گزارش ویژه ؛
تابناک / مدیر روابط عمومی شهرداری انزلی، که از تعامل با خبرنگاران و همچنین انعکاس فعالیتهای این سازمان کارنامه خوبی در زمان مسئولیتش برجای گذاشته بود به یکباره استعفا داد و از همه مهمتر اینکه شهردار بندر انزلی نیز بدون فوت وقت و سریعا با این استعفا موافقت کرد تا حامد سمیعی مرد پرتلاش شهرداری و رفیق روزهای سخت این نهاد به عنوان کارگری ساده در شهرداری ناحیه ۲ بندر انزلی به کار گمارده شود.
کد خبر: ۵۳۶۸۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰ 11 December 2017

تابناک / پس از روی کار آمدن شورای اسلامی شهر تحت عنوان لیست هفت نفره امید مهمترین کار شورا که انتخاب شهردار بود در اقدامی قابل پیش بینی و غرض ورزانه موسی فکور از سمت شهردار بندرانزلی برکنار و از آن جایی که یکی از وعده های انتخاباتی این شورا انتخاب شهردار توانمند و متخصص و از همه مهمتر بومی بود در دستور کار این شورا قرار گرفت.

پس از کش و قوس بسیار و بررسی گزینه های متعدد ، شورای امید در اولین گام انزلی را نا امید کرده و در اقدامی بحث برانگیز و با رای سفید سه تن از اعضای شورای لیست امید (که در تمام ادوار شورای اسلامی بندرانزلی بی سابقه بود) بار دیگر فردی از شرق گیلان با عنوان دکتر، زمام امور مدیریت شهری بندرانزلی را در دست گرفت و حسن پورقربان به عنوان شهردار بندرانزلی انتخاب شد و شورای شهر با وجود داشتن گزینه های بومی ، شهرداری بدون سابقه درخشان و تنها بر اساس سمت های اجرایی وی را انتخاب و با سلام و صلوات بر صندلی شهرداری شهر اولین ها نشاندند تا ثابت کنند در انزلی قحط الرجال است.


با وجود حضور دوماهه پورقربان به عنوان شهردار بندرانزلی نه تنها عملکرد مثبتی از وی منتشر نشد بلکه در سخنرانی های جلسات شورای شهر نیز تنها بر وجود باید ها و نبود نباید هایی تاکید می کرد که حتی شهروندان عادی بندرانزلی به آن اذعان داشتند.
اما برگ زرین افتخارات شهرداری در این مدت کوتاه در روز گذشته ورق خورد و مدیر روابط عمومی شهرداری که از هرلحاظ ، چه تعامل با خبرنگاران و چه انعکاس فعالیت ها و همچنین عملکرد های قابل قبول خود به عنوان بهترین روابط عمومی شهر در گفتار و عمل ، زبانزد خاص و عام بود و کارنامه درخشانی در زمان مسئولیتش در این سمت از خود برجای گذاشته بود به یکباره استعفا داد و از همه مهمتر اینکه شهردار بندرانزلی نیز بدون کوچکترین واکنشی با این استعفا موافقت و حامد سمیعی مرد پرتلاش شهرداری و رفیق روزهای سخت شهرداری به عنوان کارگری ساده در شهرداری ناحیه ۲ بندرانزلی به کار گمارده شد.
آنچه که در این میان مورد بحث است و باید به آن پرداخته شود اینکه چگونه به فردی که سختکوشانه در شهرداری بندرانزلی فعالیت دارد به لحاظ لیاقت و شایستگی و میزان توانایی اش مسئولیت ۲ سمت مهم دیگر نیز برعهده وی گذاشته می شود اما به یکباره استعفای وی و قبول بی چون چرای آن از سوی شهردار بندرانزلی مانند بمب خبری در شهر منفجر می شود و شورای اسلامی شهر نیز نسبت به این اتفاق بی تفاوت می ماند.
از سوی دیگر گوشه ای از عملکرد شهردار انزلی در مدت حضور دوماهه اش در بندرانزلی که اکثرا از کارهای روبنایی و جزء شرح وظایف شهرداری هاست در کانال اطلاع رسانی شهرداری انتشار یافته و از همه مهمتر اینکه پرداخت حقوق کارگران شهرداری به عنوان برگی از افتخارات این شهردار غیر بومی منتشر می شود تا هزنیه های بی مورد و از همه مهمتر تغییر مبلمان و دکوراسیون دفتر شهردار با هزینه گزاف و سایر هزینه ها که از بدو حضور وی بر شهرداری تحمیل شده از انظار دور بماند.
در این زمینه خبرنگاران بندرانزلی خواستار شفاف سازی در خصوص استعفای حامد سمیعی و توضیحات شهردار در خصوص قبول بی چون و چرا و بدون بررسی آن و تنزل سمت این مرد سختکوش شهرداری بندرانزلی به کارگر صفر بوده و ضمن تقدیر از زحمات شبانه روزی حامد سمیعی و حمایت همه جانبه از وی ، تا زمان روشن شدن وضعیت این مرد پرتلاش ، از انعکاس هرگونه خبر در مورد شهرداری و شورای شهر بندرانزلی امتناع کرده و خواستار بررسی این موضوع از سوی استانداری گیلان هستند.

مدیر روابط عمومی شهرداری انزلی، که از تعامل با خبرنگاران و همچنین انعکاس فعالیتهای این سازمان کارنامه خوبی در زمان مسئولیتش برجای گذاشته بود به یکباره استعفا داد و از همه مهمتر اینکه شهردار بندر انزلی نیز بدون فوت وقت و سریعا با این استعفا موافقت کرد تا حامد سمیعی مرد پرتلاش شهرداری و رفیق روزهای سخت این نهاد به عنوان کارگری ساده در شهرداری ناحیه ۲ بندر انزلی به کار گمارده شود.

خبرنگاران بندرانزلی نیز در پی این اقدام خواستار شفاف سازی در خصوص استعفای حامد سمیعی و توضیحات شهردار در این خصوص شدند اما حسن پورقربان شهردار انزلی تا این لحظه پاسخگوی خبرنگاران نبوده است.

در همین راستا خبرنگار دیارمیرزا با ابراهیم برف‌چالان سخنگوی شورا شهر انزلی به عنوان یکی از معدود کسانی که حاضر به گفتگو در این زمینه شده، مصاحبه‌ای ترتیب داده است.

*در خصوص استعفای حامد سمیعی مدیر روابط عمومی و بین الملل شهرداری بندرانزلی توضیح می‌دهید؟

شورای شهر و مجموعه شهرداری بسیار علاقه مند بود که ایشان به کارشان ادامه دهند و بنده به شخصه اعتقاد دارم ایشان از نیروهای توانمند هستند و در جمع های مختلف این موضوع را اعلام کردم. علی رغم میل باطنی ناگاه استعفا دادند و در متن استعفای خود دلیلی ذکر نکردند و خودم نتوانستم مستقیما با ایشان صحبت کنم ظاهرا از یکسری کم و کسری‌ها گله داشتند بنده هم اعتقاد دارم ایشان نیروی توانمندی هستند. در واقع هنگامی که استخدام شهرداری شدند این پست سازمانی او بود(کارگر ساده) و فعلا نیز به پست سازمانی خود بازگشتند. به جهات توانمندی که داشتند در واحد روابط عمومی و بین الملل فعالیت می‌کردند. توصیه من به دوستان از جمله آقای سمیعی که سال‌های سال برای شهرداری زحمت کشیدند این است که خدمت به مردم انزلی افتخار است و انتظار نداریم با کوچک ترین ناملایمتی دوستان استعفا بدهند. ما دوست داریم ایشان همکاری کنند تا شهرداری و شهر انزلی به جایگاه واقعی خود برسانیم زیرا شورای شهر برنامه‌های زیادی دارد و انتظار داریم برای تحقق این برنامه‌ها دوستان کنار ما باشند.

* صحبت‌های شما تناقض دارد. وقتی می گویید حامد سمیعی برای انزلی افتخار است، آیا کسی که افتخار است را به یکباره برای کارگری می‌فرستند؟

وقتی کسی استعفا می‌دهد موقتا به پست سازمانی خود بر می گردد تا بررسی شود آیا شغل جدیدی برایش تعریف شود که در آن قرار بگیرد.

* اما وقتی کمتر از چندین ساعت استعفا مورد قبول واقع می شود این جای بحث ندارد؟

حالا چه دلایلی دارد که شهردار استعفا را قبول کرده است ابتدا ما باید دلایل استعفا را در حضور آقای سمیعی و آقای شهردار جویا شویم. علی رغم اینکه آقای سمیعی می‌دانست ما مشتاق هستیم با ایشان همکاری کنیم. ما شاهد بودیم آقای سمیعی نیرویی هستند که شبانه روز پای کار بودند و اگر کاری به ایشان سپرده می‌شد ۲۴ ساعت نمی‌خوابید و کار را به درستی انجام می داد. اینکه چه دلیلی داشت ایشان استعفا دهد ابتدا بیاید و با ما صحبت کند و کاستی ها و نواقص را به ما بگوید شاید برطرف می شد. استعفا دادن به این شکل دور از انتظار بود.

* با این صحبت شما پس قرار است استعفای ایشان بررسی شود؟

نه شهردار قبول کرده است و شورا فرصت بررسی نداشته است.

*تصمیم شخصی شهردار بوده است؟

تصمیم شخصی خود ایشان بوده و شهردار هم به عنوان مدیر اجرایی می‌تواند آن را بپذیرد یا نپذیرد. حالا شهردار پذیرفته و چه اتفاقی این میان افتاده است ما به عنوان اعضای شورا در جریان نیستیم. چون حتما شهردار دلایلی برای پذیرش استعفا داشته است و من در رسانه‌ها دیدم عنوان شده شهرداری ایشان را خلع کرده است. این واژه خوبی نیست و شهرداری این کار را نکرده است و حتما دلایلی وجود داشته است و ما باید بپردازیم که آقای سمیعی چه دلایلی برای استعفا و آقای شهردار چه دلایلی برای پذیرش آن داشته است. یا مثلا خود شهردار خواسته یا استعفای تحمیلی بوده علی رغم اینکه بنده به عنوان یک عضو شورای شهر آقای سمیعی را نیروی توانمندی میدانم.

* پس شما می گویید جایی که قرار گرفته به صورت موقت قرار گرفته است؟

من می‌گویم به پست سازمانی‌اش برگشته است. انشالله ما ورود کرده و این مسئله را بررسی می‌کنیم.

* ولی من از صحبت های شما قانع نشدم

در هفته گذشته چندین پست سازمانی دیگر هم تغییر کرد من انتظار داشتم درباره آنها نیز سوال کنید.

*  هر مدیری می تواند معاونین و رییس روابط عمومی خود را انتخاب می کند و حق قانونی وی بوده ولی اینکه یک فرد از سه پست بالا به یک کارگر ساده تبدیل شود جای سوال ندارد؟

خودش استعفا داده و برگشته به پست سازمانی شما باید تفاوت قائل شوید یعنی شهرداری وی را عزل نکرده است.

* یعنی نگفتند آقای سمیعی خودت را به آنجا معرفی کند؟

وقتی شما استعفا می‌دهید و کارمند رسمی شهرداری هستید کجا باید قرار گیرید؟ انشالله ما ورود می کنیم و مسئله را بررسی می کنیم. آقای سمیعی از سرمایه‌های شهرداری است و بنده قلبا به ایشان اعتقاد دارم و در این مقطع انتظار داشتیم ایشان با ما همکاری کند. بنده به دلیل فوت یکی از اقوام در چالوس حضور دارم و به محض برگشتن به انزلی حتما با ایشان صحبت کرده و قضیه را پیگیری می‌کنم.

گفتنی است دیروز خبرنگاران بندرانزلی طی بیانیه اعتراض خودرا در این خصوص اعلام کردند و امروز نیز به مناسبت سالروز تولد مدیر روابط عمومی پیشین گردهم درآمدند و با شعار «مثل کوه پشتت هستیم» از وی حمایت کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار