تابناک گیلان / بعد از اطلاعیه دفتر علی اکبر ولایتی، وزیر پیشین امور خارجه روزنامه‌های کیهان و فرهیختگان نیز به دفاع از اظهارات او پرداختند. روزنامه کیهان مدعی شده است ولایتی همه هزار متر خانه سعدآباد را وقف امام حسین کرده است. روزنامه فرهیختگان، تریبون ولایتی نیز فضای ایجاد شده بعد از اظهارات این سیاستمدار اصولگرا را به اخراج فاطمه و فائزه هاشمی از دانشگاه آزاد ربط داده است.
کد خبر: ۶۶۴۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲ 06 October 2018
تابناک گیلان / بعد از اطلاعیه دفتر علی اکبر ولایتی، وزیر پیشین امور خارجه روزنامه‌های کیهان و فرهیختگان نیز به دفاع از اظهارات او پرداختند. روزنامه کیهان مدعی شده است ولایتی همه هزار متر خانه سعدآباد را وقف امام حسین کرده است. روزنامه فرهیختگان، تریبون ولایتی نیز فضای ایجاد شده بعد از اظهارات این سیاستمدار اصولگرا را به اخراج فاطمه و فائزه هاشمی از دانشگاه آزاد ربط داده است.

ولایتی اخیرا در همایشی به مناسبت “هفته دفاع مقدس” و در ارتباط با شرایط کنونی کشور گفته بود: “از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند. ” این سخنان با واکنش‌های زیادی رو به رو شد. از شبکه‌های اجتماعی گرفته که به خلق تصاویری از مردم با پوشش لنگ روی آوردند تا رسانه ملی منتقد ولایتی شدند. در میان واکنش‌ها علاوه بر شغل‌های فراوان ولایتی ویلای او پای ثابت همه واکنش‌ها بود.

چندماه پیش یاشار سلطانی، روزنامه نگار در یکی از توئیت‌های خود از ولایتی خواسته بود درباره منزل خود توضیحاتی دهد. این روزنامه نگار نوشت: «اگر مشاغل متعدد داخلی و خارجی دکتر ولایتی فرصت می‌دهد؛ مناسب است ایشان در مورد منزل وسیع خود که در حریم امنیتی کاخ سعدآباد قرار دارد نیز توضیح دهد که این ملک متعلق به چه کسی بوده و چگونه به ایشان رسیده است؟» یاشار سلطانی در این توییت از کلمه وسیع استفاده کرده است. اما متراژ خانه ولایتی برای بسیاری از کاربران اهمیت داشت. برخی آن را هزار متر و برخی دیگر آن را سه هزار متر اعلام کردند. البته وحید شورابی، رئیس بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد هم گفت که خانه ولایتی ۴۰۰ متری است.

ولایتی: اول هزار متر بود بعد شد ۶۰۰ متر
البته ولایتی دو سال پیش متراژ این خانه را هزار متر اعلام کرد. او به هفته‌نامه پنجره گفته بود: ” سال ۵۳ یک روز موجر ما بلایی سرما آورد که من مصمم شدم به هر قیمت که شده، یک‌خانه بخرم. بالاخره ما سه نفر شدیم. با کسی که زمینی داشت شریک شدیم و یک ساختمان دوطبقه درست کردیم. وی ادامه می‌دهد: سال ۶۰ یا ۶۱ بنده مطبم را فروختم. چون انفجار‎‎ها و ترور‎‎های منافقین پیش‌آمده بود و دیگر نمی‎توانستیم به مطب برویم. یک‌خانه کلنگی در تجریش خریدم. برای این خانه کلنگی، یک میلیون تومان از آقای عسگراولادی وام گرفتم و به‌هرحال خانه‎ای ساختیم. ولایتی در ادامه توضیحات خود پیرامون منزلش چنین می‌گوید: آقای دعاگو که الان امام‌جمعه شمیرانات است، آن زمان رییس کمیته بود. به من گفت: خانه شما امنیت ندارد و مصلحت نیست شما اینجا باشید. گفتیم کجا برویم؟ کاخ سعد‎آباد شده بود محل کمیته. خانه‎ای نزدیک به کمیته وجود داشت که متعلق به بنیاد شهید بود. من با آقای کروبی وارد مذاکره شدم که این‎ خانه را با خانه قبلی معاوضه کند. آمدند خانه را ارزیابی کردند ۳۶میلیون تومان و خانه بنیاد شهید را ارزیابی کردند ۵۱ میلیون تومان. وی این ارزیابی را سال ٧١ – ٧٠ عنوان می‌کند و در پاسخ به این سوال که آیا با چنین معاوضه‌ای مشکل امنیتی برطرف می‎‎شد، می‌گوید: بله، ۱۵میلیون تومان ما باید سر می‎‎دادیم. مدت طولانی باید ماهی۷۰۰هزار تومان می‎‎دادیم. رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا می‌دانید حالا قیمت خانه‎تان چقدر شده است؟ می‌گوید: صبر کنید، عرض کنم. خانه‎ای که گرفتیم ۱۰۰۰متر بود. ۲۲۴متر از این خانه را حسینیه کردیم. اخیرا که دیدم این حسینیه احتیاج به توسعه دارد، ۲۰۰متر دیگرش را هم وقف کردیم. پس، از ۱۰۰۰متر ۶۰۰متر برای ما مانده است. در دوطبقه بالا ۴ تا از فرزندان‌مان که ازدواج هم کرده‎اند زندگی می‎‎کنند. ما هم که پایین می‎نشینیم؛ پس در این ۶۰۰ متر ۵ خانواده زندگی می‎‎کنند. “

روایت کروبی از ویلای هزار متری ولایتی
در ایامی که بحث درباره ویلای ولایتی داغ شده بود، سایت انصاف نیوز سراغ حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی رئیس پیشین بنیاد شهید رفت. نقل قول با واسطه انصاف نیوز از مهدی کروبی به این شرح است: «ماجرا از این قرار بود که آقای ولایتی از من خواستند ملکی واقع در سعدآباد به ایشان داده شود، چون ملک متعلق به بنیاد شهید بود، تا آن ملک ایشان گرفته شود. یعنی ملکی که به آقای ولایتی تعلق داشت به بنیاد شهید داده شود و مابه تفاوت آن پرداخت شود. بعد از مدتی که معامله انجام شد آقای ولایتی گفتند که من پول کافی ندارم، قرار شد که به‌صورت اقساط این پول را پرداخت کنند. من در حافظه‌ام نیست که ایشان چند قسط داده‌اند، ولی قاعدتا همان مقداری را که می‌گویند پرداخت کرده‌اند. ولی مقداری از پول ایشان مانده بود که امام رحلت کردند، پس از رحلت امام آقای ولایتی نظرشون عوض شد و گویا ظاهرا شبهه کردند در آن اختیارات و احکامی که امام به من داده بود و همینطور معامله‌ای که بنیاد شهید با ایشان انجام داده بود و یک روز آمدند و به من گفتند که من بقیه‌ی آن پول را با رهبری حساب می‌کنم لذا آقای ولایتی باقی پول را به ما ندادند و اظهار کردند که خودم می‌روم قضیه را با رهبری حل می‌کنم.»

ولایتی: منظورم با مردم نبود با تئوری‌پردازان سازش بود
بعد از واکنش‌های گسترده به وزیر سابق خارجه ایران، دفتر او اطلاعیه‌ای صادر کرد و نوشت ولایتی در مقابل مردم نیست بلکه صحبت‌های اخیر او متوجه کسانی است که نسخه سازش را تئوریزه می‌کنند. در این دفاعیه نوشته شده: “اظهارات ایشان بیش از آن که متوجه مردم ایران عزیزمان باشد متوجه کسانی است که دلباخته مهر و خودباخته قهر سران استکبار جهانی هستند و متأسفانه و شرم‌آورانه به جای تقویت قدرت مقاومت مردم نسخه سازش را تئوریزه می‌کنند و با خالی کردن دل مردم تنها راه برون رفت از مشکلات را تسلیم در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان مطرح می‌کنند.

از غرض‌ورزان که نه دلشان به حال ملت یمن سوخته است و نه ملت ایران انتظاری نیست، اما از دلسوزانی که عمری تلاش مجاهدانه شخصیتی که کارنامه درخشانی در دلگرم ساختن جبهه مقاومت در داخل و خارج از کشور داشته است شکری است با شکایت که باید با مرور مواضع روشن ایشان نکته‌دانی خود را به نمایش می‌گذاشتند و ناروا بر فردی که مواضع روشنی در اعتقاد به ایستادگی مردم ایران دارد و به نمایندگی آنان این ایستادگی را بار‌ها و بار‌ها در عرصه دیپلماسی کشور به نمایش گذاشته است نمی‌تاختند و ناروا خرده نمی‌گرفتند و با غرض‌ورزان همزبانی نمی‌کردند. “

کیهان: شش دانگ خانه وقف حسینیه شده است
در حالی که دو سال پیش ولایتی از وقف ۴۰۰ متر خانه سعدآباد خبر داده بود روزنامه کیهان امروز مدعی شد که این دیپلمات سعدآباد نشین شش دانگ این خانه را وقف کرده است. این روزنامه نوشت: “تا آنجا که کیهان پی‌گیری کرده است، دکتر ولایتی از مدت‌ها قبل و طی سه مرحله، تمامی شش دانگ خانه مسکونی خود [در سعدآباد]را برای مراسم عزاداری حضرت امام حسین (ع) وقف کرده و اسناد آن در سازمان اوقاف موجود است. دکتر ولایتی در دهه ۶۰ به توصیه مراکز امنیتی، خانه‌ای را که در رستم‌آباد شمیران (او اهل رستم‌آباد است) داشت، با خانه کنونی معاوضه کرده بود؛ بنابراین آقای ولایتی هم‌اکنون در خانه‌ای که موقوفه است زندگی می‌کند و حقی که از آن برای خود و همسرش- و نه فرزندان- قائل شده و در وقفنامه آمده، همین بهره‌گیری در دوران حیات است. بخشی از آن خانه هم‌اکنون نیز به حسینیه تبدیل شده است. “

سهند ایرانمهر، در واکنش به این ادعا می‌نویسد: “۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است”

روزنامه فرهیختگان: حمله به ولایتی به خاطر اخراج فاطمه و فائزه هاشمی از دانشگاه آزاد است
روزنامه فرهیختگان که بعد از رفتن ولایتی به دانشگاه آزاد سمت و سویش به کلی تغییر کرد نیز در مطلبی به دفاع از رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد پرداخت. این روزنامه نوشت: “جریاناتی که به‌طور غیرقانونی و زالوصفتانه از شهریه‌های میلیون‌ها دانشجو ارتزاق می‌کردند موجی از تخریب‌ها را از جانب برخی گروه‌های سیاسی به ظاهر غیر همسو که اتفاقا در مجاری فساد در دانشگاه آزاد اسلامی منافع مشترک داشتند، به سوی دکتر علی‌اکبر ولایتی پرچمدار این تحول انقلابی در دانشگاه آزاد اسلامی روانه کرده است.

اخراج فائزه و فاطمه هاشمی به‌دلیل تخلفات محرز قانونی و عدم‌اعتبار مدارک علمی، باز پس گرفتن برخی از منابع مالی که در اختیار این جریان بود که تنها قطع پرداخت میلیاردی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی به فاطمه کروبی – به‌عنوان مال‌الاجاره درصورتی که دانشگاه ساختمان‌های مازاد بسیار دارد- نمونه کوچکی از آن است. در این بین برخی از افراد دانسته یا نادانسته در زمین این جریانات سیاسی بازی می‌کنند که یک نمونه آن اظهارات موهن محمد دلاوری مجری صدا‌و‌سیما در برنامه پایش شبکه یک سیما است که به صورت تمسخر‌آمیزی مواضع جمهوری اسلامی در قبال یمن و اوضاع منطقه را زیر سوال برد و درواقع امنیت ملی و سیاست‌های اصولی نظام جمهوری اسلامی را بازیچه اغراض شخصی و گروهی کرد. حدس زده می‌شد که پس از اخراج فاطمه و فائزه هاشمی این موج تخریب‌ها علیه دکتر ولایتی روانه شود، اما اینکه در یکی از عالی‌ترین نهاد‌های اطلاع‌رسانی کشور یعنی صدا‌و‌سیما نفوذ تا این اندازه باشد، قابل باور نبود.

نمونه دیگر از افرادی که بازیچه دست گروه‌های سیاسی و کارتل‌های مالی کلان شده فردی است به نام میثم محمد‌حسنی که این فرد در جریان تخریب علیه دکتر ولایتی در موسسه سراج و سایت موسوم به نصر تی‌وی در یک اقدام رسانه‌ای با توسل به یک‌سری تصاویر دروغین و ساختگی کلیپی از منزل دکتر ولایتی تولید کرده است. حسنی همان فردی است که گروه تتلو را بر عرشه ناو نیروی دریایی ارتش برد و یک برنامه رسمی از فردی تولید کرد که امروز در خارج از کشور به صورت هتاکانه به تمام مقدسات اسلامی بی‌حرمتی می‌کند. هدف از این گزارش حساس کردن مدیران صدا‌و‌سیما و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و روحانیون تاثیرگذار در کشور است. به‌واسطه نفوذ در عالی‌ترین نهاد‌های کشور، چه اتفاقی در‌حال رخ دادن است و روند نفوذ چگونه می‌تواند سایر مسئولان کشور را هدف قرار داده تا اقدامات انقلابی متوقف شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار