کد خبر: ۳۷۸۵۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۵ 15 February 2017
تابناک / در این جلسه نیک فهم رییس اداره راه و ترابری شهرستان رشت به ارائه گزارشی از نحوه آماده سازی ناوگان موتوری این اداره برای خدمات رسانی در بحران برف پیش رو پرداخت و گفت: ما در شهرستان رشت سه محور شریانی رشت-امامزاده هاشم، رشت-آستانه اشرفیه و رشت-بندرانزلی داریم و از آن جا که ما در ابتدا موظف به بازگشایی مسیرهای شریانی هستیم در همین راستا امکانات ما در این پلیس راه های این سه محور مستقر شده اند.

وی ادامه داد: از مدیرکل و معاونت داخلی خواسته ایم امکانات بیشتری در اختیار ما قرار بگیرد و امیدواریم که با حرکت همه دستگاه ها به صورت همزمان در مسیر ها به صورت کاروانی بتوانیم بازگشایی همه محور های شریانی را انجام بدهیم.

 

مردم اطلاعات هواشناسی را تنها از سایت رسمی اداره کل دریافت کنند/ بارش برف بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر

در ادامه جلسه نماینده سازمان هواشناسی در سخنانی ابراز داشت: عصر امروز یک سامانه سرد وارد استان شده و به تدریج تقویت می شود، غروب امروز در برخی نواحی شاهد بارش باران خواهیم بود که بارش ها از صبح فردا تشدید خواهد شد، نکته قابل توجه این است که در جدیدترین تصاویر دریافتی احتمال بارش برف از غروب پنجشنبه به صبح جمعه منتقل شد و تا ظهر روز شنبه به مدت ۳۰ ساعت ادامه خواهد داشت.

عابد افزود: این سامانه تشابه زیادی با سامانه دوهفته گذشته دارد و خصوصیات مشترک آن با برف گذشته مانند سرمای شدید، همراه بودن با باد و ترکیب باد و برف باعث تاثیر منفی در صنایعی همچون برق خواهد داشتٰ وی خاطرنشان کرد: برف قبلی در یک دهه گذشته بی سابقه بوده و به دلیل بارش برف همراه با باد شدید به صورت کولاک اتفاق افتاد و سامانه پیش رو هم تشابه زیادی با سامانه قبلی دارد.

عابد همچنین در سخنانی پیرامون تشابه برف پیش رو با برف سال ۸۳ گفت: پیش بینی ما از محموع بارش ۷۰ میلیمتر است و پیش بینی از بارش برف ۵۰ الی ۷۰ میلیمتر می باشد. وی خواستار این شد که شهروندان اطلاعات هواشناسی خود را تنها از وبسایت اداره کل هواشناسی استان گیلان و یا از طریق تماس با سامانه تلفنی ۳۳۲۲۱۲۵۰ دریافت کنند و از مراجعه به سایت های غیر رسمی خودداری نمایند.

 

۵۸ اکیپ از فرداشب در سطح شهرستان مستقر می شوند

مهدی زاده رییس اداره برق شهرستان رشت در ادامه این جلسه ضمن تشریح عملکرد این سازمان در برف گذشته به گزارشی از آمادگی نیروهای این سازمان برای برف پیش پرداخت.وی گفت: در بحران برف گذشته با دریافت اکیپ های کمکی از استان های قزوین، اردبیل، مازندران، تهران و مرکزی در مجموع با ۱۴۵ اکیپ خدمات رسانی به مردم انجام شد.

مهدی زاده در ادامه ابراز داشت: با هماهنگی های انجام شده ۵۸ اکیپ از شب جمعه کاملا آماده و مستقر در نواحی مختلف خواهند بود؛ وی در ادامه تصریح کرد: در مساله خدمات رسانی اداره برق دو مساله تاثیر گذار است، نخست عدم مسدود بودن راه هاست و دوم شبکه بالادستی است برای مثال ما در روز اول برف قبلی در عمل زمین گیر بودیم.

 

با سه گردان بیت المقدس به دستگاه های خدمت رسان کمک خواهیم کرد

در ادامه مرتضی بینایی جانشین سپاه سلمان رشت ضمن ارائه گزارشی  از تشکیل جلسه ستاد بحران در شب گذشته خبر داد و گفت: با سه گردان بیت المقدس به سایر نیروهای اجرایی در راستای خدمات رسانی کمک خواهیم کرد و همچنین از دانشگاه سیدالشهدا درخواست کردیم تا تجهیزات خود را در اختیار ما بگذارد.

 

یوسفی: دستگاه های اداره راه و ترابری کجاست؟/ جهادکشاورزی تراکتور به ما داده اما بدون تیغه/ رحیمی: از ۱۰۴ نانوایی تنها ۲ نانوایی دوگانه سوز هستند

 

در ادامه این جلسه بخشداران بخش های سنگر، خمام، خشکبیجار و کوچصفهان به ارائه گزارشی از روند فعالیت های صورت گرفته تا این لحظه و گلایه از برخی نارسایی ها در بحران برف گذشته پرداختند.

رحیمی بخشدار سنگر: با تلاش های فراوان پیمانکاران خصوصی را وارد کار می کنیم اما از نهاد های دیگر دستور دیگری به وی می دهند و این موجب دوگانگی و کندی در عملکرد می شود، وی خطاب به رییس اتحادیه نانوایی داران ابراز داشت: از مجموع ۱۰۴ نانوایی در بخش سنگر تنها ۲ نانوایی دوگانه سوز هستند و این واقعا نگران کننده است.

رحیمی همچنین به تعطیلی مراکز بهداشت روستایی اشاره کرد؛ وی خواستار استقرار یک تانکر سوخت برای روستاهایی که هنوز به شبکه گاز مجهز نشده اند، شد.

در ادامه جلسه یوسفی بخشدار کوچصفهان با اشاره به سخنان نیک فهم رییس اداره راه و ترابری شهرستان رشت، گفت: رییس اداره راه می فرماید چند دستگاه مستقر است روز گذشته رییس پلیس راه رشت-لاهیجان در تماسی با بنده گفت آیا می توانید یک لودر برای ما تهیه کنید؟ پس این تجهیزاتی که می گویید در شریان های اصلی مستقر شده اند کجاست؟ چندتاست و دست چه کسی است؟

وی همچنین با گلایه از عدم پاسخگویی برخی ادارات گفت: بنده با یک رییس اداره چندین بار تماس گرفته ام و حتی تلفن بنده را پاسخ نداده است، مگر می شود رییس یک اداره در شهرستان در هنگام بحران به تلفن خود جواب ندهد.

یوسفی که از مشکلات به وجود آمده در بحران برف دوهفته گذشته ناراحت به نظر می رسید در ادامه خطاب به سازمان جهادکشاورزی ابراز داشت: از سازمان جهاد کشاورزی تشکر می کنیم که تراکتور های خود را در اختیار ما گذاشتند البته بدون تیغه و مردم با کمک تجهیزات کشاورزی خودشان راه را باز کردند.

وی همچنین خطاب به رییس اداره برق شهرستان رشت گفت: تعداد اکیپ های اداره برق در بخش ما ۳ اکیپ است و خواهش می کنم در صورت امکان این تعداد را بیشتر کنید، هتل ما همچنان برای پذیرایی جا دارد و هزینه هایش را هم برعهده می گیریم تا ان شاء الله دیگر گفته نشود که سرد بود و نیروهای ما نتوانستند کار کنند.

 

مردم خودرو های خود را در روزهای برفی بیرون نگذارند

در ادامه این جلسه علی بهارمست معاون خدمات شهری شهرداری رشت در سخنانی کوتاه گفت: در تمامی ۵ منطقه شهرداری رشت ،خیابان به خیابان مسیر و مسئول بازگشایی و جانشین به همراه شماره تماس مشخص شده است و دستگاهی که باید در آن منطقه مستقر باشد.

وی همچنین خواستار اطلاع رسانی صداوسیما و رسانه ها شد و خاطر نشان کرد: از مردم می خواهیم که ماشین ها را بخصوص در روز پنجشنبه بیرون نگذارند چرا که ماشین های سنگین در حال فعالیت هستند از سوی دیگر در روز های پس از برف هم با توجه به تعطیلی مدارس لطفا تا حد امکان از بیرون آوردن غیر ضروری وسیله نقلیه خودداری نمایند.

 

از فاصله زمانی موجود تا بارش برف نهایت استفاده را ببریم/ همه مدیران تا پایان برف در محل کار خود مستقر باشند

 

در پایان این جلسه سیروس شفقی فرماندار شهرستان رشت در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از حاضرین و فعالیت های صورت گرفته و تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، گفت: واقعیت این است که برف به اقلیم گیلان تبدیل شده است و ما هرساله باید متناسب با برف سیاستگذاری و برنامه ریزی انجام دهیم

 

شفقی در ادامه به تجربه های گذشته مقابله با بحران ها در دنیا اشاره کرد و ابراز داشت: تجربه نشان داده است که دولت ها به تنهایی نمی توانند با بحران ها مقابله کنند و در همین راستا در بعضی کلانشهر ها سمن هایی با نام دوام( داوطلبان واکنش اضطراری محله) به موضوع مقابله با بحران ها ایجاد شده است.

 

وی در بخش دیگری از صحبت های خود از مدت زمان باقی مانده تا بارش برف به عنوان فرصت طلایی یاد کرد و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا مالکین واحدهایی که تاکنون بیمه حوادث ندارند را به سوی بیمه واحد های شان سوق دهیم تا میزان خسارت های وارد را حتی الامکان کاهش دهیم.

 

فرماندار شهرستان رشت همچنین به بررسی و رفع تجیزات دستگاه های اجرایی اشاره و عنوان کرد: همه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین حتما بیل و طناب را همراه خود داشته باشند و ماشین آلات سنگین که مشغول بازگشایی مسیرها هستند بارگیری شوند چرا که مشاهده شده است که گاه به دلیل سبکی این تجیزات بعضاً خود این ها دچار حادثه شده اند، همچنین تعمیرکارانی را در حالت آماده در نظر بگیرند برای اینکه ماشین آلات به دلیل نواقص جزیی از مسیر فعالیت خارج نشوند.

وی ادامه داد: نانوایی ها حتما پخت فوق العاده داشته باشند و نان در معرض دید مردم قرار گیرد، همچنین اداره برق مناطق و نواحی خود را طبقه کرده و نیروها را مستقر کند.

شفقی در پایان سخنان خود خواستار هماهنگی بخشداران و راهنمایی و رانندگی شد و بیان داشت: نامه ای تحت عنوان ابلاغ مدیریت بحران به فرمانداری ها آمده است و ما هم به بخشداری ها ابلاغ می کنیم تا هر بخشدار در محدوده خود مطابق با صلاح دید تصمیم بکیرد، همچنین از راهنمایی و رانندگی می خواهیم که اگر مسیری نیاز است تا بسته شود با هماهنگی بخشدار مربوطه اقدام نمایند.

فرماندار رشت در پایان گفت: همه مدیران دستگاه ها و بخشداران تا پایان برف در محل کار مستقر باشند و با اتخاذ تدابیر لازم از خاموش شدن تلفن ها جلوگیری نمایند و به تلفن های خود پاسخگو باشند.

 

از حاشیه های قابل توجه این جلسه حضور مجتبی شهرستانی مدیرخدمات شهری شهرداری رشت با تاخیر ۳۰ دقیقه ای بود که شفقی خطاب به وی گفت: از حضور شما متشکرم می توانید تشریف ببریدٰ ۱۰ دقیقه از خروج شهرستانی از جلسه علی بهارمست معاون خدمات شهری شهردار رشت وارد جلسه شد. /گیل خبر

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار