گزارش تابناک از کنایه نماینده مردم آستارا به اتفاقات پیش از سال در استان؛
تابناک / «فساد اداري» از جمله پديده‏هاي سازماني است كه روند توسعه كشورها را به طور چشمگيري با چالش مواجه ساخته و موجب شكل‏گيري مشكلات و بحران‏هاي اساسي در سراسر جامعه شده است.
کد خبر: ۵۹۱۷۵۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۸ 17 April 2018

تابناک / «فساد اداري» از جمله پديده‏هاي سازماني است كه روند توسعه كشورها را به طور چشمگيري با چالش مواجه ساخته و موجب شكل‏گيري مشكلات و بحران‏هاي اساسي در سراسر جامعه شده است.

قائم مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعی بن مايه فساد را قدرت عنوان كرد و گفت:فسادی كه در حوزه اقتصادی مي بينيم ريشه در قدرت دارد. ابوالحسن فيروز آبادی گفت: فساد به عنوان عاملی چند وجهی از ماهيت ذاتی مخفی بودن برخوردار است. وی اظهار داشت: با توجه به ماهيت فساد و ويژگی های آن می طلبد نمايندگانی از سازمان های دولتی به طور متوالی دور هم جمع شوند و درباره مصاديق فساد با يكديگر گفت و گو كنند.


فيروز آبادی بيان داشت: فساد وجوه متعددی دارد كه شامل سياسی، اقتصادی ،اداری و قضايی است و ريشه مشترك آن مبتنی بر فريبكاری، حقه بازی ،تظاهر و رياكاری است.


وی با بيان آنكه از زمانی كه جامعه بشری ايجاد شده، جامعه براي ثبات خود نياز به تشكيل حكومت دارد و آن زمان است كه با فساد مواجه می شويم، گفت: فساد ريشه در سيستم ها دارد و سيستمی بدون فساد نداريم. برای اداره قدرت نياز به تدبير است.


وی با اشاره به آمار سازمان شفافيت جهانی گفت: براساس آمارهای سال 2006 ميلادی 10درصد مردم جهان رشوه می گيرند.


فيروزآبادی آمارهای ارائه شده از سوی سازمان های جهانی در خصوص فساد را در ايران نامطلوب عنوان كرد و گفت: در سال های 2003 تا 2013 ميلادی رتبه ايران به لحاظ فساد از 78 به 144 رسيده كه خيلی نگران كننده است.

وی رتبه فساد اداری را در ايران حدود 106 عنوان كرد و گفت: فساد اداری با استفاده نكردن از فناوری اطلاعات و ارتباطات رابطه مستقيم دارد.

 

وقتی از سوی مدیر ارشد استان تخلفاتی صورت گرفته و مدیر متخلف بازداشت و به دستگاه قضایی فراخوانده شده ما می‌بینیم مدیر ارشد سیاسی استان با دستگاه قضایی مقابله می‌کند! / با چنین مدیر ارشد سیاسی که حیثیت مردم گیلان را با کارهایی زیر سوال می‌برد برخورد شود!

 

سیستم اداری کشور ما معیوب و بیمار است

 

نماینده مردم بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مردم از فساد اداری و مالی گلایه مندند و حقم دارند، گفت: سیستم اداری کشور ما معیوب و بیمار است.

ولی داداشی، نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از معضلات و مشکلاتی که امروز گریبان گیر مردم کشورمان شده است بحث فساد اداری و مالی است، اظهارکرد: استان گیلان نیز از این امر مستثنی نیست.

 

وی با بیان اینکه مردم از فساد اداری و مالی گلایه مندند و حقم دارند، افزود: سیستم اداری کشور ما معیوب و بیمار است.

 

نماینده مردم بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بستر فراهم است یک متخلف بتواند ده ها نفر کارمند صادق و کارگزار صادقی که با جان و دل برای مردم کار می‌کند را دور بزند و هم سیستم را بد نشان دهد، تصریح کرد: سیستم اداری کشور ما بستر را برای این افراد فراهم کرده است.

 

داداشی بر شفاف سازی قانون و آیین نامه های اداری برای مردم توسط رسانه ها تاکید کرد.

 

وی با اشاره به اینکه بعضی کارمندان و کارگزاران ادارات برخی آیین نامه ها را برای مردم رو نمی‌کنند و این مشکلاتی را به دنبال دارد، تصریح کرد: وقتی کسی به اداره ای مراجعه می‌کند و از قانون و آیین نامه آن اداره خبر ندارد وقتی جواب نه می‌شنود به آن سیستم اداری بدبین می‌شود که این ناشی از عدم اطلاع رسانی است.

