' آن ایدالگو ' شهردار پاریس به صادق خان شهردار جدید لندن در انتقاد به اظهارات دونالد ترامپ نامزد جنجالی جمهوری خواهان در خصوص ممنوعیت ورود مسلمانان به خاك آمریكا، پیوست و گفت كه ترامپ یك 'احمق ' است .
کد خبر: ۲۲۷۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۶ 12 May 2016

به گزارش ایرنا، آن ایدالگو 56 ساله كه اولین شهردار زن پاریس شمرده می شود، روز سه‌شنبه پس از دیدار با صادق خان در ایستگاه قطار 'پانكراس' لندن، به خبرنگاران گفت كه ' مردم از همه مذاهب از جمله كاتولیك‌ها و مسلمانان، با نظرات نامزد جمهوری خواهان آمریكا توافق ندارند .'
شهردار اسپانیایی تبار پاریس كه از اعضای ارشد حزب سوسیالیست فرانسه شمرده می شود، گفت: 'آقای ترامپ یك احمق است '.
صادق خان شهردار جدید لندن نیز پس از دیدارش با ایدالگو كه در یك كافی‌شاپ برگزار شد، ضمن استقبال از سفر همتای فرانسوی‌اش به لندن بیان داشت: پایتخت‌های انگلیس و فرانسه به لحاظ تنوع و گوناگونی بسیار شبیه هم هستند .
وی افزود: زنان، مردان، مسلمانان، مسیحیان، شهرداران، در كنار یكدیگر برای پیشبرد امور شهرشان و حل چالش‌ها از جمله حل بحران مسكن، آلودگی هوا با یكدیگر همكاری می‌كنند.
شهردار لندن افزود: 'امیدوارم كه ترامپ از انتخابات شهرداری لندن درس بگیرد و این مساله را به رسمیت بشناسد كه شما می‌توانید یك فرد غربی اما مسلمان باشید و با شهردار پاریس نیز دوست باشید.'
وی اضافه كرد: 'پیام ما به دونالد ترامپ این است كه چگونه می‌توانید شما با یكدیگر همكاری كنید و این بهترین نوع حركت انسانی است و این بهترین برای غرب به شمار می‌آید.'
به گزارش منابع انگلیسی، شهرداران انگلیس و فرانسه همچنین در جریان دیدارشان در مورد مسایل مختلف از جمله مساله امنیت و آینده همكاری این دوكلانشهر با یكدیگر گفت‌وگو كردند.
صادق خان شهردار جدید لندن روز سه‌شنبه و پیش از دیدار یاد شده ضمن رد اظهارات اخیر دونالد ترامپ در مورد استثناء بودن او به ‌عنوان یك مسلمان، برای ورود به خاك آمریكا گفته بود: دیدگاه 'جاهلانه' آقای ترامپ درباره اسلام، امنیت آمریكا و انگلیس را كاهش می‌دهد.
وی بیان داشت: 'موضوع من نیستم، بلكه مسئله دوستانم، خانواده‌ام و همه افراد از سراسر جهان است كه پیشنیه‌ای شبیه من دارند.'
صادق خان همچنین عنوان كرد كه دیدگاه ترامپ نامزد جنجالی جمهوری خواهان در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریكا، می‌تواند مبدل به ابرازی در دست‌های افراط‌گرایان شود.
شهردار لندن افزود: 'دونالد ترامپ و كسانی كه اطرافش هستند فكر می‌كنند كه ارزش‌های لیبرالی غرب با جریان اصلی اسلام ناسازگار است و لندن به او ( ترامپ) ثابت كرد كه اشتباه می‌كند.'
صادق خان پس از انتخابش به‌عنوان شهردار لندن در مصاحبه با روزنامه تایمز گفته بود: «من می‌خواهم به آمریكا سفر داشته باشم و با شهرداران آمریكایی ملاقات و تعامل داشته باشم. اگر ترامپ رئیس‌جمهور آمریكا شود، از این سفر منع می‌شوم و به این مفهوم است كه نمی‌توانم با شهرداران آمریكا تعامل داشته باشم و تبادل‌نظر كنم.'
وی همچنین در یادداشتی كه روز یكشنبه منتشر شد، در یك حمله غیرمنتظره دیوید كامرون نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌كار انگلیس را به دلیل استفاده از شیوه‌های تفرقه‌افكنانه و تخریبی در انتخابات شهرداری لندن، به 'دونالد ترامپ'، تشبیه كرده بود.
«دونالد ترامپ» كه در رقابت‌های انتخاباتی‌اش بارها عنوان كرده كه اگر رئیس‌جمهوری آمریكا شود، مانع از ورود مسلمانان به آمریكا خواهد شد، اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه 'نیویورك‌تایمز' گفته «صادق خان» شهردار مسلمان «لندن» كه به‌تازگی به این سمت انتخاب‌شده، از این قاعده مستثنا است.
ترامپ در این گفت‌وگو عنوان كرده است كه : «همیشه استثنائاتی وجود دارد».
دونالد ترامپ به دنبال حمله مرگبار سال گذشته در یك مجتمع بهزیستی در شهر 'سن برناردینو' در آمریكا، خواهان توقف 'كامل' ورود مسلمانان به آمریكا شده بود.
وی عنوان كرده بود: 'تا زمانی كه نتوانیم در خصوص این مشكل و تهدیدی‌های خطرناك ناشی از آن تصمیم بگیریم، كشور نباید اجازه دهد كه قربانی حملات افرادی بشود كه به جهاد معتقدند و برای جان انسان‌ها ارزشی قائل نیستند.'
ترامپ همچنین از كلان‌شهرهای لندن و پاریس به‌عنوان شهرهایی كه اسلام‌گراها ترس را در برخی از محلات آنها حاكم كرده‌اند، سخن گفته است. 
سخنان وی در مورد اینكه در مناطقی از این دو شهر حتی پلیس هم به این محلات از ترس مسلمانان تندرو وارد نمی‌شود، اعتراض مقامات شهری لندن و پاریس را به دنبال داشته است.
در واكنش به اظهارات ترامپ در مورد ممنوعیت ورود مسلمان به آمریكا، 'دیوید كامرون' در سخنانی در پارلمان انگلیس گفته بود: این سخنان (ترامپ) تفرقه‌انگیز، احمقانه و نادرست است و اگر او به كشور ما بیاید همگی علیه وی متحد هستیم.»
نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه هفته گذاشته در جریان نشست مشترك خبری‌اش با همتای ژاپنی‌اش در لندن با اشاره به دستاوردهای اخیر دونالد ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریكا، او را نامزدی قابل‌احترام برشمرد اما حاضر به عذرخواهی از او به خاطر احمق خواندنش نشد.
اروپام**4**1552


اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار