پیگیری دولت برای احیای تالاب بین المللی انزلی
کد خبر: ۱۰۸۹۹۹۷
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۴ 29 January 2023

استاندار گیلان: دولت در طرحی ۷ ساله که ۳ سال از آن گذشته قصد دارد با احیای تالاب انزلی، چرخه کامل زیست طبیعی را به این تالاب بین المللی بازگرداند.


به گزارش تابناک گیلان ، استاندار صبح روز شنبه ٨ بهمن ماه ١۴٠١ اعضای قرارگاه جهادی احیای آن تالاب انزلی را به منطقه قلم گوده انزلی برد تا روند اجرای این طرح را از نزدیک بررسی کنند.
استاندار در نشست قرارگاه جهادی احیای تالاب انزلی به دستگاه های متولی یک ماه فرصت داد مسیرهای داخل تالاب را برای استفاده گردشگران و ساکنان منطقه لایروبی کنند.
دکتر عباسی در خصوص اعتبارات مصوب ۲۵ میلیارد تومان برای احیای تالاب گفت : ۱۰ میلیارد تومان از این میزان در سال ۱۴۰۰، ۱۰ میلیارد تومان نیز در سال ۱۴۰۱ تخصیص یافته و ۵ میلیارد تومان مانده است که این اعتباری بوده که بر اساس درخواست دستگاه ها تخصیص یافته است.
وی افزود: دستگاه ها به تناسب مسئولیت از محل اعتبار و بودجه سنواتی خود هزینه کنند و وقتی به جایی رسیدند که در انجام اقدامات با مشکل اعتبار مواجه شدند آن زمان درخواست اعتبار کنند، ما هم حمایت می کنیم.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه منشا موانع پیش رو احیای تالاب انزلی آلودگی است که به چندین دسته تقسیم می شود، نخست آلودگی و فاضلابی بود که از رودخانه های زرجوب و گوهر رود و سایر رودخانه ها استان از جمله رودخانه های صومعه‌سرا، خمام، بندرانزلی به تالاب سرازیر می شدندتصریح کرد: بخش دوم گیاهان مهاجمی چون سنبل آبی است که باعث خفگی تالاب انزلی می شود و سیر نابودی تالاب را تسریع می کنند؛ نکته سوم هم سرازیر شدن رسوباتی است که از رودخانه ها به تالاب سرازیر و روی هم انباشته می شده و می شود.
دکتر عباسی گفت: کاهش آب دریای خزر را مساله دیگری دانست که باعث می‌شد موج دریا به سمت تالاب حرکت نکند و یک بخش دیگر کرانه اسکله بود که قرار بود از نظر فنی مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود : تهدیدات دیگر در خصوص موضوع مورد بررسی، آتش سوزی‌هایی بود که به عمد یا غیر عمد باعث از بین رفتن تالاب می شد؛ همچنین بحث تصرف غیر مجاز یا ورود به تالاب از طریق اشخاص حقیقی یا حقوقی است که اینها عمده مسائلی گریبانگیر تالاب است.
استاندار گفت : آلودگی دوم مربوط به فاضلاب مسکن مهر بود که با اختصاص ۴۰ میلیارد تومان اعتبار هم اینک تصفیه خانه آن در حال ساخت است؛ آلودگی بعدی فاضلاب رشت است که کارگاه آن ایجاد و توافقات اولیه انجام شده و شرکت آب و فاضلاب باید در این خصوص گزارش دهد

دکتر عباسی افزود: نکته دیگر رسوباتی است که از طرف رودخانه ها به سمت تالاب سرازیر می شد که قرار شد محیط زیست ضمن اینکه تله های رسوب گیر را تخلیه کند از طریق اقدامات آبخیزداری جلوی ورود رسوب به تالاب را بگیرد و اینک باید گزارش عملکردی خود در این خصوص را ارائه دهند.
وی ادامه داد: در خصوص لایروبی و برداشتن رسوب‌ها با توجه به مصوباتی که داشتیم اداره کل بنادر استان هم قرار بود اقداماتی در این خصوص انجام دهد.
استاندار گیلان گفت: در بحث تصاحب اراضی تالاب توسط افراد هم بنا بود جهاد کشاورزی و منابع طبیعی حدنگار را مشخص و حدود تالاب را تعیین و سندهای روستاییان را نیز مشخص و تعیین تکلیف کنند.
وی تاکید کرد: در مسیر گشودن آبراهه ها برای تسهیل عبور و مرور صیادان، روستائیان و گردشگران اولویت نخست است و برای این کار یک ماه فرصت دارید.
استاندار گفت: با توجه به فرارسیدن ایام سفر در نوروز باید هرچه سریعتر آبراهه های سنتی و قدیمی تالاب انزلی تا یک ماه آینده برای بهره مندی قایقرانان و ذینفعان تالاب و استفاده گردشگران از این موهبت الهی احیا شود.

حمزه عشوری مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در جلسه بررسی چالش های احیای تالاب انزلی اظهار کرد: بیش از ۳۰ درصد از آلودگی تالاب انزلی توسط فاضلاب های شهرک صنعتی رشت ایجاد می شود.

وی با اشاره به تصویب اعتبار ۱۴۰ میلیارد تومانی در مرحله اول برای ساخت تصفیه خانه شهرک صنعتی رشت ،از سوی صندوق ملی محیط زیست افزود: امیدواریم باتوجه به پیشرفت کاری که خواهند داشت محیط زیست بتواند رقم این اعتبار را به ۲۵۰ میلیارد تومان برساند.
عشوری تاکید کرد: تخصیص اعتبار منوط به ارائه تضامین لازم از سوی شهرک صنعتی رشت به سازمان حفاظت محیط زیست است.
در این نشست احمد دنیامالی نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی نکته نظرات خود را ارائه کرد و مدیران دستگاه های ناظر و مجری نیز گزارشی از روند اقدامات اجرایی خود در زمینه اجرای طرح احیای تالاب انزلی ارائه کردند.
استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی همچنین از روند اجرای طرح احیای تالاب انزلی بازدید کردند.
استاندار در حاشیه این بازدید به دستگاه متولی لایروبی تالاب یکماه فرصت داد و تاکید کرد: در این مسیر گشودن آبراهه ها برای تسهیل عبور و مرور صیادان، روستائیان و گردشگران اولویت نخست است و برای این کار یک ماه فرصت دارید.
وی گفت:وضعیت تالاب نسبت به سال گذشته بهتر شده است و مسئولان باید تلاش کنند از ظرفیت مردم محلی برای حفاظت از تالاب استفاده کرده و منسجم وهماهنگ همه با هم کار را انجام دهند.
استاندار گیلان امروز همچنین از روند رسوب زدایی تالاب در مجتع بندری انزلی به صورت میدانی بازدید و ابراز امیدواری کرد با توجه به روند رسوب زدایی در محدود یادشده فضای مطلوب برای بهره مندی همگان از موهبت دریا تا قبل از این عید نوروز فراهم شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار