تابناک / منطقه آزاد انزلی آمادگی اجرای سرویس‌های حمل‌ونقل هوشمند و شهر هوشمند وزارت ارتباطات را به صورت پایلوت در استان گیلان دارد.
کد خبر: ۶۰۵۸۱۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۸ 15 May 2018

تابناک / منطقه آزاد انزلی آمادگی اجرای سرویس‌های حمل‌ونقل هوشمند و شهر هوشمند وزارت ارتباطات را به صورت پایلوت در استان گیلان دارد.

این گفته را رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در مراسم افتتاح طرح ایجاد شبکه فیبر نوری و بستر دسترسی برای ارتباطات ثابت پرسرعت منطقه و در حضور وزیر ارتباطات اعلام کرد و افزود: اکنون طرح‌های متعددی در محدوده منطقه آزاد انزلی از سوی بخش خصوصی در حوزه‌های زیرساختی، هتل‌سازی، صنعتی و ساخت هفت مرکز تجاری و طرح‌های دیگر در حال ساخت است. سال گذشته ۴۲۰۰میلیارد تومان مجوز سرمایه‌گذاری صادر شده است.

وی در خصوص لزوم ارتقای توانمندی‌های زیرساختی حوزه فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای ارائه خدمات مناسب به فعالان اقتصادی منطقه و کارآیی و اثربخشی، باید کیفیت خدمت‌رسانی خود را ارتقا بخشیم، گفت: باید از توانمندسازان آی‌تی به نحو مطلوب بهره‌برداری کرد و به همین منظور از یک‌سال پیش مشکل زیرساختی فیبر نوری در راستای دستیابی به اهداف پیش‌روی محسوس بود که این مهم وقتی نمود بیشتری داشت که طرح‌های زیادی هم در حال اجرا بوده و تعدادی از آنها نیز در ماه‌های آینده افتتاح می‌شوند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با ارائه تحلیلی از مزیت رقابتی در مدل ارزش برای فعالان اقتصادی در سطح جهانی، سرعت و هزینه‌ها را دو مزیت اصلی ارزیابی کرد و افزود: هر میزان سرعت ارائه خدمات ارتقا داده شود و هزینه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه کاهش یابد، برای فعالان اقتصادی مطلوب و زمینه جذب آنها نیز مهیا می‌شود. مسرور به گرجستان به‌عنوان نمونه موفق جهانی و کسب رتبه نهم این کشور در موضوع کسب‌وکار اشاره و اظهار کرد: میزان بالای جذب سرمایه‌گذاری در گرجستان، در سایه رونق فضای کسب‌وکار و با استفاده از توانمندسازی آی‌تی محقق شده و این مدل در منطقه آزاد انزلی در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه طرح پنجره واحد با همکاری دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد به‌عنوان پایلوت در مناطق آزاد کشور انتخاب شده و مجری طرح گرجستان در این منطقه مشغول به فعالیت می‌شود، درخصوص طرح افتتاح شده در انزلی اظهار کرد: باشرکت فناپ تله‌کام در خصوص احداث شبکه فیبر نوری منطقه آزاد انزلی به توافق رسیدیم که در کمتر از ۸ماه در مسیر اجرای فاز نخست طرح، حدود ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفت و در نتیجه افتتاح این طرح زیرساختی مهم بستر لازم برای ارائه بهتر خدمات به فعالان اقتصادی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی مهیا شد. مسرور با تصریح بر اینکه یک‌سال بعد از اجرای این طرح ارائه خدمات از سوی این سازمان با خدمات حال حاضر بسیار متفاوت خواهد بود، از شرکت فناپ بابت سرمایه‌گذاری در این طرح زیرساختی، تشکر و حضور این شرکت در حوزه زیرساخت را بسیار دارای اهمیت ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه اکنون در طرح مجتمع بندری کاسپین به عنوان مهمترین طرح این منطقه و مناطق آزاد، بخش خصوصی مشغول به فعالیت است، گفت: در طرح‌های دیگر این منطقه نیز از توانمندی بخش خصوصی استفاده شده است.

وی آمادگی سازمان متبوع خود را برای اجرای سرویس‌های حمل‌ونقل هوشمند و شهر هوشمند که از سوی وزارت ارتباطات در دستور کار قرار دارد در قالب پایلوت کشوری اعلام و هدف سازمان منطقه آزاد انزلی را تبدیل این منطقه به مرکز دادوستد کشورهای حاشیه دریای خزر با تکیه به زیرساخت در حال احداث مجتمع بندری کاسپین دانست. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم اعلام کرد: طرح ایجاد شبکه فیبر نوری و بستر دسترسی برای ارتباطات ثابت پرسرعت منطقه آزاد انزلی با سرمایه‌گذاری 100 میلیارد ریالی شرکت بخش خصوصی فناپ تله‌کام در این منطقه افتتاح و بستر لازم برای راه‌اندازی فیبر نوری، تلفن ثابت، اینترنت پر سرعت و تلویزیون اینترنتی IP TV در سطح منطقه فراهم شده است.وی با اشاره به اینکه در منطقه آزاد انزلی با مشارکت بخش خصوصی زیرساخت‌ها تامین شده، تاکید کرد: منطقه آزاد انزلی به‌عنوان یک مجموعه پیشرو در توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات رو به جلو حرکت کرده است. با افتتاح این طرح بیش از یک میلیون پورت ظرفیت ایجاد شده و۸۰ درصد از فناوری ایجاد این شبکه فیبرنوری و زیرساخت دسترسی ارتباطات ثابت پرسرعت منطقه آزاد انزلی از لحاظ سوئیچ و نرم‌افزارهای موجود در آن، تولید داخل بوده و این بسیار امیدوارکننده است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: مناطق آزاد علاوه‌بر ساختار ویژه‌ای که دارند به‌دلیل چابکی و پیش‌بینی‌هایی که در ساختار شهری داشته‌اند توسعه تکنولوژی‌های جدید در آنها ساده‌تر است.همچنین درباره توسعه کسب‌وکارهای نوپا برنامه مدون اعلام و بر اساس طرح ارائه شده به دولت بخش مهم موانع این نوع کسب و کار ساده‌سازی می‌شود و سرعت عمل آن در انجام خدمات اداری و کسب مجوز‌ها در موضوع بیمه و مالیات به حداقل زمان ممکن می‌رسد.به گفته آذری جهرمی در برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی تصویب شده تا حداکثر در ۴ سال آینده متوسط سرعت دسترسی به شبکه ملی را به ۲۰ مگابایت بر ثانیه ارتقا دهیم. تکنولوژی سابق ظرفیت لازم برای این ارتقا را ندارد و باید از لحاظ تکنولوژی پوست اندازی کنیم، هرچند توسعه فیبر نوری در مناطق شهری که در آنها کابل‌های مسی توسعه داده شده و استقرار منازل مسکونی، کار بسیار پرهزینه و سختی است.

وی با بیان اینکه استان گیلان از ظرفیت‌های مناسب همچون منطقه آزاد انزلی و جوانان مستعد و توانمند برخوردار است، اعلام کرد: این ظرفیت‌های مختلف به‌منظور راه‌اندازی اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتالی بسیار مهم بوده و دولت ۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از نخبگان در نظر گرفته است.ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی به رشد کسب و کار‌های نوپا می‌تواند کمک کند و با توجه به اینکه به سرزمین اصلی متصل بوده و به صورت پیوسته با سرزمین اصلی ارتباط دارد امکان ایجاد و توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی جهت تسهیل در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی داخلی و خارجی وجود دارد.وزیر ارتباطات با بیان اینکه زیرساخت‌های منطقه آزاد انزلی مبتنی بر علم روز توسعه داده شده است، اظهار کرد: اگر کسب‌وکار‌های نوپا و نوین فعال شوند ما زیرساخت‌های ارتباطی درجه یک خواهیم داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار