تهران را شکستند، او  در دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس بازرسی ویژه رئیس جمهور و  رئیس دفتر رئیس جمهور بود. محسن هاشمی به واسطه حضور طولانی مدت در مدیریت مترو پایتخت از خانواده شهرداری است، عملکرد او در مترو را مردم تهران دیده اند و می شناسند، بدنه شهرداری هم ارتباط خوبی با محسن هاشمی دارد و علاقمند است او در کرسی شهرداری تهران بنشیند.

علی ربیعی، دیگر چهره شناخته شده و سرشناس لیست است، در کارنامه او "مشاور اجتماعی سید محمد خاتمی در دولت اصلاحات" ، معاون پارلمانی وزیر اطلاعات در دولت هاشمی" و " وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت اول روحانی و یک سال اول دولت دوم روحانی" دیده می شود. ربیعی تجربه مدیریت شهری ندارد و البته شایعاتی مبنی بر حضور او در کسوت سخنگویی دولت شنیده می شود. ربیعی از لحاظ سنی بزرگتر از محمد علی افشانی است.

عباس آخوندی سومین عضو سرشناس لیست است، او در دولت سازندگی و دولت اول روحانی و یکسال اول دولت روحانی وزیر مسکن و شهرسازی بوده و الیته چند روز پیش از دولت استعفا کرد و خارج شد، آخوندی همچنین سابقه معاونت سیاسی وزارت کشور در دولت میرحسین موسوی را در کارنامه دارد. آخوندی هم علیرغم اینکه در وزارت مسکن و شهرسازی بوده ولی سابقه مدیریت شهری را ندارد ضمن اینکه از لحاظ سنی، آخوندی هم بزرگتر از افشانی است.

رضا اردکانیان، چهارمین نفر از لیست چهرهای در حد وزارت لیست است، او در کارنامه اش ریاست دفتر و سپس معاونت عمرانی وزیر کشور در دولت میرحسین موسوی، معاونت برنامه ریزی و معاونت آب وزارت نیرو در دولت هاشمی و قائم مقامی وزارت نیرو در دولت دوم سید محمد خاتمی را در کارنامه دارد، اردکانیان هم اکنون وزیر نیرو در دولت حسن روحانی است.

معصومه ابتکار دیگر فرد حاضر در این لیست است، او در دو دولت سید محمد خاتمی و دولت اول حسن روحانی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست بود، یک از سال 85 تا سال 92 در شورای شهر تهران عضویت داشت و در حال حاضر معاون امور زنان رئیس جمهور است.

شهیندخت مولاوردی هم از افرادی است که حضور در کابیته را در کارنامه دارد او که در دولت خاتمی مدیر ارتباطات بین‌الملل مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری را به عهده داشت، در دولت یازدهم به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان به کابینه راه یافت و در حال حاضر دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی است.

این شش نفر افرادی هستند که حضور در کابینه را تجربه کرده اند و سابقه حضور در سطح اول دولت را داشته اند و دارند.

 

کاندیداهایی به سابقه معاونت وزیر و استانداری

 

برخی افراد حاضر در این لیست هم صاحب سابقه معاونت وزیر و یا استانداری و یا هر دو را دارند. مناف هاشمییکی از اینهاست، او در دولت اول حسن روحانی معاون وزیر ورزش و جوانان بود و در حال حاضر استاندار استان گلستان است. در سابقه او معاونت برنامه‌ریزی و توسعهٔ شهری،قائم مقام معاونت خدمات شهری، مدیرکل تشخیص و وصول درآمد هم دیده می شود.

سید کامل تقوی نژاد هم جزو کسانی است که در سابقه خود معاونت وزیر را دارد، او معاون وزیر اقتصاد و دارایی در دولت خاتمی بود. محسن پورسید آقایی هم در کارنامه اش معاونت وزارت راه دیده می شود او هم اکنون معاون شهردار و مدیر عامل سازمان حمل ونقل تهران است. حجت میرزایی هم قبلا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه و اجتماعی بود در در سوابق او معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران دیده می شود. علی اوسط هاشمی، دوره کوتاهی معاون وزیر جهاد کشاورزی بود و البته در دولت یازدهم استانداری سیستان و بلوچستان را بر عهده داشت. پیروز حناچیدر دولت یازدهم معاون وزیر راه بود و سپس معاون فنی شهرداری تهران شد. واعظ مهدوی هم مشاور وزیر بهداشت، معاون سازمان مدیریت و مدیریت عامل بیمه اجتماعی کشاورزی با حکم وزیر کشاورزی را در کارنامه خود دارد.

در کنار این افراد، صادق خرازی با سابقه مشاورت خاتمی در دولت اصلاحات و سفارت ایران در فرانسه و سازمان ملل، غلامرضا انصاری، با سبقه سفارت ایران در ترکمنستان و عضویت در دوره چهارم شورای شهر، مصطفی سالاری با سابقه استانداری بوشهر و گیلان، محمد انصاری با سابقه استانداری بوشهر و ریاست منطقه آزاد کیش و الهه کولایی با سابقه نمایندگی مردم در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، بدون سابقه اجرایی مهم، دیده می شوند.

 

افرادی بدون سابقه مدیریتی مهم

 

افراد دیگر این لیست عموما سطح مدیریتی رده اول ندارند و دلیل حضور آنها در لیست هم شخص نیست شاید افرادی مثل سلیمی که سابقه شهرداری سه منطقه تهران را دارند افراد شاخصی باشند ولی شهردار کلان شهر تهران و ادعاهای اعضای شورا آنها را از چرخه رقابت برای شهرداری خارج می کند. یا فردی مثل  حسینی مکارم، جواد امام، ایرج معزی، مصطفی موسوی لاری و تا حدودی کشت پور، شاید افراد شناخته شده ای باشند ولی آیا در سطح شهرداری کلان شهر تهران هستند؟

 

افراد ناشناس

 

نکته عجیب تر وجود برخی افراد ناشناس در لیست کاندیداهاست، حمید امامی، خواجه نصیر و علی اصغر موحد افرادی هستند که عملا هیچ سابقه ای از آنها به دست نیامده و در واقع غیر از اعضایی که آنها را معرفی کرده اند فرد دیگری شناختی نسبت به آنها ندارد، شاید به همین دلیل هم در فضای مجازی برخی کاربران به شوخی نوشته اند کاش ما هم در شورا رفیق داشتیم تا کاندیدای شورای شهر می شدیم!

 

افشانی: به کار خود در شهرداری ادامه می دهم + سند

در نامه محمدعلی افشانی آمده است با عنایت به باور و تاکید نمایندگان مردم مبنی بر عدم شمولیت قانون منع بکارگیری بازنشستگان مطابق ماده ۸۰ قانون انتخاب شهردارن و آئین‌نامه اجرایی آن و سایر قوانین مرتبط که حقوق‌دانان برجسته و صاحب نام کشور نیز بر آن تاکید نمودند از اینجانب خواستید مسئولیت مدیریت شهری تا اعلام نتیجه استفساریه مجلس ادامه دهم. این جانب صرفا بر اساس مسئولیت اجتماعی و سوگندی که یاد کرده‌ام پذیرفتم اکنون که استفساریه استثنا بودن شهردار تهران به عنوان شخص حقوقی و نه فرد حقیقی با قریب ۱۴۰ امضا تحویل هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شد و در دستور کار است از شما اعضای شورا تقاضا دارم پیرو تفاهم جلسه هم‌اندیشی در صورت صلاحدید با هماهنگی نمایندگان شریف امضاءکننده استفساریه نسبت به آینده مدیریت شهر تهران اتخاذ تصمیم نمایید.

 

گروه‌های ۶ گانه تصدی صندلی بهشت/ گزینه‌های اصلی شهرداری تهران چه افرادی هستند؟ +جدول

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران 30 گزینه پیشنهادی اعضای شورا برای تصدی شهرداری تهران را اعلام کرد. برخی نام‌ها را از همان ابتدا می‌توان حذف کرد و می‌توان مطمئن بود به شهرداری نخواهند رسید.
 

گزینه های اصلی شهرداری تهران چه افرادی هستند؟ شانس کدام گروه بیشتر است؟

 

سی گزینه نهایی شهرداری تهران اعلام شده است. در میان این سی گزینه، هم افراد مشهور هستند و هم افراد گمنام. به صورت کلی می‌توان گزینه‌های شهرداری را در چند گروه دسته بندی کرد:

۱- وزیران: عباس آخوندی (وزیر سابق مسکن) رضا اردکانیان (وزیر فعلی نیرو) علی ربیعی (وزیر سابق کار) مهمترین افراد در این دسته هستند. از این جمع بیشترین شانس متعلق به عباس آخوندی است که از نظر بسیاری، عملکرد خوبی در وزارت راه و شهرسازی از خود به یادگار گذاشت. علی ربیعی احتمالا به جز حبیب زاده، متحد دیگری در شورای شهر تهران ندارد و اردکانیان هم بعید است وزارت بزرگ نیرو را به خاطر شهرداری تهران رها کند.

۱- معاونان وزیر: کامل تقوی نژاد (معاون وزیر اقتصاد) نصرالله جهانگرد (معاون وزیر ارتباطات) به نسبت وزیران شانس بیشتری دارند. به هر حال مسئولیت صندلی شهرداری از معاونت یک وزیر جذاب‌تر است. ارتباط با دولت هم وجود دارد. تقوی نژاد و جهانگرد، گزینه‌های جدی انتخاب شهردار به شمار می‌روند.

۲- زنان: معصومه ابتکار، شهیندخت ملاوردی، الهه کولایی. به نظر می‌رسد این افراد تجربه کافی برای شهرداری تهران را نداشته باشند. البته معصومه ابتکار فردی است که سابقه عضویت در شورای شهر تهران را دارد و البته یک چهره حامی محیط زیست به شمار می‌رود. با این حال ابتکار هم باید رضایت روحانی را برای خروج از دولت به دست بیاورد.

۳- معاونان شهردار و مجموعه شهرداری: رئیس شورای شهر تهران، چهره خاص هر دوره برای انتخاب شهردار است. او طرفداران خاص خود را دارد، اما مخافان جدی جدا شدن او از شورای شهر هم در شورا حضور دارند.

محسن پورسیدآقایی (معاون فعلی حمل و نقل) پیروز حناچی (معاون فعلی فنی) ابرا هیم شیخ (معاون فعلی نیروی انسانی) ایرج معزی (معاون فعلی فنی عمرانی) حجت میرزایی (معاون سابق) سمیع الله حسین مکارم (معاون سابق) از دیگر افرادی هستند که برای جانشینی افشانی مطرح شده اند. از این جمع حسینی مکارم و میرزایی، به خاطر اختلاف با شهردار سابق، از مسئولیت خود برکنار شدند. با این حال به نظر می‌رسد شانس پیروز حناچی از سایر گزینه‌های این فهرست بیشتر باشد.

به این گروه می‌توان مدیران رده پایین‌تر شهرداری را هم اضافه کرد. مصطفی سلیمی و رسول کشت پور شهرداران مناطق مختلف تهران هستند که شانس کمتری نسبت به مدیران میانی شهرداری دارند.

۴- مدیران وزارت کشور: علی اصغراحمدی (معاون سیاسی وزیر کشور) مصطفی سالاری (استاندار گیلان) مناف هاشمی (استاندار گلستان) علی اوسط هاشمی (استاندار سابق سیستان و بلوچستان) و غلامرضا انصاری (استاندار مازندران در دولت خاتمی) با توجه به شهردار شدن افشانی، سایر مدیران وزارت کشور هم شانس خود را برای نشستن بر صندلی استانداری بالا می‌بینند. میرلوحی و حسن رسولی که هر دو استاندار سابق بوده‌اند و حبیب زاده که معاون وزیر کشور بوده است، وزن بالایی در شورای شهر دارند. عملکرد اوسط هاشمی در سیستان و بلوچستان خوب بوده و در میان این افراد، بیشترین شانس را دارا است.

۵- چهره‌های سیاسی: قرار گرفتن بعضی اسامی در این فهرست، بیشتر یک اظهار ادب اعضای شورا به دوستان خود بوده تا مطرح کردن جدی یک گزینه برای شهرداری تهران. جواد امام (عضو ارشد دفتر خاتمی) صادق خرازی (دبیرکل حزب ندای ایرانیان) و مصطفی موسوی لاری (فرزند وزیر کشور دولت خاتمی) و ابراهیم انصاری لاری (رئیس منطقه آزاد کیش) از این افراد هستند.

۶- گمنام‌ها: چند چهره غیر مشهور هم در این فهرست هستند. حمید امامی، محمودرضا خواجه نصیر، علی مقدس زاده و محمدرضا واعظ مهدوی. بعید است این افراد شانس زیادی برای حضور در شهرداری تهران نداشته باشند.

گزینه های اصلی شهرداری تهران چه افرادی هستند؟ شانس کدام گروه بیشتر است؟

 

 

وقتی بازنشسته ها بار دیگر مقابل بهشت صف می‌بندند

شهرداری تهران

لیست ۳۰ نفر کاندیداهای شهرداری تهران منتشر شد. تعدادی از این افراد بازنشسته و برخی شاید یک بار هم از مقابل ساختمان شهرداری گذر نکرده اند؛ به نظر می‌رسد این لیست بیشتر حزبی بسته شده تا کارشناسی.

به گزارش مشرق، با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان، محمدعلی افشانی هم رفتنی شد. براساس گفته اعضای شورای شهر، شهردار تهران 24 آبان ماه باید با شهرداری خداحافظی کند از همین رو همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا سومین شهردار تهران را طی 14 ماه اخیر انتخاب کنند.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران، فرایند انتخاب شهردار تهران از 7 آبان ماه با ارائه تهیه لیست بلند آغاز می شود و پس از آن 12 آبان ماه رای گیری مخفی و انتخاب 5 گزینه برای حضور در صحن، 20 آبان حضور 5 منتخب در صحن و ارائه نقطه نظرات و رای گیری برای انتخاب دو نفر و 22 آبان ماه نیز رای گیری برای انتخاب شهردار انجام خواهد شد.

در نخستین مرحله صبح امروز اعضای شورای شهر تهران لیست بلندی متشکل از 30 نفر را جمع بندی کردند که اسامی آشنا و بعضا با سابقه های خاص در این لیست به چشم می آید.

لیست بلند گزینه های پیشنهادی سمت شهرداری تهران

عباس آخوندی(61 ساله): وزیر مستعفی راه و شهرسازی دولت که پس از دو بار استیضاح در نهایت تن به استعفا داد و از همان روز شائبه خیز برای شهرداری تهران مطرح شد. وی یکی از وزرای پر حاشیه دولت تدبیر و امید در سال های اخیر بوده است. بازنشستگی وی یکی از موضوعاتی است که حضور وی در این لیست را با شک و تردید همراه می کند.

معصومه ابتکار: وی که معاون رئیس جمهور است درباره این موضوع به رسانه ها گفت: این مطلب را در رسانه ها دیدم.صحبتی با من نشده و طرح چنین موضوعی شایعه است، بنابراین اصلا روی آن فکر نکردم.
 

علی اصغر احمدی(62 ساله): در سابقه وی کار اجرایی ویژه ای به چشم نمی آید، او تاکنون استاندار گلستان، یک دوره نماینده مردم شاهرود در مجلس، دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دبیر شورای امنیت کشور و معاون وزیر کشور بوده است.
 

رضا اردکانیان (60 ساله): وزیر نیرو دولت تدبیر و امید، وی که کار خود را از سال 64 به عنوان مسئول دفتر وزیر کشور وقت آغاز کرده به نظر می رسد یکی از گزینه های در آستانه بازنشستگی است. اردکانیان از جمله گزینه هایی است که به نظر نمی رسد پست وزارت را برای حضور در ساختمان بهشت خالی بگذارد و جدی به نظر نمی رسد.
 

جواد امام: وی یکی از افراد جوان حاضر در این لیست به شمار می آید که سابقه سیاسی وی بر سوابق اجرایی اش می چربد. امام مدیرعامل بنیاد باران و معاون وزیر نیرو در دولت اصلاحات، مسئول ستاد میرحسین موسوی درتهران، عضویت در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را در کارنامه خود دارد. به نظر می رسد قرار گرفتن نام وی نیز بیشتر جنبه سیاسی و حزبی دارد.

حمید امامی: از وی اطلاعات خاصی ثبت نشده است.

غلامرضا انصاری(62 ساله): از اعضای چهارمین دوره شورای شهر تهران بود و یکی از گزینه های سال گذشته شورای شهر مشهد برای تصدی شهرداری بود. وی قائم مقام حزب اتحاد ملت نیز است که به نظر می رسد در جریان سهمیه بندی های حزبی نام وی در لیست قرار گرفته باشد.
 

ابراهیم انصاری لاری (57 ساله): وی به عنوان یکی از افراد بازنشسته در این لیست است. انصاری لاری از سال گذشته هر بار برای شهرداری تهران خیز برداشته و ناچار به عقب نشینی شده است. او وقتی نتوانست بر کرسی شهرداری تهران بنشیند به مدیرعاملی منطقه آزاد کیش اکتفا کرد.
 

محسن پورسید آقایی (57 ساله): وی که در سال 95  مدیرعامل راه‌آهن بود به دلیل حادثه برخورد دو قطار مشهد- تبریز  که علت آن اهمال و قصور مأموران راه‌آهن در وقوع سانحه برخورد دو قطار مسافری بود از سمت خود استعفا کرد و سال گذشته از سوی نجفی عهده دار معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران شد. او همچنان در این پست حضور دارد. کارنامه وی پر از نقد است و حتی از سوی برخی از اعضای شورای شهر نیز بارها تذکر گرفته است.
 

کامل تقوی نژاد(54 ساله): رییس سازمان امور مالیاتی کشور که فاقد سابقه فعالیت در حوزه شهری است.
 

نصرالله جهانگرد(61 ساله): وی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران است.
 

سمیع الله حسینی مکارم (57 ساله): وی سال گذشته از سوی محمدعلی نجفی عهده دار معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران شد و پس از استعفای نجفی مدتی سرپرست شهرداری تهران بود. او با آمدن افشانی از مسئولیت خود استعفا کرد و اینک به عنوان یکی ازگزینه های اعضای شورا در لیست قرار گرفته است. گفته می شود مکارم نیز شائبه بازنشستگی دارد و احتمالا حضور وی در این لیست جدی نیست.
 

پیروز حناچی (55 ساله): وی که معاونت فنی و عمرانی شهردار تهران را طی دوره جدید مدیریت شهری عهده دار شده است پیش از این نیز طی یکساله گذشته همواره بعنوان یکی از گزینه های مطرح در این لیست بوده اما تاکنون از رسیدن به تصدی شهرداری تهران ناکام مانده است.
 

صادق خرازی (74 ساله): وی که چندین مرتبه سودای انتخابات ریاست جمهوری داشته این سال ها با بیماری دست و پنجه نرم می کند. وی نیز از گزینه های جدی در این لیست نخواهد بود.
 

محمود رضا خواجه نصیر: وی عضو هیات مدیره بورس تهران است و سوابق زیادی از وی در دسترس نیست.
 

علی ربیعی (63 ساله): وزیر استیضاح شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت تدبیر و امید که موفق نشد رای اعتماد از مجلس بگیرد. وی نیز یکی از گزینه های بازنشسته در این لیست است.
 

مصطفی سالاری (52 ساله): استاندار گیلان است و سابقه ای در حوزه شهری ندارد.

مصطفی سلیمی: وی پس از استعفای نجفی مدتی عهده دار سرپرستی شهرداری تهران بود. سلیمی سابقه شهردار بودن در مناطق 6، 18 و 21 را در کارنامه کاری دارد.
 

ابراهیم شیخ(44 ساله): یکی از گزینه های جوان پیشنهادی که سال گذشته از سوی محمدعلی نجفی به عنوان معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران منصوب شد.
 

رسول کشت پور: سابقه بیش از ۱۵ سال فعالیت مستمر مدیریت شهری با عنوان شهردار در شهرهای مختلف استان تهران، ارومیه و همچنین ۴ سال به عنوان شهردار منطقه ۲ تهران را در کارنامه خود دارد .وی نیز یکی از گزینه های بازنشسته لیست بلند شورای پنجم برای تصدی شهرداری تهران است.


الهه کولایی (62 ساله): کولایی یکی از زنان سیاستمدار است که تاکنون نمایندگی مجلس شورای اسلامی تهران را در کارنامه خود داشته و عملا سابقه اجرایی از وی دیده نشده است. وی که یکی از رقبای نجفی برای تصاحب صندلی شهرداری تهران بود این بار نیز در لیست قرار گرفته، وی اما در زمره بازنشستگان محسوب می شود و بعید است گزینه جدی برای اعضای شورای شهر باشد.

ایرج معزی: وی امسال خرداد ماه از سوی افشانی به عنوان معاون فنی و عمران شهرداری تهران جایگزین پیروز حناچی شد.


علی مقدس زاده: وی که سال گذشته به عنوان یکی از گزینه های مطرح شهرداری کرج بود پس از ناکامی از رسیدن به این سمت به معاون امور عمرانی استاندار اصفهان انتخاب شد. مقدس زاده طی سالهای 78 تا 82 شهردار منطقه 6 تهران بوده است.


مصطفی موسوی لاری: مصطفی موسوی لاری فرزند عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور خاتمی، یکی از آقازاده های پرحاشیه در موضوع ژن خوب است. وی سال گذشته بدون هیچ سابقه خاصی از سوی محمدعلی نجفی به عنوان مدیر کل هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران انتخاب شد. وی پیش از این به عضویت هیئت مدیره سولیران (زیرمجموعه شستا) منصوب شده بود.

شهین دخت مولاوردی (53 ساله): وی که تاکنون معاونت و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوقی را بر عهده داشته یکی از زنان پیشنهادی برای تصدی مدیریت شهر تهران است اما بنظر می رسد مولاوردی به دلیل جایگاه کنونی اش گزینه جدی در این لیست نباشد.


حجت الله میرزایی: دارای سابقه تحصیل در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در حوزه اقتصاد نظری، توسعه و برنامه ریزی و اقتصاد است. او از سوی محمدعلی نجفی به عنوان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران انتخاب شد اما مدتی پیش در پی انتشار شایعه شنود مکالمات مدیران شهرداری توسط افشانی، از سوی شهردار تهران عزل شد.
 

محمدرضا واعظ مهدوی: مدیرعامل صندوق بیمه روستائیان و عشایر است و سابقه خاصی تاکنون از وی منتشر نشده است.
 

علی اوسط هاشمی (60 ساله): وی علیرغم پرونده کاری سنگین اما یکی از گزینه های بازنشسته و مردود این لیست محسوب می شود.
 

مناف هاشمی : وی که دانش آموخته کارشناسی ارشد شهرسازی از کارولینسکای سوئد است طی سال های گذشته مسئولیت های مختلفی داشته و در دوران مدیریت اصولگریان در پایتخت نیز مسئولیت هایی همچون معاونت برنامه‌ریزی و توسعهٔ شهری،  قائم مقام معاونت خدمات شهری و مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران را عهده دار بوده است.
 

محسن هاشمی رفسنجانی(57 ساله): هاشمی جدی ترین و با سابقه ترین گزینه این لیست است که از ابتدای حاکمیت اصلاح طلبان بر پایتخت همواره به عنوان گزینه اصلی شهرداری مطرح می شود اما به دلیل اختلاف بین کارگزاران و اصلاح طلبان تاکنون از رسیدن به جایگاه شهرداری تهران بازمانده است. اما پس از تغییر دو شهردار در کمتر از 14 ماه به نظر می رسد جدی ترین گزینه محسن هاشمی است.

در مجموع بررسی های اولیه این لیست نشان می دهد اعضای شورای شهر جدیت زیادی برای ارائه یک لیست تخصصی ندارند، عدم حضور بانوان شایسته و کارآمد، جای خالی گزینه های جوان و نخبه و شایسته و نیز شائبه بازنشستگی تعداد زیادی از این افراد مهمترین نقاظ منفی لیست جمع بندی شده است.

به نظر می رسد اعضای شورای شهر تهران در دوراهی انتخاب محسن هاشمی به عنوان شهردار و عدم حضور وی در شورای شهر مانده اند. همین موضوع سبب شده که طی 14 ماه گذشته ناچار به انتخاب سه شهردار و دو سرپرست شوند و این عدم ثبات در مدیریت تا حد زیادی اختلال در روند عملکرد مدیریت شهری را به همراه داشته است.