 

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه همه مشکلات در سیستم اداری کشور ناشی از ناکارآمدی سیستم اداری است، خاطرنشان کرد: تمام ارکان نظام چه دولت و مجلس و همه ارکان باید بیایند یک تصمیم جدی در این راستا و حوزه بگیرند تا گرفتاری و مشکلات و مطالباتی که مردم دارند که به حق هم هست به نقطه مطلوب برسد.

 

داداشی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بنا بر اصل نودم قانون اساسی تشکیل شده است، اظهارکرد: این کمیسیون کار رسیدگی به شکایات از طرز کار قوا را برعهده دارد.

 

وی با بیان اینکه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تنهاترین کمیسیونی است که بدون امضاء رییس مجلس می‌تواند با تمام سازمان ها، نهادها، ارکان نظام و ادارات کلی و جزئی مکاتبه کند، افزود: این کمیسیون این ظرفیت را دارد به تمام تخلفات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و .. رسیدگی کند و ما این کار را در کمیسیون انجام می‌دهیم.

 

داداشی با اشاره به اینکه اخیرا در مجلس شورای اسلامی تصمیمی برای تبدیل این کمیسیون به دیوان گرفته شد، تصریح کرد: اما در حال حاضر پرونده هایی که رسیدگی می‌کنیم به دستگاه قضایی ارجاع می‌دهیم که این دستگاه هم؛ احکام کیفری و یا برائت را صادر می‌کند.

 

وی با بیان اینکه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ابزار نظارتی مجلس است، گفت: تصمیم گیری در حوزه احکام کیفری و حقوقی مربوط به قوه قضاییه است.

 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: امیدواریم با تصویب دیوان شدن این کمیسیون، خود حکم را صادر و با متخلفین به صورت مستقیم برخورد کنیم.

 

داداشی با اشاره به اینکه قانونی که تصویب شده برای همه یکسان است، اظهارکرد: رویکرد که امروز دستگاه قضایی دارد با هر متخلف در هر مقامی که باشد برخورد می‌کند.

 

وی با بیان اینکه این رویکرد در گیلان توسط برخی مسئولان سیاسی استان زیر سوال رفته است، تصریح کرد: وقتی از سوی مدیر ارشد استان تخلفاتی صورت گرفته و مدیر متخلف بازداشت و به دستگاه قضایی فراخوانده شده ما می‌بینیم مدیر ارشد سیاسی استان با دستگاه قضایی مقابله می‌کند که این در شأن مدیر سیاسی استان نیست و باید اصلاح شود.

داداشی در پایان از رییس جمهور، وزیر کشور و اعضای هیات دولت خواست با چنین مدیر ارشد سیاسی که حیثیت مردم گیلان را با چنین کارهایی زیر سوال می‌برد برخورد شود.

 

 

10 اسفند 96 بود که سالاری استاندار گیلان با اشاره به این که فضا برای همکاران ما سخت است، ادامه داد: با این وضعیت من اعلام می کنم در ابتدای سال آینده در جمع بزرگی از مردم صحبت می کنم که چه کسانی می خواهند افراد با آبرو را تخریب کنند. وی افزود: نمی توان با آبروی مردم بازی کرد. آیا با اینگونه رفتار ها می توان زمینه فراهم کار کردن با مردم را فراهم کنند؟

استاندار گیلان بدون اشاره مستقیم به بحث بازداشت تنی چند از مدیران دولتی استان ابراز داشت: یک عده می خواهند روی زمین باتلاق و لجن درست کنند که حتما ما اجازه نمی دهیم. کسانی که فکر می کنند اشتباه و بدنامی خودشان را با بردن آبروی دیگران بخرند باید بگوئیم که این امکان پذیر نیست. وی در ادامه گفت: من از مردم می خواهم قضاوت درست را انجام دهند. عده ای قلم دستشان است که ممکن است قلمشان هم نافذ باشد. ولی قلم نافذ حق ندارد هر کاری را انجام دهد و با آبروی دیگران بازی کند. این قلم مقدس است و نباید مورد سوء استفاده قرار گیرد.

دکتر مصطفی سالاری خاطرنشان کرد: اگر فکر می کنند می توانند آبروی خادمان مردم را بردارند در حال اشتباه هستند. اگر این کار را ادامه دهند خداوند کسانی که با بی آبرویی دیگران بخواهند برای خودشان آبرو بخرند رحم نمی کند.

 

 

منبع: تابناک
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
خوش بین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
قربان خداوند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار