کد خبر: ۱۰۹۵۳۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۹ 04 March 2023

دارابی گفت: پرونده شهر تاریخی ماسوله کامل و به یونسکو ارسال شده و به همراه پرونده زنجیره‌ای ۵۶ کاروان سرا و جنگل‌های دیزمار الحاق به جنگل‌های هیرکانی از جمله ۳ برنامه های این وزارت برای ثبت جهانی در یونسکو است که امیدواریم شهریور ۱۴۰۲ در اجلاس یونسکو به میزبانی ریاض عربستان شاهد ثبت آن باشیم.

به گزارش خبرگزاری تابناک گیلان علی دارابی در دومین روز از سفر ۳ روزه خود به گیلان با حضور در ماسوله در نشست با مدیران و معاونان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان و مسئولان شهر تاریخی ماسوله و فرماندار فومن اظهار کرد: پرونده شهر تاریخی ماسوله کامل و به یونسکو ارسال شده و به همراه پرونده زنجیره‌ای ۵۶ کاروان سرا و جنگل‌های دیزمار الحاق به جنگل‌های هیرکانی از جمله ۳ برنامه های این وزارت برای ثبت جهانی در یونسکو است که امیدواریم شهریور ۱۴۰۲ در اجلاس یونسکو به میزبانی ریاض عربستان شاهد ثبت آن باشیم.

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور درباره شهر تاریخی ماسوله نظر ارزیاب یونسکو را هم در سفر اخیر به ماسوله با توجه به اقدامات انجام شده کاملا مثبت عنوان کرد و گفت: از تلاش و همدلی مسولان و مردم برای حل مسایل و نهایی کردن فاکتورهای مورد نظر برای ثبت جهانی این شهر تاریخی قدردانی می‌کنیم و انتظار داریم با گذاشتن روز شمار با جدیت و قدرت و همدلی این روند را برای ثبت جهانی حفظ کنند.

او با بیان اینکه در صورت ثبت جهانی، برکات بیشتری شامل این منطقه خواهد شد، گفت: در ثبت آثار ملموس با ۲۶ اثر رتبه نهم و در ثبت آثار ناملموس با یک رتبه صعود رتبه ششم دنیا را داریم گفت: به دنبال صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی کشور و ارتقای جایگاه ایران در دنیا هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان هم در این نشست با بیان اینکه تیمی ۲۴ ساعته در بازه زمانی کوتاه با اقامت در وزارت سعی در حل مشکلات و ایجاد فاکتورهای مورد نظر برای ثبت یونسکو داشتند، گفت: با ایجاد قرارگاه جهادی ثبت جهانی ماسوله با نظر استاندار گیلان و همکاری تمامی نهادهای اجرای توانستیم کاری که در طول ۲۰ سال باید انجام می‌شد را در مدت ۶ ماه انجام‌ دهیم.

ولی جهانی نصب ۹۰ تابلو با هزینه ۷۰۰ میلیون تومان در کوه‌ها و قله‌ها که به وسیله بالگرد انجام شد را از دیگر اقدامات مهم انجام شده در طول این مدت عنوان کرد. او مرمت و بازسازی امامزاده‌ها، مسیر و عملیاتی کردن سایر طرح‌های مصوب شده برای تحقق این هدف و ثبت جهانی ماسوله را از برنامه‌های های این اداره کل دانست

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار