کد خبر: ۴۲۵۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸ 17 May 2017
تابناک گیلان / ساعت ۸ صبح روز سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ همزمان با ولادت امیرالمومنین علی (ع)، ثبت نام از کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور مستقر در وزارت کشور آغاز شد. این فرآیند تا ساعت ۱۸ روز شنبه ۲۶ فروردین ادامه داشت.
 
ثبت نام ۱۶۳۶ داوطلب
 
در طول ۵۰ ساعت ثبت نام از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، در مجموع یک هزار و ۶۳۶ نفر نام نویسی کردند که از این تعداد ۱۳۷ نفر خانم و یک هزار و ۴۹۹ نفر آقا بودند. همچنین حدود ۳۰ چهره سرشناس نیز اقدام به ثبت نام کردند.
 
۸۸۸ ساعت ماراتن انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم 
 
 آغاز بررسی صلاحیت‌ها
 
 شورای نگهبان از روز ۲۷ فروردین به موجب بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی، کار بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم را آغاز کرد و در پنجشنبه شب مورخ ۳۱ فروردین نتایج احراز صلاحیت‌ها را اعلام کرد که طبق آن آقایان حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی، قالیباف، حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، اسحاق جهانگیری، هاشمی طباء و میرسلیم به عنوان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم معرفی شدند.
 
به موجب تبصره ماده ۵۷ قانون انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان می‌توانست مهلت ۵ روزه احراز صلاحیت داوطلبین را برای مدت ۵ روز دیگر یعنی تا پنجم اردیبهشت تمدید کند، اما گویا اعضای شورای نگهبان نیازی به این تمدید ندیدند و در جلسه پنجشنبه شب اسامی احراز صلاحیت شدگان را اعلام کردند.
 
۸۸۸ ساعت ماراتن انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم
 
  طبق بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی، احراز شرایط ثبت‌نام کنندگان برعهده شورای نگهبان است؛ همچنین شرایط ثبت‌نام کنندگان نیز در اصل ۱۱۵ قانون اساسی قید شده است که عبارت است از: رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی‏‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.
 
 تبلیغات نامزدها
 
پس از اعلام احراز صلاحیت شدگان انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم توسط شورای نگهبان در همان ۳۱ فروردین و بدون تمدید مهلت ۵ روزه، زمان رسمی آغاز تبلیغات کاندیدا‌ها از صبح روز اول اردیبهشت آغاز شد و تا صبح روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت (فردا)، یعنی ۲۴ ساعت قبل از آغاز انتخابات ادامه خواهد داشت.
 
به موجب تمهیدات در نظر گرفته شده در صداوسیما و مصوبات کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، هر کاندیدا ۵۵۵ دقیقه در تلویزیون و ۵۵۵ دقیقه در رادیو فرصت تبلیغات انتخاباتی در قالب برنامه‌های مختلف داشت که با در نظر گرفتن زمان مناظره‌ها، این میزان به ۱۴۷۰ دقیقه برای هر کاندیدا افزایش یافت. برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌ها در صداوسیما از ۶ اردیبهشت ماه آغاز شد و تا ۲۷ اردیبهشت ماه یعنی امروز استمرار خواهد داشت.
 
 به موجب ماده ۶۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، به منظور تضمین برخورداری یکسان نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی کمیسیونی به نام کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات زیر نظر هیأت اجرائی مرکزی انتخابات و بنا به دعوت وزیر کشور تشکیل شد.
 
 به موجب ماده ۶۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اعضاء کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری عبارتند از:دادستان کل کشور یا نماینده تام‌الاختیار او، وزیر کشور یا نماینده تام‌الاختیار او، دبیر هیأت اجرائی مرکزی انتخابات، رئیس شورا یا یکی از اعضای شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به انتخاب شورا، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یا نماینده تام‌الاختیار او
طبق تبصره ماده قانونی فوق‌الذکر شورای نگهبان می‌تواند یک نفر از میان اعضای خود یا از خارج را به منظور نظارت بر کار کمیسیون مزبور تعیین نماید.
 
 چالش مناظره‌ها
 
مناظره‌ها که در چند دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری پای ثابت رقابت‌های انتخاباتی بوده و به سهم خود در گرم کردن تنور انتخابات سهم بسزایی داشته، امسال هم به سیاق گذشته برگزار شد. نخستین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری دوازدهم میان ۶ کاندیدا، روز جمعه ۸ اردیبهشت برگزار شد؛ دومین مناظره روز جمعه ۱۵ اردیبهشت برگزار شد و سومین مناظره نیز در روز جمعه ۲۲ اردیبهشت برگزار شد.
 
۸۸۸ ساعت ماراتن انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم 
 
هر سه مناظره انتخاباتی راس ساعت ۱۶: ۳۰ به مدت ۱۸۰ دقیقه برگزار و به طور زنده از شبکه یک سیما و شبکه رادیویی ایران پخش و ساعت ۲۲ همان روز پخش، از شبکه چهار سیما و شبکه رادیویی جوان بازپخش شد.
 
مناظره نخست درون مایه‌ای اجتماعی، مناظره دوم محتوایی سیاسی و فرهنگی و مناظره سوم با محوریت مسائل اقتصادی برگزار شد. نحوه برگزاری مناظره‌ها بدین صورت بود که در بخش نخست هر یک از ۶ کاندیدا به قید قرعه پشت تریبون قرار می‌گرفت و پیرامون سوالی که به صورت تصادفی انتخاب شده بود به مدت ۴ دقیقه اظهارنظر می‌کرد؛ سپس ۵ کاندیدای دیگر به مدت دو دقیقه در نقد پاسخ کاندیدای مزبور به اظهارنظر می‎پرداختند و در پایان آن کاندیدا ۵ دقیقه فرصت جمع‌بندی داشت. در بخش دوم مناظره‌ها از هر کاندیدا به صورت تصادفی یک سوال مرتبط با موضوع مناظره پرسیده می‌شد و کاندیدای مزبور ۲ دقیقه فرصت پاسخ داشت؛ بخش سوم مناظره‌ها به جمع بندی کاندیدا‌ها اختصاص داشت که زمان اضافی یا کسری کاندیدا‌ها در این بخش لحاظ می‌شد.
 
لازم به یادآوری است، پیش از برگزاری مناظره‌ها، کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مصوب کرده بود که مناظره‌های این دور به صورت ضبط شده پخش شود که تقریبا همگی کاندیدا‌ها با این امر مخالفت کردند؛ البته مشاوران حجت الاسلام و المسلمین روحانی از جمله آقایان آشنا و نجفی پیشنهاداتی را در قبال مناظره‌ها داشتند که با حواشی‌ای همراه بود. سرانجام کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات که به موجب ماده ۶۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده مصوب کرد که مناظره‌ها به صورت زنده برگزار و پخش شود.
 
انصراف دو کاندیداها
 
ظهر روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت، محمد باقر قالیباف پس از سخنرانی در جمع هوادارانش در ورزشگاه عضدی رشت، با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، جهت اتئلاف و وحدت از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم انصراف داد؛ در روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت نیز اسحاق جهانگیری در حمایت از حجت الاسلام و المسلمین روحانی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم انصراف داد. انصراف جهانگیری در شرایطی بود که از همان روزی که وی اقدام به ثبت نام کرد، بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای  وی را کاندیدایی پوششی تلقی می‌کردند که تا آخر در صحنه انتخابات نخواهد ماند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار