تابناک گزارش می دهد ؛
تابناک / به دلیل اعتراض اهالی دیوشل و لوکلایه مراسم کلنگ زنی احداث کارخانه کمپوست در این محل لغو شد.
کد خبر: ۴۵۵۸۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶ 09 July 2017
تابناک / به دلیل اعتراض اهالی دیوشل و لوکلایه مراسم کلنگ زنی احداث کارخانه کمپوست در این محل لغو شد.

روز گذشته طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار بود مراسم کلنگ زنی احداث کارخانه کمپوست صبح امروز در منطقه دیوشل لنگرود بر زمین زده شود که مسئولین با واکنش اهالی محل روبرو شدند و این مراسم لغو شد.

اهالی مناطق دیوشل، جدانوکر و لوکلایه تاکید داشتند که با توسعه کارهای عمرانی مخالف نیستند و اعلام می کردند که احداث کارخانه کمپوست موجب می شود که این مناطق به محل انباشت زباله تبدیل شود.

در این مراسم نماینده، فرماندار و دیگر مسیولین حضور داشتند که طبق نظر مردم مراسم کلنگ زنی در این منطقه فعلا لغو شد که درباره تغییر مکان یا حفظ این مکان برای احداث مجددا تصمیم گیری شود.

این مراسم نیز توسط روابط عمومی شهرداری لنگرود به رسانه های شهرستان اعلام نشد و تنها چند خبرنگار در این مراسم حضور داشتند که ظاهرا فقط به آنها اطلاع داده شده بود.
 
 

 
 
فرماندار لنگرود: پروژه کارخانه کمپوست قطعا اجرایی خواهد شد


تابناک / این پروژه مورد تاکید وزارت کشور، استاندار گیلان و معاونت عمرانی استانداری بوده و مصوب کارگروه پسماند استان است و قطعا در شهرستان لنگرود احداث خواهد شد.

صبح روز گذشته برای دومین بار مراسم کلنگ زنی کارخانه کمپوست در لنگرود با اعتراضات اهالی منطقه دیوشل، جدانکور و لوکلایه مواجه شد. موضوعی که گفته می شود به دلیل مسائل زیست محیطی و بهداشتی بوده است.

در همین راستا سیدرضا جوادپور فرماندار شهرستان لنگرود در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین با بیان اینکه کارخانه کمپوست یکی از پروژه های عمرانی استانی است، گفت: این پروژه مورد تاکید وزارت کشور، استاندار گیلان و معاونت عمرانی استانداری بوده و مصوب کارگروه پسماند استان است و قطعا در شهرستان لنگرود احداث خواهد شد.

وی در خصوص مکان یابی محل احداث این کارخانه تصریح کرد: ما ملاحضات و رضایتمندی مردم را در نظر داریم. امروز نیز مردم از سوی کارفرما که شهرداری لنگرود است و پیمانکار این پروژه مشکلاتی را احساس می کردند که از نظر ما این مشکلات وجود ندارد، با این وجود ما برای احترام به نظر مردم مقرر کردیم تا 48 ساعت آینده برنامه ریزی ها و بررسی های مجدد را صورت دهیم.

جوادپور در پایان تاکید کرد: این پروژه قطعا اجرایی خواهد شد اما در خصوص مکان آن مجددا بررسی های لازم صورت خواهد گرفت.
 
 
 
سلامتی مردم از ناراحتی چند نفر اهمیت بیشتری دارد
 

تابناک / نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی بهترین راه‌حل ممکن در مقابله با زباله را ایجاد کارخانه کمپوست برشمرد و گفت: ممکن است چند نفر از ایجاد کارخانه کمپوست ناراحت شوند اما برای من سلامتی مردم اهمیت بیشتری دارد.

مهرداد بائوچ لاهوتی با بیان اینکه پدیده زباله امروز همه را مورد آزار و اذیت خود قرار می‌دهد، اظهار کرد: باید فکری به حال‌وروز زباله‌ها کرد و چگونگی مقابله با آن را مدیریت کرد.

وی بابیان اینکه در دنیا از زباله به‌عنوان طلای کثیف نام می‌برند، افزود: در اکثر نقاط جهان زباله را یا تبدیل به کود می‌کنند و یا با سوزاندن آن‌ها را تبدیل به انرژی می‌کنند.

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی به تجربه خود در مدیریت شهری و راهکارهای مقابله با زباله اشاره کرد و گفت: چندین کارخانه در راستای پسماند که در استان فعالیت می‌کنند و یا شرکت‌های بزرگ دیگر که در استان وجود دارد نظیر خطوط رشت یا سیستم موبایل انزلی و یا کارخانه انزلی و کشتارگاه صنعتی رشت را درزمانی که مدیرکل شهر و روستا بوده‌ام یا من ساخته‌ام و یا پایه‌گذاری کرده‌ام.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه برای سوزاندن و یا تبدیل 200 تن زباله به کود بالای 400 میلیارد تومان پول لازم است، خاطرنشان کرد: دولت چنین پولی ندارد و بخش خصوصی نیز برای ورود به این بخش راغب نیست.

بائوچ لاهوتی با اذعان به اینکه کارخانه کمپوست تنها راه‌حل فعلی در مقابله با زباله است، گفت: درزمانی که نه دولت توان دارد و نه بخش خصوصی ایجاد کارخانه کمپوست تنها راه‌حل مناسب و درخور برای مقابله با کمپوست است.

وی تبدیل زباله به کود یا یک ماده بی‌ضرر را از مزایای کمپوست کردن زباله‌ها عنوان کرد و افزود: خوشبختانه 2 میلیارد و پانصد میلیون تومان به‌حساب شهرداری برای شرکت کمپوست واریزشده اما متأسفانه روی مکان و جانمایی سایت کمپوست حساسیتی وجود دارد.

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حساسیت‌های موجود در خصوص جانمایی کارخانه کمپوست منحصر به لنگرود نیست و در همه جای کشور این حساسیت و دغدغه وجود دارد تصریح کرد: حساسیت در مواجهه با ایجاد کارخانه کمپوست و یا مرغداری همیشه وجود دارد اما ما آغاز اعلام به کار آن را اعلام کرده‌ایم.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه مطلب گفت: قرارداد این پروژه بسیار مدرن و مناسب که با یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت دفاع که شرکت بسیار قوی‌ای است، بسته‌شده است.

لاهوتی با اعلام اینکه با مردم در خصوص مزایای این پروژه صحبت شده، افزود: ما باید تکلیف زباله‌ها را روشن کنیم و برای من سلامتی مردم بیشتر از ناراحت شدن چند نفر اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه ممکن است چند نفر از رفتار ما در ایجاد این سایت ناراحت هم بشوند، بیان کرد: من باید در فردای قیامت جواب بدهم که می‌توانستم برای مردم تولید سرطان نکنم و هر طور که شده باید این کارخانه برای سلامتی مردم ایجاد شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی به مشکلات ایجادشده برای مردم بخش‌های شهرستان ازجمله اطاقور اشاره کرد و گفت: بسیاری از مردم در بخش‌های شهرستان از مخاطرات جدی زباله و شیرابه‌های آن و همچنین بوهای نامطبوع ساطع‌شده از آن‌ها مشکلات پوستی گرفته‌اند و همچنین ماکیان آن‌ها را از بین برده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه کارخانه‌های ایجادشده امروزی اصلاً بود ندارند، بیان کرد: بسیاری از کارخانه‌های مطرح اکنون وسط شهر احداث می‌شوند و ما هم آیتم‌های لازم ازجمله شرایط زیست‌محیطی را رعایت کرده‌ایم.

لاهوتی بابیان اینکه امروز علاوه بر کشور استان گیلان از معضل زباله رنج می‌برد، گفت: لنگرود از استان مستثنی نیست و از معضل زباله رنج می‌برد و باید همه تلاش کنند تا معضل زباله از شهرستان برچیده شود.


 
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار